Izvor: eKlinika.rs, 25.Maj.2025, 13:02

Ovlaživač vazduha i astma: Da li zaista pomaže ili može da škodi

Osobe koje imaju hroničnu bolest pluća, kao što je astma, teško dišu. Postoji mnogo faktora ili stvari koje mogu pokrenuti simptome, a hladan i suv vazduh jedna je od stvari koje mogu izazvati ili pogoršati simptome astme, kao što su kašalj i otežano disanje. Održavanje odgovarajućeg nivoa vlažnosti može da obezbedi ovlaživač vazduha i pomogne kod simptoma astme.
Šta je astma Astma je hronična bolest koja se javlja u plućima i otežava disanje.
– Javlja >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << se kada disajni putevi oteknu, postanu uski i začepljeni viškom sluzi – kaže pulmolog i stručnjak za medicinu spavanja dr Arun Chowdary Kotaru. To dovodi do kašlja, zviždanja, problema s disanjem i stezanja u grudima, koje mogu izazvati prašina, polen, dim, vežbanje ili hladan i suv vazduh. Izbegavanje ovih pokretača astme može pomoći da se vodi zdrav život.
Kako nivo vlažnosti utiče na ljude sa astmom 1. Visoka vlažnost Vlažnost može biti ozbiljan okidač za ljude sa astmom. Takođe, studija, objavljena u Frontiers In Allergy, otkrila je povezanost između povećanog rizika od astme i povećane vlažnosti.
– Visoka vlažnost čini vazduh teškim i otežava disanje. Vlažan vazduh takođe zadržava alergene poput grinja, buđi i polena, koji izazivaju astmu – kaže dr Kotaru.
2. Niska vlažnost S druge strane, veoma niska vlažnost može isušiti disajne puteve, čineći ih osetljivijim i sklonijim na okidače astme.
– Suv vazduh takođe povećava rizik od respiratornih infekcija, što može pogoršati hronično stanje – kaže dr Kotaru. Brze promene vlažnosti, kao što je iz rashlađene klimatizovane prostorije u vrući spoljašnji vazduh, takođe mogu biti okidač.
Da li je ovlaživač vazduha dobar za astmu Korišćenje ovlaživača vazduha za lečenje astme može biti korisno, pod uslovom da se pravilno koristi.
1. Prednosti korišćenja ovlaživača vazduha za astmu Ublažava iritaciju suvih disajnih puteva: Vlaga iz ovog uređaja može da umiri suve prolaze sinusa, kažu u Američkoj akademiji za alergiju, astmu i imunologiju. Kada je vazduh suv, dehidrira grlo i nos što može pogoršati astmu. Vlažan vazduh može da umiri disajne puteve i ublaži zviždanje i kašalj. Pomaže u hladnom vremenu: Vazduh u zatvorenom prostoru zimi može biti veoma suv zbog grejanja. „Koristite ovlaživač vazduha za astmu, jer može dodati vlagu i olakšati disanje osobama sa ovim stanjem,” kaže dr Kotaru. Smanjuje zagušenje sluzi: Vlažan vazduh razređuje sluz u plućima i disajnim putevima, što olakšava čišćenje i slobodnije disanje. 2. Nedostaci upotrebe ovlaživača vazduha za astmu Rast buđi i grinja: Nivo vlage u prostoriji treba da bude između 30 i 50 procenata, navodi Američka agencija za zaštitu životne sredine. „Više od 50 procenata vlažnosti stvara savršene uslove za rast pokretača astme kao što su grinje, buđ i bakterije – kaže dr Kotaru. Prljavi ovlaživači vazduha šire bakterije: Ako koristite ovlaživač vazduha za astmu, a nije očišćen, može osloboditi buđ i bakterije u vazduh i pogoršati stanje. Previše vlage može pogoršati astmu: Prekomerno vlaženje prostora može učiniti vazduh veoma gustim i otežati disanje, a samim tim može povećati simptome. Mere predostrožnosti kod korišćenja ovlaživača vazduha Korišćenje ovlaživača vazduha za astmu može biti korisno, ali ga treba koristiti s oprezom.
Održavajte ga čistim, jer prljavi ovlaživači mogu osloboditi buđ, bakterije i alergene u vazduh, koji izazivaju napade astme. Čistite komponente i rezervoar svakih 1 do 2 dana svežom vodom. Provera nivoa vlažnosti uz pomoć higrometra takođe je važna, jer prevelika vlažnost može dovesti do razvoja plesni i povećanja grinja. Bilo bi dobro da ne koristite vodu iz slavine, jer može da sadrži minerale koji dovode do bele prašine ili olakšavaju rast bakterija. Treba koristiti destilovanu ili demineralizovanu vodu. Nikada ne postavljajte ovlaživač vazduha blizu kreveta, već ga odmaknite kako biste sprečili spavanje u previše vlažnom okruženju. Kako odabrati dobar ovlaživač vazduha za astmu Kada birate ovlaživač vazduha za lečenje astme, odlučite se za onaj koji se lako čisti. Takođe, imajte na umu sledeće:
izaberite ovlaživač sa hladnom maglom koji je zdraviji i bezbedniji za astmu od ovlaživača sa toplom maglom proverite da li je uređaj opremljen ugrađenim higrometrom koji održava najbolji nivo vlažnosti kako bi sprečio pojavu buđi ili grinja uređaj sa filterom takođe može zadržati alergene i obezbediti čistiji vazduh izaberite tihi uređaj ako planirate da ga koristite dok spavate Odvlaživač u odnosu na ovlaživač vazduha za astmu Oba uređaja kontrolišu vlagu vazduha u zatvorenom prostoru, ali u suprotnim smerovima. Ovlaživač vazduha dodaje mu vlagu, čineći ga prijatnijim kada je vazduh previše suv, na primer, tokom zime ili u klimatizovanim prostorijama. S druge strane, odvlaživač vazduha isušuje vazduh, što je korisno na vlažnim mestima ili u kišnim sezonama.
– Premalo ili previše vlage može izazvati iritaciju disajnih puteva, posebno kod ljudi sa astmom. Za koji ćete se uređaj odlučiti zavisi od unutrašnje vlažnosti vašeg prostora – kaže dr Kotaru. Koristite higrometar da proverite da li je vazduh suviše suv ili vlažan i da li vam je potrebno više ili manje vlage.
Korišćenje ovlaživača vazduha za lečenje astme može biti korisno, posebno ako je nivo vlažnosti u vašoj prostoriji nizak. Ali prvo proverite nivo vlažnosti, jer to može pogoršati simptome.
Članak Ovlaživač vazduha i astma: Da li zaista pomaže ili može da škodi se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.