Novi zemljotres jačine 2,8 stepeni, u Kraljevu proglašeno vanredno stanje

Izvor: Blic, 03.Nov.2010, 11:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi zemljotres jačine 2,8 stepeni, u Kraljevu proglašeno vanredno stanje

Još jedan jak udar zemljotresa pogodio je Kraljevo jutros oko 9.25 sati. Posle potresa većina Kraljevčana izašla je iz svojih kuća i trenutno su na ulicama.

Najnoviji potres je tačno 20. po redu u seriji otkako je prvi i najači protresao Kraljevo rano jutros u 1:58. Jačina zemljotresa je bila 5,4 stepena Rihterove skale, a žarište mu je bilo na deset kilometara od Kraljeva u rejonu sela Vitanovac na dubini od dva kilometra , grad su pogodila još tri manja potresa koja >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << su izazvala čak i na prvi pogled ogromnu materijalnu štetu. Ulice su prepune cigli koje su se odvojile od fasada sa malterom, staklo je na svakom koraku, mnogo je izlupanih izloga prozora.

Kako je potvrdio ministar policije, noćas je poginulo dvoje ljudi, Natalija(67) i Siniša(67) Tašić iz kraljevačkog naselja Grdica.

Za sada nije poznato koliku štetu je napravio ovaj poslednji udar.

U međuvremenu, okružni, opštinski i gradski štabovi civilne zaštite proglasili su vanredno stanje na području grada Kraljeva i formirali stručne komisije koje će obilaziti teren radi snimanja stanja nakon noćašnjeg zemljotresa koji je pogodio taj grad.

Gradonačelnik Ljubiša Simović je novinarima rekao da stručne komisije čine pravnici i inženjeri, ali je on, ipak, pozvao građane da svojim mesnim kancelarijama što pre prijave one objekte za koje se procenjuje da u njima nije moguće zanoćiti kako bi im se blagovremeno obezbedio smeštaj.

U pomoć su pritekli gradjevinski inženjeri iz Raške i Vranjačke banje kako bi se posao utvrdjivanja oštećenosti objekata što pre obavio. Simović je rekao da struje nema na teritoriji jedne četvrtine grda, a vodosnabdevanje je uglavnom normalno osim, u manjim delovima i u pojedinim zgradama.

Predsednik Skupštine Milomir Sljivić je rekao da neće sazivati za sada vanrednu sednicu lokalnog parlamenta, ali da su svim odbornicima data zaduženja da se angažuju na svojim teritorijama ili u preduzećima. Od javnih ustanova najveće ostećenje pretrpeo je Zdravstveni centar i Zavod za javno zdravlje, pa se, prema rečima direktora dr Aleksandara Macana, od jutros ispravnost vode ispituje u Čačku. Prema njegovim rečima, očekuje se da iz Beograda stigne mobilna ekipa Gradskog zavoda Beograda.

Gradonačelnik je građanima zahvalio na primerenom ponašanju s obzirom na to da tokom noći nije bilo panike i sve je prošlo bez ikakvih incidenata.

Fiksni telefoni rade, mobilne stanice ne

Fiksna telefonija na teritoriji opštine Kraljevo za sada funkcioniše bez većih problema, za razliku od mobilne telefonije čijih 20 baznih stanica trenutno ne funkcioniše zbog prekida napajanja električnom energijom posle zemljotresa, izjavila je danas Tanjugu direktorka Sektora za odnose sa javnošću Telekoma Srbija Milica Marković.

"Signala na teritoriji opštine Kraljevo delimično ima s obzirom da je to polovina telekomunikacione infrastrukture, kada je mobilna telefonija u pitanju, koju posedujemo na toj teritoriji", objasnila je Markovićeva.

"Preduzimamo mere da se ta situacija premosti i iz Beograda, Kruševca i Niša su krenuli mobilni agregati, koji se onda postave na bazne stanice i koji se zatim na taj način napajaju električnom energijom", istakla je Markovićeva.

Branko Dragičević, zamenik direktora zavoda kaže za "Blic” da je najjači naknadni potres registrovan u 3.56 sati i da je njegova jačina bila 3.2 stepena po Rihteru.

- Dobra stvar u ovoj nesreći je da je glavni udar prošao i da ne očekujemo veća pomeranja tla u ovom reginu. Još postoji mogućnost od manjih zemljtotresa kao posledicu smirivanja tla, ali je nemoguće dati tačnu prognozu - kaže Dragičević.

Prema njegovim rečima, u svetskim okvirima zemljotres od 5,4 stepena je umerene jačine. Na žalost, u našim uslovima, predstavlja jak zemljotres koji za posledicu može imati oštećenja na starijim objektima.

- To su uglavnom stare kuće koje su pravljene po starim propisima o zaštiti od zemljotresa, kakvih u Srbiji ima mnogo. U takvim slučajevima može doći do pucanja fasada, zidova ili rušenje krovne kontrukcije, što je i dovelo do tragedije u Kraljevu - objašnjava zamenik direktora Republičkog seizmološkog zavoda.

Saveti u slučaju zemljotresa

Branko Dragičević smatra da je veoma važno da građani znaju kako se treba ponašati pre, za vreme i posle zemljotresa.

-Kada dođe do jačeg pomeranja tla najvažnije je da se ne paniči i da se ne beži iz prostorije. U takvim situacijama građanima se savetuje da se postave u što bezbedniji položaj, odnosno da se sklone od prozora i što pre sakriju bilo pod vrata ili ispod nekog masivnijeg komada nameštaja. Potrebno je da se na jednom mestu drže baterijske lampe ili sveće, ali se na žalost građani često ne pridržavaju ovog upustva. U školama su najugroženija deca koja sede u klupama pored prozora, a napuštanje zgrade mora biti organizovano i bez panike. Kada se glavni potres završi prostorije se napuštaju na najpogodniji način i sa sobom se nose najvažnije stvari. Struju bi trebalo isključiti, kao i zatvoriti plin na glavnom ventilu - kaže Dragičević.

Poslednji zemljotres jačine 5,4 stepena rihterove skale u Srbiji je zabeležen 1998. godine u Mionici. Branko Dragičević navodi da je centralni deo zemlje najtrusnije područje gde je i najveća opasnost od potresa.

- To je podrjučje od Homoljskih planina, pa do južnih padina Kopaonika. Osim Mionice, zemljotresi su pogađali Trstenik, Lazarevac, a trusno područje je i okolina Gnjilana na Kosovu i Meotohiji - kaže Dragičević.

Uskoro opširnije
Pogledaj vesti o: Zemljotres u Kraljevu,   Seizmološki Zavod Srbije

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.