Izvor: eKlinika.rs, 21.Apr.2025, 11:01

Šta je ganglijska cista i kako se leče ove kvržice koje mogu da „zakoče“ zglob

Ganglijska cista izgleda kao kvržica na zglobu i često je bezbolna i ne zahteva lečenje, ali ukoliko izaziva bol ili ometa pokretljivost zgloba neophodna je medicinska pomoć. Cista je obično ispunjena tečnošću i javlja se na zglobu ili tetivi koja povezuju mišiće sa kostima.
Šta je ganglijska cista? Ganglijska cista se obično pojavljuje na prstima, zapešću, stopalima, gležnjevima, kolenima i  nadlanicama. Češće su kod žena nego kod muškaraca i obično se javljaju kod >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << osoba srednjih godina. Izgleda kao glatka kvržica ispod površine kože ispunjena želetinastom tečnošću. Može da bude veličine graška do veličine loptice za golf, a ponekad su čak nevidljive. Cista može da bude bolna, a to se dešava u slučaju kada pritisne obližnji nerv. U zavisnosti od lokacije na kojoj su se pojavile ganglijske ciste mogu da ometaju pokretljivost zglobova. Ponekad menjaju veličinu, obično ne izazivaju nikakve simptome i nestaju sama. Lečenje može da podrazumeva samo držanje ciste pod kontrolom, ali i ambulantnu operaciju, koja se naziva ganglionektomija. Većina ganglijskih cista ne izaziva simptome, ali, kada ih ima to su:
bol ili peckanje slabost mišića zgrčen nerv. Ganglijske ciste na stopalu, na primer, mogu da budu bolne zbog hodanja ili nošenja cipela, a kvržice na prstima, šakama ili zglobu mogu izazvati bol koji se širi niz ruku.
Kako se leče ganglijske ciste? Lečenje može da podrazumeva samo držanje ciste pod kontrolom, ali i ambulantnu operaciju, koja se naziva ganglionektomija. Ako cista stvara probleme, lekar može da predloži dreniranje ciste iglom. Uklanjanje ciste hirurškim putem je takođe opcija lečenja. Ali, ako cista ne izaziva nikakve simptome, lečenje nije potrebno je u većini slučajeva, ciste nestaju same.
Ganglijske ciste leče se na nekoliko načina:
Antiinflamatorni lekovi mogu da minimiziraju otok, ublažavajući blage nivoe nelagodnosti Udlage ili proteze pružaju podršku i sprečavaju pomeranje zahvaćenog područja, smanjujući otok i bol Aspiracija je procedura u kojoj lekar koristi iglu kako bi uklonio tečnost iz ciste i obično se radi ambulantno. Ovim tretmanom uklanja se samo tečnost, sadržaj ciste, ali ne i cista što znači da simptomi mogu da se vrate. Zbog čega se javljaju kvržice na zglobovima Ne zna se šta tačno uzrokuje razvoj ganglijske ciste, ali neke teorije ukazuju na to da cista može da se razvije nakon povrede zgloba, dozvoljavajući tkivu da curi ili da se stvori izbočina. Većina istraživača slaže se da se ganglijske ciste razvijaju iz mezenhimalnih ćelija, na spoju sinovijalne kapsule, i to kao rezultat kontinuirane mikro-povrede. Pokazalo se da česta, uzastopna povreda potpornih kapsularnih i ligamentnih struktura stimuliše fibroblaste da proizvode hijaluronsku kiselinu, koja se akumulira za proizvodnju mucina – „želatinastog“ materijala koji se obično nalazi u ganglijskim cistama.
Članak Šta je ganglijska cista i kako se leče ove kvržice koje mogu da „zakoče“ zglob se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.