PRAVDA ZA UBICE: Evo kako je ukinuta smrtna kazna u Srbiji!

Izvor: Kurir, 07.Avg.2014, 21:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PRAVDA ZA UBICE: Evo kako je ukinuta smrtna kazna u Srbiji!

BEOGRAD - Smrtna kazna u Srbiji je primenjivana od nastanka moderne države 1804. do 2002. godine, kada je 26. februara ukinuta zakonom. Poslednje pogubljenje, streljanjem, izvršeno je 14. februara 1992, a poslednje smrtne presude su izrečene 2001. godine. Narodna skupština Srbije je 26. februara 2002. izmenila Krivični zakon tako što je iz njega izbrisala smrtnu kaznu.

U članu 24 važećeg Ustava, stoji "Ljudski život je neprikosnoven. U Republici Srbiji >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << nema smrtne kazne“. Srbija je obavezana međunarodnim konvencijama koje zabranjuju smrtnu kaznu: Drugi fakultativni protokol uz Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima i Protokoli br. 6 i 13 uz Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.

Svirepi zločin koji je šokirao ceo region otvorio je pitanja o uvođenju smrtne kazne u Srbiji. Vest o smrti Tijane Jurić (15), koju je Dragan Đurić ubio, a potom i zakopao, izazvala je lavinu komentara, od kojih većina zahteva povratak ove drastične mere u sprske zakone.

Poslednja smrtna kazna u Srbiji izvršena je 14. februara 1992. godine nad Johanom Drozdekom, zbog svirepog ubistva šestogodišnje devojčice. On je okončao život u 34. godini, pred streljačkim vodom policije u somborskom Okružnom zatvoru.

Tim činom okončano je izvršenje najtežih kazni u Srbiji, iako je na listi za streljanje bilo još 20 osuđenika, kojima je smrtna kazna preinačena na 40 godina zatvora.

Plavom bojom su označene zemlje koje su ukinule smrtne kazne za sve zločine, zelenom dozvoljene u posebnim situacijama, narandžastom postoji, ali nije korišćena više od 10 godina, dok su braon zemlje zadržale ovaj vid kazne

Ministar pravde, Nikola Selaković, povodom Tijanine smrti, izjavio je da naša zemlja mora da poštuje zabranu uvođenja ove kazne.

"Nekada se za ovakva krivična dela izricala smrtna kazna, ali kao i sve druge evropske države morali smo da je izbrišemo iz našeg krivičnog zakonika. Mi kao član Savate Evrope moramo da poštujemo evropsku povelju koja zabranjuje smrtnu kaznu", rekao je Selaković.

Međutim, sve se tada završilo samo na pitanju, bez ikakvog konkretnog zahteva. Na Fejsbuku se danas pojavila grupa Smrtna kazna za ubicu Tijane Jurić", koju podržava više od 100.000 ljudi, i to za manje do jednog dana njenog postojanja.

Nastavak na Kurir...






Povezane vesti

PRAVDA-ZA-UBICE-Evo-kako-je-ukinuta-smrtna-kazna-u-Srbiji

Izvor: medio.rs, 07.Avg.2014

Svirepi zločin koji je šokirao ceo region otvorio je pitanja o uvođenju smrtne kazne u Srbiji. Vest o smrti Tijane Jurić (15), koju je Dragan Đurić ubio, a potom i zakopao, izazvala je lavinu komentara, od kojih većina zahteva povratak ove drastične mere u sprske zakone...BEOGRAD - Smrtna kazna u...

Nastavak na medio.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.