5 najgorih laži prehrambene industrije

Izvor: Domino Magazin, 09.Apr.2015, 11:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

5 najgorih laži prehrambene industrije

Koje vam podmeću svakog dana

5. Tajni sastojak: Drvo

dennis wilkinson

Možda ste već i sami shvatili da su tiraži novina i magazina poprilično opali od kada je Internet postao glavni izvor informacija.

A to znači da se na tržištu pojavila poprilična količina jeftine celuloze.

I šta mislite gde je završila?

U hrani dragi naši.

Industrijski pripremljenoj hrani. Tako ćete prerađenu celulozu pronaći >> Pročitaj celu vest na sajtu Domino Magazin << u pecivima, sirupima, slatkišima, grickalicama...

Ako vam nije jasno u čemu je problem onda se zapitajte da li biste gricnuli za doručak komad daske. Pošto je celuloza praktično drvo.

Celuloza je u principu jestiva i neotrovna. Uz to je 30 posto jeftinija od brašna na primer. A 30 posto više proizvoda uvek zvuči kao dobra ideja za prosečnog direktora korporacije.

Jedini problem je što je potpuno nesvarljiva i nema nikakve nutritivne vrednosti za nas.

4. Sok od nara koji je sok od jabuke

houang stephane

Skoknuli ste do prodavnice pošto ste čuli da je recimo sok od nara zaista zdrav za vas. A možda verujete i da će vam recimo sok od brusnice pomoći ako imate urinarnu infekciju.

Odabrali ste onaj najskuplji od 200 dindži koji i izgleda najbolje. I popili ga u slast.

Samo da li ste obratili pažnju na sitna slovca ispod onog: “100 posto voće”, “NAR”.

Da jeste, primetili biste da je "100 posto prirodni sok od nara" zapravo 70 posto sok od jabuke, 20 posto sok od grožđa i 10 posto sok od nara.

Da sve bude još gore skoro svi sokovi koje možete da kupite napravljeni su od koncetrata.

Što znači da su samo malo bolja verzija onog soka na razblaživanje koji ste pili kod babe. A to znači i da dolaze sam Bog zna odakle, da su stajali mesecima i naravno da u njima nema skoro ništa zdravo.

Ali ni to nije sve. Posle ceđenja sok se prebacuje u ogromne cisterne iz kojih se isisava vazduh, da bi mogli da stoje dovoljno dugo. Recimo i po godinu dana, kako biste mogli da pijete sok i kad nije sezona voća.

Problemčić je što će stajanje u ovakvim uslovima i toliko dugo biti pogubno za ukus. Zato će mu proizvođači dodati malo hemikalija kako bi povratili "prirodni" ukus. A čak nisu ni dužni da vas obaveste o toj sitnici.

3. Amonijak u hamburgeru

tim reckmann

Restorani brze hrane su se ozbiljno potrudili da vas ubede kako se u njihovim hamburgerima nalazi samo meso i ništa osim mesa.

Ali problem sa industrijskom proizvodnjom ogromne količine mesa su bakterije. Tačnije ešerihija koli. Koju će ubiti amonijakom kroz koje prolaze hamburgeri. A ko niste znali, amonijak je otrovan gas vrlo neprijatnog mirisa.

Divota.

2. Lažne bobice

susanne nilsson

Zamislite slasni kolač sa borovnicama. Ok, možda u njemu ima malo celuloze ali drvo i nije tako strašno. Važno je da su tu borovnice. One su zdrave i vrlo ukusne.

Život je lepši sa borovnicama.

Ali moramo da vas razočaramo. Velika većina industrijskih proizvoda zapravo ne sadrži borovnice ili drugo bobičasto voće. Zato što je poprilično skupo. Zato su se korporacije odlično setile pa prave lažne bobice od šećera, kukuruznog skroba, boje i aroma.

Zapravo toliko su dobri u falsifikovanju da će vam trebati hemičar kako biste otkrili prevaru. Inače prepoznaćete trik ako na pakovanju piše da sadrži nešto poput: "kuglice borovnica" ili slični eufemizam.

1. Zdravi sastojci

rex roof

Cele žitarice su odlične. Bademi smanjuju rizik od dijabetesa. Mango ubrzava metabolizam. Probiotici jačaju imunitet.

Ovo su samo neke od poruka kojim industrija hrane pokušava da vam podvali svoje proizvode.

Zapravo, cilj je da vas ubede kako ste napravili odličan izbor i kupili zdravu namirnicu. Recimo žitarice koje jedete za doručak. Sa celim zrnom. Pa to je odlično, celo zrno je zdravo. Ili voćni jogurt prepun probiotskih bakterija. To je super za imunitet.

Ali u oba slučaja, obe namirnice su verovatno bukvalno pretrpane šećerčinama. I nikako nisu zdrave za vas.

Na kraju, sve što bi trebalo da znate o hrani je jednostavno pravilo. Ako vaša baka to što jedete ne bi prepoznala kao hranu, ne bi trebalo ni da ga jedete. Ako se uz to i reklamira, budite sigurni da ne bi trebalo da to kupite!

Nastavak na Domino Magazin...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Domino Magazin. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Domino Magazin. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.