
Izvor: eKlinika.rs, 30.Apr.2025, 15:02
Rani znaci raka štitne žlezde: Uz kvržicu na vratu koja brzo raste, javlja se i nekoliko „maskiranih“ simptoma
Rak štitne žlezde (štitaste žlezde) nastaje u žlezdi leptirastog oblika koja se nalazi u predelu vrata, odmah ispod Adamove jabučice. Veoma važna žlezda proizvodi hormone koji regulišu vitalne funkcije organizma, uključujući metabolizam, rad srca, mišića i varenje.
Koliko je čest rak štitne žlezde
Štitna žlezda se sastoji od folikularnih ćelija (koje upravljaju metabolizmom) i parafolikularnih ćelija (koje regulišu nivo kalcijuma u telu). Iako je rak štitaste žlezde >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << relativno redak u odnosu na druge vrste karcinoma, predstavlja najčešći oblik raka endokrinog sistema.
U pojedinim slučajevima, naročito kod papilarnog mikrokarcinoma niskog rizika, preporučuje se aktivno praćenje umesto neposrednog lečenja. To se savetuje kada lekarski tim proceni da je verovatnoća napredovanja bolesti minimalna. Naravno, reč je o specifičnim slučajevima.
Rani znaci raka štitne žlezde
U ranim fazama bolest najčešće ne izaziva simptome. Kako tumor raste, prvi simptom može biti bezbolna, brzo rastuća kvržica u predelu vrata. Osećaj punoće u grlu, promuklost, poteškoće sa gutanjem ili disanjem, uporniji bol u vratu ili grlu su na listi čestih simptoma koje ljudi prijavljuju. Prisutan je i kašalj koji nije povezan sa infekcijom disajnih puteva. Kvržica je često čvršća od okolnog tkiva i može biti vidljiva pri pregledu.
Standardne terapijske opcije za lečenje kada se potvrdi dijagnoza
Lečenje raka štitaste žlezde najčešće podrazumeva:
tiroidektomiju (hirurško uklanjanje dela ili cele žlezde)
terapiju radioaktivnim jodom radi uništavanja preostalih ćelija raka
hormonsku supstitucionu terapiju ukoliko je uklonjena cela žlezda.
Najčešći tip raka štitne žlezde: Da li je moguće izlečenje?
Papilarni rak štitne žlezde je najčešći oblik karcinoma ovog organa. Oko 80 odsto pacijenata ima ovaj oblik bolesti. Papilarni rak štitne žlezde uglavnom raste veoma sporo, ali kasnije može da se proširi i na limfne čvorove vrata. Ranom dijagnostikom i odgovarajućom terapijom moguće je potpuno izlečenje. Kada se pacijentu dijagnostikuje papilarni rak štitne žlezde lečenje uglavnom uključuje operaciju, radio terapiju, hemioterapiju, hormonsku terapiju, kao i u slučaju ostalih tipova karcinoma ovog organa.
Šta može ukazivati na uznapredovali rak štitne žlezde
Kada se maligne ćelije prošire putem krvi ili limfnog sistema, mogu nastati metastaze u plućima, jetri ili kostima. Tada se mogu javiti i lokalizovani bolovi, mučnina, povraćanje, gubitak apetita, koji rezultira nenamernim gubitkom telesne mase.
Da li hipertireoza ukazuje na rak štitne žlezde?
Hipertireoza podrazumeva prekomernu proizvodnju hormona tiroksina, što ubrzava metabolizam. Simptomi uključuju neplanirani gubitak težine, ubrzan ili nepravilan rad srca, kao i nervozu, znojenje i drhtavicu.
Iako do 20 odsto pacijenata sa rakom štitaste žlezde može imati i hipertireozu, ona nije primarni znak prisustva malignog procesa, kažu lekari.
Članak Rani znaci raka štitne žlezde: Uz kvržicu na vratu koja brzo raste, javlja se i nekoliko „maskiranih“ simptoma se pojavljuje prvo na eKlinika.