Izvor: eKlinika.rs, 30.Maj.2025, 11:05

Rastavić ima diuretička svojstva i može da ugrozi nivo elektrolita: Kako se ispravno koristi ova biljka

Rastavić (Equisetum arvense) je višegodišnja biljka iz porodice Equisetaceae, rasprostranjena na vlažnim, glinovitim i kiselim zemljištima širom sveta. Zeleni delovi rastavića sadrže brojne biološki aktivne komponente, koje mogu biti pomoć i olakšanje kod različitih medicinskih stanja.
Koje korisne sastojke sadrži rastavić Ova biljka sadrži brojne važne minerale (silicijum, kalijum, kalcijum, gvožđe, mangan, fosfor, sumpor), kao i polifenole (tanine, flavonoide >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << i fenolne kiseline). U njoj su i jabučna i oksalna kiselina, kao i fitosteroli, saponini i alkaloidi u tragovima. U sastavu rastavića su i etarsko ulje, masne kiseline, vitamini C i E. Upravo zahvaljujući ovom sastavu, rastavić ima širok spektar bioloških aktivnosti.
Potencijalna medicinska primena rastavića Urinarni trakt Rastavić je poznat po svom diuretičkom dejstvu, koje se pripisuje sadržaju flavonoida i saponina. U studijama je proveravano njegovo dejstvo kod blažih urinarnih infekcija, retencije tečnosti i kod benigne hiperplazije prostate. Rezultati su optimistični, ali je potrebno još istraživanja.
Kosti i zglobovi Prisustvo organskih jedinjenja silicijuma doprinosi reminalizaciji kostiju, što može biti korisno kod osteoporoze i oporavka od preloma. Studije su ukazale na njegovo dejstvo u kombinaciji sa kalcijumom u povećanju gustine kostiju, naročito kod žena u postmenopauzi. Pored toga, pokazuje blagotvoran efekat na pokretljivost zglobova i vezivno tkivo.
Koža i rane Rastavić se u narodnoj medicini vekovima primenjivao i lokalno – za ispiranje rana, manjih oštećenja kože, rana koje sporo zarastaju i upalnih stanja kože, zahvaljujući antiseptičkom i adstringentnom dejstvu. Ekstrakti se koriste i kod zapaljenja desni i konjuktivitisa.
Kosa i nokti Zahvaljujući visokom sadržaju minerala i antioksidanasa, rastavić se koristi za jačanje kose i noktiju, kao i za podršku u terapiji kod promena izazvanih dermatološkim stanjima, poput psorijaze noktiju.
Jetra i metabolizam Sadržaj antioksidanasa i flavonoida moglo bi pružiti zaštitu tkiva jetre. Naime, laboratorijske studije pokazale su i antiinflamatorno i hipoglikemijsko dejstvo. Primećeni su i pozitivni efekti na pamćenje i kognitivne funkcije, iako su ti nalazi za sada ograničeni na eksperimentalne modele.
Bezbednost i mere opreza Zbog izraženog diuretičkog efekta, ne preporučuje se kombinacija sa lekovima sličnog dejstva, kako ne bi došlo do poremećaja elektrolita. Biljka sadrži enzim tiaminazu, koji može smanjiti nivo vitamina B1 kod duže upotrebe – pa je savetovana suplementacija vitaminom B1.
Poseban oprez potreban je kod osoba koje uzimaju lekove sa glikozidima digitalisa, kao i kod osoba sa edemima izazvanim srčanim ili bubrežnim oboljenjima, jer u tim slučajevima diuretici mogu biti kontraindikovani.
Oblici i trajanje primene Rastavić se koristi u obliku čajeva, tinktura, ekstrakata i kao deo biljnih mešavina. Za postizanje željenog dejstva, preporučuje se kontinuirana primena tokom više nedelja. Međutim, nikada nemojte uvoditi u konzumaciju bilo koju lekovitu biljku bez konsultacije sa stručnim licem, posebno ako ste skloni alergijama, bolujete od neke bolesti ili pijete redovnu terapiju.
Članak Rastavić ima diuretička svojstva i može da ugrozi nivo elektrolita: Kako se ispravno koristi ova biljka se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.