Izvor: eKlinika.rs, 09.Feb.2024, 20:01

Porodični gaslajting: Kako reagovati kada vas neko pravi ludim, a ne izgubiti živce

Gaslajting je nesumnjivo jedan od najpopularnijih novih izraza današnjice, ali i pojam koji dobro ilustruje neke veoma izazove pojave u različitim ambijentima međusobnih odnosa. Porodični odnosi veoma često nisu samo „ušminkane” večere, odlazak na piknik, slavu ili rođendane sa kurtoaznim čestitanjima…
Šta je gaslajting i da li je ovo ponašanje isključivo vezano za partnerski odnos Ne samo kada ga doživljavamo od strane partnera, kolega ili nadređenog, odnosno osoba >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << na koje smo neposredno upućeni, gaslajting može da ima ozbiljan negativan uticaj na naše mentalno zdravlje. Porodično okruženje nije uvek sigurna luka već poprište različitih izazova, emotivnih, imovinskih i drugih veza. Različiti su razlozi zbog kojih bilo koja osoba koristi ovaj oblik emocionalnog zlostavljanja. Cilj gaslajtinga je pokušaj produžene psihološke manipulacije zbog kontrole nad drugom osobom, iskrivljujući joj sopstveni osećaj i percepciju stvarnosti, događaja, sećanja i osećanja.
Sve to može da dovede do smanjenog samopoštovanja, promena na planu mentalnog i emocionalnog zdravlja, ali i zavisnosti od manipulatora. Pored partnera, ovu tehniku često koriste toksični ili nasilni roditelji da bi izvršili moć ili kontrolu nad decom, ali to mogu biti i drugi članovi porodice.
Kako izgleda porodični gaslajting Činjenica da ste žrtva gaslajtinga u porodici ponekad prosto ne može da vam „uđe u glavu“ i može biti potrebno neko vrema da to osvestite. Jednostavno, retko ko očekuje da bliskim osobama može da padne na pamet tako nešto. Manipulacije često počinju neprimetno ili maskirano drugim ponašanjima, ali polako remete vaš objektivni osećaj za stvarnost.
Prosto, bivate ubeđeni da je stvarnost manipulatora i to kako je on predstvlja – činjenica. Krajnji cilj bilo kog, pa i porodičnog gaslajtera je da vas kontroliše i ostvari neke svoje interese, kakvi god bili. Evo nekih primera:
izjave poput „Nikad to nisam rekao“ destabilizuju vaše sećanje i dovode u pitanje prethodne događaje koriste vaše lične slabosti da vas napadnu navode vas da verujete da vas drugi vide u negativnom svetlu govoreći stvari poput: „Svi misle da si…“ kada izražavate svoje emocije, uveravaju vas da ste dramatični i teatralni uveravaju vas da vam nikada nisu uradili ništa loše i da ste skloni preterivanju suptilno krive vas za svoje loše ponašanje (to sam uradio samo zato što želim da provodim vreme sa tobom, da dobijem pažnju od tebe, da ti pokažem koliko te volim…“ i slično) pa onda počinjete da sumnjate u njihove prave namere. Kako se ponašati sa članovima porodice koji sprovode ovu vrstu psihičke torture: Osam delotvornih saveta Suočavanje sa članom porodice koji nad vama sprovodi gaslajting nije lak zadatak. Mnogi gaslajteri su i narcisoidni, pa bi trebalo proučiti kako se nositi sa narcisoidnim roditeljima i drugim bliskim osobama. Prioritet u bilo kom odnosu, ne samo partnerskom već i porodičnom treba da bude zaštita vašeg mentalnog zdravlja i blagostanja. Sledi osam saveta za postupanje sa članovima porodice koji nad vama sprovode gaslajting:
1. Verujte svojoj verziji događaja Gaslajter će pokušati da vas natera da preispitate vašu verziju stvarnosti dovodeći u pitanje vaše zdravo rasuđivanje. Za to će vam možda trebati neko vreme, ali ćete ako se ne budete previše uzbuđivali naučiti da verujete u sebe i svoju percepciju. Obratite pažnju na svoj unutrašnji glas, prilagodite se i verujte onome što osećate.
2. Ne sukobljavajte se Suočiti se sa njima i bučno im dokazivati da nisu u pravu najčešće će samo proizvesti kontraefekat, više laži i konfuzije. Pokušaće da održi svoju priču i pojača manipulaciju, što vas ako niste dovoljno stabilni može dovesti do besa i veće frustracije.
3. Dokumentujte njihovo ponašanje Vodite evidenciju o ponašanju gaslajttera, tako što ćete čuvati prepiske ili praviti beleške o telefonskim pozivima ili kontaktima. To će vam omogućiti da dokumentujete stvarne situacije i adekvatno ukažete na njihove pokušaje da ih ospore.
4. Informišite se o gaslajtingu Znanje je moć, a kada znate šta je gaslajting, manje je verovatno da će vama neko manipulisati, jer ćete uspeti da prepoznate matrice ponašanja.
5. Postavite granice Postavljanje granica omogućava nam da pokažemo kako očekujemo da ćemo biti tretirani i vrednovani. Imamo pravo da se osećamo sigurno i udobno u svakom odnosu sve dok to krši granice nađeg integriteta, fizičkog i psihičkog.
6. Provodite vreme sa ljudima koji vas vole i podržavaju Iako ne možemo da biramo svoju porodicu, možemo da se okružimo ljudima koji su nam bezuslovna podrška. Očekivano je da to najpre očekujemo iz porodičnog ambijenta, ali nisu isključena ni neprijatna iznenađenja. Važno je da dobijete ljubav, poverenje i podršku, što može pomoći i da se izborite sa gaslajtingom.
7. Potražite stručni savet i pomoć Gaslajting je oblik zlostavljanja koje može imati uticaja na sve aspekte života. Ukoliko ga doživljavate, svesni ste toga a ne možete da se izborite, obavezno potražite savet stručnog lica.
Članak Porodični gaslajting: Kako reagovati kada vas neko pravi ludim, a ne izgubiti živce se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.