Izvor: eKlinika.rs, 16.Mar.2025, 14:32

Ugljen-monoksid je nevidljivi ubica i uzrok trovanja, zbog koga se strada u požaru

Ugljen-monoksid (carbone monoxide/CO) je gas bez boje, ukusa i mirisa koji nastaje sagorevanjem materijala koji sadrže ugljenik. Trovanje ovim gasom može imati ozbiljne posledice, uključujući i smrtni ishod.
Izvori ugljen-monoksida i rizici izloženosti Glavni izvori ugljen-monoksida uključuju:
motore prevoznih sredstava (automobili, kamioni, motocikli) kućne aparate koji sagorevaju gorivo (šporeti, peći, roštilji, grejači na gas, bojleri, fenjeri i >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << mašine za sušenje veša) male benzinske motore (kosilice, generatori) dim tokom požara (često se trovanje dešava kod osoba koje udišu dim u zatvorenim prostorima). Rizik je posebno visok u prostorijama sa lošom ventilacijom, jer CO može brzo dostići opasne nivoe. Oko trećine smrtnih slučajeva povezanih sa ugljen-monoksidom događa se dok žrtva spava, jer simptomi nisu uočljivi na vreme.
Kako CO utiče na organizam Kada udahnemo ugljen-monoksid, on brzo prelazi iz pluća u krvotok i vezuje se za hemoglobin, molekul koji prenosi kiseonik. Budući da CO ima mnogo jaču sposobnost vezivanja za hemoglobin nego kiseonik, sprečava normalnu oksigenaciju tkiva. To dovodi do gušenja ćelija, posebno u vitalnim organima – mozgu i srcu.
Pored toga, ugljen-monoksid može direktno delovati kao otrov, narušavajući hemijske procese unutar ćelija i izazivajući ozbiljna oštećenja.
Simptomi trovanja ugljen monoksidom i kako ga prepoznati Simptomi zavise od nivoa CO u vazduhu, vremena izloženosti i opšteg zdravstvenog stanja osobe. Visoke koncentracije ugljen monoksida mogu izazvati:
glavobolju kratak dah zbunjenost malaksalost nespretnost i poteškoće u hodu mučninu i povraćanje ubrzano disanje i bol u grudima promene u ponašanju i emocijama nepravilan rad srca. Bez brze medicinske pomoći osoba može da padne u nesvest, doživi epileptični napad, pad u komu, ili da premine u roku od nekoliko minuta.
Dugotrajna izloženost niskim nivoima CO može izazvati:
glavobolju umor i malaksalost simptome slične gripu poremećaj spavanja probleme sa vidom i koncentracijom. Osobe koje su hronično izložene nižim nivoima CO mogu razviti trajne neurološke probleme, uključujući oštećenje pamćenja.
Hitna pomoć i dijagnostika Ako se sumnja na trovanje ugljen-monoksidom, odmah treba izneti osobu na svež vazduh i pozvati hitnu pomoć. Obavezno proveriti puls i disanje, a ako je osoba bez svesti, primeniti veštačko disanje.
Lekari će analizirati nivo kiseonika i karboksihemoglobina u krvi. U zavisnosti od simptoma, mogu se raditi dodatni testovi poput EKG-a (za srčane probleme) i snimanja mozga (MRI ili CT) kod neuroloških simptoma. Trudnice su posebno ugrožene jer se ugljen monoksid jače vezuje za fetalni hemoglobin, što može ugroziti bebu. U tim slučajevima, neophodan je hitan medicinski pregled uz dodatne analize kako bi se pratilo stanje fetusa.
Kako se organizam čisti od ugljen-monoksida? Telo izbacuje ugljen monoksid iz krvi preko pluća. Na svežem vazduhu, potrebno je 4-6 sati da se prepolovi nivo CO u krvi. Ovo vreme se znatno skraćuje ako se osoba stavi na kiseoničku terapiju, koja povećava unos kiseonika i ubrzava izbacivanje CO. Hiperbarična komora se često koristi jer lečenje pod visokim pritiskom kiseonika dodatno pomaže kod teških slučajeva.
Oporavak i dugoročne posledice Brzina i uspeh oporavka zavise od težine trovanja. Kod blagih slučajeva, simptomi nestaju nakon nekoliko sati ili dana, ali teži slučajevi mogu ostaviti dugotrajne posledice.
Moguće komplikacije nakon trovanja ugljen monoksidom su:
problemi sa pamćenjem i koncentracijom poremećaji raspoloženja (depresija, anksioznost) hglavobolje slepilo ili gubitak sluha (u retkim slučajevima) kod trudnica – rizik od oštećenja ploda ili cerebralne paralize kod deteta. Osobe koje su pretrpele ozbiljno trovanje CO mogu imati posledice mesecima ili čak godinama nakon incidenta. U nekim slučajevima, rehabilitacija uključuje fizikalnu terapiju i kognitivne terapije za vraćanje mentalnih funkcija.
Članak Ugljen-monoksid je nevidljivi ubica i uzrok trovanja, zbog koga se strada u požaru se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.