Izvor: eKlinika.rs, 23.Sep.2024, 13:00

Sinuzitis može da traje i duže od 3 meseca: Napravite domaći sprej za izbacivanje sluzi iz nosa

Sinuzitis ili sinusitis je infekcija ili upala sinusa koja sprečava njihovo pravilno pražnjenje zbog čega se javlja osećaj teške glave/glavobolje, curenje iz nosa i zapušenost. Upala sinusa se, s obzirom na trajanje, deli na akutnu, subakutnu, hroničnu ili rekurentnu, a s obzirom na uzročnike razlikuju se virusna, bakterijska i gljivična upala.
Sinuzitis traje od 2. do više od 12 nedelja Sinusi su vazdušni prostori u lobanji, koji se nalaze iza čela, očiju, nosa i obraza. >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << Obloženi su tankom membranom koja stvara sluz i koja teče kroz nos. Sinusitis se dešava kada se sluznica upali ili inficira što otežava pravilno odvodnjavanje sluzi, dok sinusi postaju blokirani. Akutna upala sinusa je ona koja traje do 4 nedelje, subakutni sinusitis je onaj koji traje od 4 do 12 nedelja, a hronični sinusitis je onaj koji traje duže od 3 meseca.
 Uzroci sinuzitisa zavise od vrste upale sinusa Akutni sinusitis obično je uzrokovan virusom. Manje česti uzroci su bakterijska infekcija ili alergije.
Hronični sinusitis je najčešće uzrokovan upalom u nosu i sinusima, a ne infekcijom. Čovek je više u opasnosti od hroničnog sinusitisa ako:
ima polensku groznicu ima astmu ima alergije izložen je dimu ima izrasline (polipe) unutar nosa i sinusa. Po kojim simptomima se prepoznaje sinuzitis? Uobičajeni simptomi akutnog sinuzitisa su:
glavobolja ili bol oko očiju, čela, obraza ili zuba, koji se pogoršavaju kada se nagnemo napred osećaj pritiska oko lica i unutar glave zapušen nos curenje iz nosa sluz iz područja sinusa kaplje niz unutrašnjost grla (post-nazalno kapanje) gubitak čula mirisa ili ukusa. Hronični sinuzitis
Osoba ima hronični sinusitis ako upala traje duže od 3 meseca. Simptomi su:
zapušen nos ili curenje iz nosa bol ili osećaj pritiska u licu smanjeno čulo mirisa i ukusa bolne uši ili zubi loš zadah bol u grlu ili kašalj. Kako izbaciti sluz iz sinusa? Istraživači sa Harvard University sproveli su studiju učincima hroničnog sinusitisa na kvalitet života. Upoređujući uticaj hroničnog sinusitisa s drugim hroničnim stanjima, naučnici su otkrili su da su osobe koje pate od upale sinusa prijavile sličan nivo neprijatnosti, kao i značajne probleme s poslom, nivoom energije tokom dana i mentalnim zdravljem.
Prva linija odbrane protiv sinuzitisa je ispiranje nosa, navode stručnjaci s Harvard University a kao jedan od najjednostavnijih, najjeftinijih i najefikasnijih načina prevencije i lečenja problema sa sinusima je – ispiranje nosa. Korišćenjem domaće smeše često možemo da ublažimo simptome upale sinusa, smanjimo potrebu za sprejevima za nos i antibioticima, kao i da poboljšamo  kvalitet života.
Istraživači sa Harvard University otkrili su recept za melem kojim može da se izbaci sluz iz sinusa. Domaći melem sastoji se od samo tri sastojka: nejodirane soli, sode bikarbone i vode.
Način pripreme i primene:
pomašajte 1/2 kašičice nejodirane soli i 1/2 kašičice sode bikarbone u 2 šoljice mlake destilirane ili prethodno prokuvane vode napunite bočicu sa prskalicom (sprej bočicu) dobijenom smesom ili je ulijte u posudu za ispiranje nosa nagnite se nad lavabo, umetnite vrh prskalice/spreja u jednu nosnicu. Nežno našpricajte domaći melem u nos. Voda će iscureti nazad kroz istu nosnicu ili eventualno kroz suprotnu.  u umivaonik ponovite postupak i u drugoj nosnoj šupljini nakon svake upotrebe sprej temeljno dezinfikujte i osušite. Članak Sinuzitis može da traje i duže od 3 meseca: Napravite domaći sprej za izbacivanje sluzi iz nosa se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.