Izvor: eKlinika.rs, 03.Apr.2025, 17:03

Napravljen najmanji pejsmejker na svetu, manji od zrna pirinča (VIDEO)

Najmanji pejsmejker na svetu veličine zrna pirinča kreirali su naučnici sa američkog   Northwestern University. Kako su saopštili sa ovog univerziteta, najmanji pejsmejker na svetu –   privremeni regulator otkucaja srca, manji je od zrna pirinča i može da se ubrizga i kontroliše  svetlošću pre nego što se rastvori.
Najmanji pejsmejker na svetu kreiran je prvenstveno zbog dece rođene sa urođenim srčanim manama Milioni ljudi širom sveta imaju stalne pejsmejkere, >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << koji stimulišu srca električnim impulsima kako bi osigurali da normalno kucaju. Prema studiji koju je vodio tim naučnika sa Northwestern University pejsmejker je uparen sa mekim flasterom koji se nosi na grudima pacijenta, a izgled u funkcionisanje ovog minijaturnog uređaja opisani su u časopisu Nature.
Iako je još godinama daleko od testiranja na ljudima, bežični pejsmejker smatra se  „transformativnim probojem“ koji bi mogao da podstakne napredak u drugim oblastima medicine. Tim istraživača koji stoji iza novog uređaja rekao je da su bili motivisani željom da pomognu jednom procentu dece rođene sa urođenim srčanim manama kojima je potreban privremeni pejsmejker u nedelji nakon operacije. Novi pejsmejker bi takođe mogao da pomogne  odraslima da povrate normalan rad srca dok se oporavljaju od operacije srca.
Introducing the world’s smallest pacemaker 💜 The device is so tiny, it can fit inside the tip of a syringe—and be non-invasively injected into the body.
This new pacemaker is particularly well-suited to the tiny, fragile hearts of newborn babies with congenital heart defects. pic.twitter.com/wZ3eRNDrsc
— Northwestern (@NorthwesternU) April 2, 2025

Unutrašnje krvarenje nakon uklanjanja pejsmejkera može da se izbegne uz pomoć novog uređaja Trenutno, privremeni pejsmejkeri zahtevaju operaciju kojom se elektrode ušivaju na srčane mišiće i sa žicama koje se povezuju sa uređajem za napajanje na grudima pacijenta. Kada pejsmejker više nije potreban, lekari ili medicinske sestre izvlače žice, što ponekad može da izazove oštećenje tkiva. Istraživači tim povodom podsćaju da je Nil Armstrong, prva osoba koja je kročila na Mesec, umro od unutrašnjeg krvarenja nakon što mu je uklonjen privremeni pejsmejker 2012. godine.
Ali, novorazvijeni pejsmejker je bežični, debljine od samo jednog milimetra i 3,5 milimetara dužine, i može da stane u vrh šprica. Uz pomoć mekog flastera nosi se na grudima pacijenta. Takođe je dizajniran da se rastvori u telu kada više nije potreban, štedeći pacijente invazivne hirurgije.
Kako najmanji pejsmejker na svetu reaguje na nepravilne otkucaje srca Kada flaster otkrije nepravilne otkucaje srca, automatski treperi svetlo koje govori pejsmejkeru koji otkucaj srca treba da stimuliše. Tada pejsmejker pokreće ono što se naziva galvanska ćelija, koja koristi telesne tečnosti za pretvaranje hemijske energije u električne impulse koji stimulišu srce. Do sada je najmanji pejsmejker na svetu efikasno radio u testovima na miševima, pacovima, svinjama, psima i ljudskom srčanom tkivu u laboratoriji, naveo je tim naučnika.
John Rogers, profesor biomedicinskog inženjeringa sa Northwestern University i viši autor studije, procenjuje da bi pejsmejker mogao da se testira na ljudima za dve do tri godine, a njegova laboratorija pokrenula je start-up kako bi ostvarila ovaj cilj.
– U budućnosti, osnovna tehnologija bi takođe mogla da stvori jedinstvene i moćne strategije za rešavanje društvenih izazova u ljudskom zdravlju – naglasio je profesor Rogers.
Članak Napravljen najmanji pejsmejker na svetu, manji od zrna pirinča (VIDEO) se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Povezane vesti

VIDEO Manji od zrna pirinča: Ovako izgleda najmanji pejsmejker na svetu

Izvor: Radio 021, 03.Apr.2025

Američki naučnici osmislili su i napravili najmanji pejsmejker na svetu, privremeni regulator otkucaja srca manji od zrna pirinča koji se može ubrizgati i kontrolisati svetlošću.

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.