Izvor: eKlinika.rs, 17.Nov.2023, 18:01

Može li dezodorans zaista da izazove rak dojke

Nijedan jak naučni dokaz ne povezuje dezodorans i antiperspirant i njihovu upotrebu sa razvojem raka dojke, izveštava Nacionalni institut za rak. Istraživanja pokazuju da bilo koji uočeni rizik nije ništa što bi trebalo da nas brine. Ali glasine o tome da izazivaju rak i dalje kruže oko proizvoda za ličnu higijenu koji održavaju pazuhe svežim i suvim. Glasine o povezivanju dezodoransa sa rizikom od raka dojke datiraju decenijama unazad. Veruje se da je počelo sa obmanom putem >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << e-pošte 1990-ih.
Dezodorans i rak: šta pokazuju istraživanja Ne može se reći da postoji opsežna studija koja se bavi potencijalnom vezom između raka dojke i dezodoransa. American Cancer Society opisalo je istraživanje kao „ograničeno”.
Ipak, rezultati različitih studija NISU pokazali jasnu vezu između upotrebe dezodoransa i antiperspiranata i raka dojke. I dr Chirag Shah, radijacioni onkolog i dr Tiffany Onger, medicinski onkolog ovo ističu.
– Slobodno koristite bilo koji dezodorans koji želite i osećajte se prijatno – kaže dr Onger.
Šta je u dezodoransu Verovatno da niste nikada pročitali listu sastojaka vašeg dezodoransa ili antiperspiranta. Ali ako i jeste, sigurni ste pronašli nekoliko potencijalnih hemijskih toksina kao što su:
Parabeni. Ovi konzervansi, koji se nalaze u mnogim proizvodima za ličnu negu, mogu da imitiraju estrogen i da poremete prirodnu proizvodnju hormona u našem telu. Triklosan. Triklosan je klasifikovan kao pesticid, ali zahvaljujući njegovoj efikasnosti u sprečavanju rasta bakterija postao je sastojak antibakterijskih sapuna, pasta za zube, šminke i još mnogo toga. Ftalati. Ovi plastifikatori postoje u mnogim kućnim predmetima, iako je izvestan broj proizvoda koji sadrže ftalate uklonjen sa polica prodavnica radi bezbednosti potrošača. Propilen glikol. Najpoznatiji po upotrebi u antifrizu (što zvuči zabrinjavajuće), globalne organizacije su ga smatrale bezbednim za upotrebu u svakodnevnoj hrani, lekovima i kozmetici. S obzirom na povećanu pažnju usmerenu na hemikalije i rizik od raka, ovo je spisak koji može izazvati zabrinutost. Ali, kao što je navedeno, nijedna konačna studija nije povezala supstance u dezodoransima i antiperspirantima sa rakom dojke.
Pitanja o aluminijumu Dalje, postoji još jedan sastojak u antiperspirantima – aluminijum – koji privlači najveću pažnju kada je u pitanju rizik od raka dojke. (Aluminijuma obično nema u običnom dezodoransu.)
Aluminijumsko jedinjenje u antiperspirantu ima zadatak da začepi znojne kanale u pazuhu tako da znoj ne dospe do površine kože. Ovo sprečava pojavu tragova znoja na odeći. Neki veruju da ova mala količina aluminijuma može imati efekte slične estrogenu ako ga naša koža svakodnevno apsorbuje. (Studije kažu da estrogen može podstaći razvoj i rast ćelija raka dojke.)
– Međutim, ništa nije pokazalo da aluminijum u dezodoransu proizvodi efekte slične estrogenu ili izaziva rak dojke – kaže dr Shah.
Ne treba stavljati dezodorans ako idete na mamografiju Još jedan faktor u teoriji dezodorans–karcinom je sledeći: od svakoga ko ide na mamografiju traži se da ne stavlja dezodorans ili antiperspirant.
Međutim, ovaj zahtev nema nikakve veze sa potencijalnim rizikom od raka. Reč je o tome da bilo koji aluminijum u proizvodima koji se stavljaju ispod pazuha može da se pojavi u vidu belih tačaka na mamografskim snimcima i da ih zakomplikuje.
– Samo želimo da sprečimo bilo kakvu zabunu – pojašnjava dr Onger.
Alternativa dezodoransima Rečeno je da postoje hemikalije u većini dezodoransa i antiperspiranata koji se prodaju i razumljivo je da želimo da ograničimo svoju izloženost kako bismo na minimum sveli potencijalni rizik od raka. Ako to želimo, postoje i dostupni su proizvodi za higijenu pazuha napravljeni od prirodnijih sastojaka. Neki čak koriste običnu sodu bikarbonu kao dezodorans s obzirom na njenu dokazanu sposobnost u borbi protiv mirisa.
Ali samo zato što se nešto reklamira kao „prirodno” ne znači da neće izazvati probleme. Treba voditi računa o bilo kakvoj reakciji, osipu ili iritaciji kože i razgovarati sa svojim lekarom ako postanu problematični, predlaže dr Shah.
Postoji i ona opcija da ne koristite ni dezodorans ni antiperspirant ako vas brine da ćete biti izloženi hemikalijama ili drugim iritantima. (Treba znati da su dezodoransi formulisani da maskiraju mirise, dok su antiperspiranti dizajnirani da zaustave znojenje.)
Dakle, da li je vaš izbor dezodoransa ili antiperspiranta zaista nešto o čemu treba da brinete? Verovatno ne.
– Starost, primena terapije supstitucije hormona i porodična istorija neki su od najvećih faktora rizika za rak dojke. To je ono na šta bi verovatno trebalo da budemo više fokusirani kada je u pitanju rizik od raka dojke – kaže dr Shah.
Članak Može li dezodorans zaista da izazove rak dojke se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.