
Izvor: eKlinika.rs, 20.Apr.2025, 15:00
Meteoropatija: kako se manifestuje i kako se leči
Meteoropatija (ili sezonski afektivni poremećaj) manifestuje se ciklično simptomima kao što su promene raspoloženja, pospanost i umor koji se javljaju tokom sezonskih promena, posebno u jesen i zimu, a zatim se poboljšavaju kako se približavamo proleću. Češće kod onih koji već imaju problema sa anksioznošću ili depresijom, meteoropatija u svojim najintenzivnijim oblicima može uticati na kvalitet života obolelih.
Šta je meteoropatija
Termin meteoropatija odnosi se >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << na skup određenih fizičkih i mentalnih poremećaja koji se javljaju u zavisnosti od vremenskih ili sezonskih promena klime.
Iz naučne perspektive, psihijatar Norman E. Rosenthal identifikovao je 1984. meteoropatiju kao sezonski afektivni poremećaj (SAP), definišući je kao psihijatrijski poremećaj specifično povezan sa varijacijama u životnoj sredini. Kako kaže psihijatar, malaksalost bi bila posledica poteškoća organizma da se prilagodi vremenskim promenama.
Kako se manifestuje ciklični poremećaj
SAP je poremećaj koji se manifestuje:
afektivnim simptomima i simptomima ponašanja
promenljivim intenzitetom
cikličnom periodičnošću
– SAP karakteriše skup simptoma depresije koji se redovno ponavljaju u isto vreme i, najčešće, zimi. U klasičnom obliku poremećaja (zima-SAP), klinički simptomi se javljaju na početku jesenje sezone, dostižu vrhunac u zimskoj sezoni, a nestaju ili se poboljšavaju tokom letnje sezone – objašnjava dr Marta Colombo, psiholog u Policlinico San Marco i Smart Clinic Le Due Torri.
Međutim, postoji i letnji oblik poremećaja:
– Ovo je leto-SAP. Manje uobičajeno, pogađa oko 3 procenta pacijenata, sa simptomatologijom koja počinje rano u prolećnoj sezoni, pogoršava se tokom letnje sezone, a nestaje ili se poboljšava u zimskim mesecima – dodaje ona.
Simptomi meteoropatije
Najčešći simptomi su:
promene raspoloženja (depresija, razdražljivost, nervoza itd.)
pospanost i prekomerna potreba za snom
sklonost socijalnoj izolaciji
iscrpljenost i astenija
teškoće u koncentraciji
povećan apetit, posebno prema ugljenim hidratima
bol u stomaku
bol u zglobovima
Uzroci sezonskog afektivnog poremećaja
– Pored meteorološkog uticaja, uzroci sezonskog afektivnog poremećaja mogu se pripisati i biološkim faktorima, vezanim za proizvodnju:
serotonin: koji se naziva hormon sreće, neurotransmiter je koji se stimuliše sunčevom svetlošću i stvara osećaj zadovoljstva i blagostanja
melatonin: hormon koji deluje kao biološki sat tako što se aktivira tokom noćnih sati i glavni je regulator sna.
Osobe koje pate od sezonskih afektivnih poremećaja više su pogođene promenom godišnjih doba jer imaju tendenciju da proizvode velike količine serotonina tokom leta, pa su neispavane i razdražljivije, i da proizvode veće količine melatonina u zimskim mesecima, postajući sklonije pospanosti i pogoršanju raspoloženja – objašnjava dr Colombo.
Fotoperiod
Osim ovoga, prema takozvanoj „Hipotezi fotoperioda” Rosenthala (trajanje dnevnog prirodnog osvetljenja), meteoropatija takođe bi bila uzrokovana povećanjem individualne osetljivosti u funkciji skraćivanja dnevnog svetlosnog perioda (koji se smanjuje u zimskoj sezoni).
Iz ovih razloga, moguće je uočiti veliku varijabilnost u rasprostranjenosti SAP u različitim geografskim oblastima:
rezultati su maksimalni u zemljama visokih geografskih širina (gde je fotoperiod znatno smanjen u zimskim mesecima)
rezultati su najniži u zemljama niskih geografskih širina (gde je fotoperiod manje smanjen u zimskim mesecima).
Primer je da u Sjedinjenim Državama SAP pogađa samo 1,4 odsto stanovništva na Floridi i raste na 8,9 procenata na Aljasci.
Ko je najviše ugrožen
Utvrđeno je da su neki ljudi podložniji meteoropatiji posebno:
žene, posebno one koje su već sklone predmenstrualnom sindromu, poremećaju takođe cikličnog obrasca koji deli mnoge simptome sa SAP (hiperfagija, hipersomnija, povećanje telesne težine, žudnja za ugljenim hidratima, anergija, pogoršanje afektivnih simptoma u večernjim satima)
starije osobe
oni koji pate od promena, neuroloških ili psiholoških, u raspoloženju, ciklusu spavanja i buđenja
oni koji već pate od depresivnih i anksioznih ili povezanih simptoma (različite promene kojima je telo podvrgnuto pogoršavaju već postojeće poremećaje)
osobe koje imaju posebno poremećen, stresan i nepravilan način života
oni koji pate od stanja kao što su reumatizam, glavobolja, hipertenzija itd.
Lekovi protiv meteoropatije
Jedan od tretmana za SAP je svetlosna terapija ili fototerapija.
– Kao što je pomenuto, promene u vezi sa fotoperiodom mogu uticati na cikluse raspoloženja. Ovo sugeriše da svetlosna terapija može biti efikasan tretman. Ova terapija, posebno, koristi posebne lampe koje mogu da emituju ultraljubičaste zrake (slične onima koje se nalaze u sunčevoj svetlosti) – ističe dr Colombo.
Fototerapija se takođe može sastojati od prirodnog izlaganja sunčevoj svetlosti provođenjem više vremena na otvorenom.
– Vežbanje se takođe pokazalo kao efikasan oblik terapije, dok su sa farmakološke strane, SSRI (selektivni inhibitori ponovne hvatanja serotonina) antidepresivi, posebno, pokazali efikasnost.
Koristan može biti i psihoterapijski tretman, posebno kognitivno-bihevioralna terapija, koja pomaže osobi da identifikuje i smanji negativne misli i ponašanja i nauči nove zdrave načine kako bi bolje upravljala simptomima.
– Konačno, postoje i praktični koraci koji se mogu preduzeti i održavati tokom cele godine kako bi se ojačali lični resursi pojedinca i izbegla izolacija, stres i anksioznost, koji, kao što se vidi, mogu da promovišu nastanak SAP – predlaže dr Colombo. To uključuje:
tehnike opuštanja i meditacije
povećanu fizičku aktivnost i aktivnosti na otvorenom
dijetetske trikove (kao što je ograničavanje skroba, a posebno šećera)
osvetljavanje i osunčavanje svog okruženja
planiranje zimskog ili letnjeg putovanja u zavisnosti od vrste SAP.
Članak Meteoropatija: kako se manifestuje i kako se leči se pojavljuje prvo na eKlinika.