
Izvor: eKlinika.rs, 24.Apr.2025, 19:00
Korišćenje telefona ili tableta u krevetu može biti uzrok ovog problema
Sat korišćenja telefona ili tableta u krevetu povećao je rizik od nesanice za skoro 60 odsto i smanjio trajanje sna za oko pola sata, pokazala je nova studija. Skrolovanje društvenim mrežama nije imalo veći uticaj na rizik od nesanice od drugih aktivnosti na ekranu.
Problemi sa spavanjem rastu kako vreme pred ekranom raste
Novo istraživanje iz Norveške pokazalo je da više vremena ispred ekrana u krevetu značajno povećava verovatnoću nesanice. Konkretno, sat vremena >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << korišćenja ekrana u krevetu povećao je rizik od nesanice za skoro 60 procenata i smanjio trajanje sna za oko pola sata.
– Posebno nas je zanimalo da li će društveni mediji – zbog svoje interaktivne i potencijalno emocionalno stimulativne prirode – imati jaču povezanost sa lošim ishodima sna nego druge aktivnosti na ekranu. Iznenađujuće, otkrili smo da je najvažnije ukupno vreme provedeno ispred ekrana u krevetu, a ne vrsta aktivnosti – kaže autor studije dr Børge Sivertsen, viši istraživač na Norveškom institutu za javno zdravlje u Bergenu.
Dr Sivertsen i njegove kolege analizirali su odgovore na anketu više od 45.000 odraslih od 18 do 28 godina.
Učesnicima je postavljeno pitanje da li koriste ekrane nakon odlaska u krevet, koliko dugo i koliko noći nedeljno. Zatim su identifikovali svoje uobičajene aktivnosti na ekranu: gledanje emisija ili filmova, igranje igara, društvene mreže, surfovanje internetom, slušanje audio sadržaja kao što su podkasti ili čitanje.
U okviru ankete takođe je bilo postavljeno pitanje koje se odnosilo na to kada učesnici obično idu na spavanje, kada ujutru ustaju i koliko im je obično bilo potrebno da zaspe. Učesnici su naveli koliko često imaju problema sa uspavljivanjem i održavanjem sna, koliko često se osećaju pospano tokom dana i koliko dugo su problemi sa spavanjem trajali.
Nesanica je definisana kao problem sa spavanjem i problem sa pospanošću tokom dana najmanje tri puta nedeljno tokom najmanje tri meseca.
Rezultati su pokazali da je jednočasovno povećanje vremena provedeno ispred ekrana u krevetu povezano sa 59 odsto većim rizikom od nesanice i prosečno 24 minuta manje ukupnog sna. Dr Sivertsen naglašava da su simptomi nesanice i smanjeno trajanje sna bili povezani sa povećanom upotrebom ekrana. On dodaje da su nalazi ograničeni jer su opservacijski i oslanjali su se na postojeće podatke dobijene od užeg dela populacije (mladih odraslih Norvežana) koji nisu uključivali naučna merenja sna.
Zašto bi trebalo izbegavati telefone i tablete pre spavanja
Mnogi zdravstveni organi, uključujući Sleep Foundation, preporučuju potpuno izbegavanje računara i pametnih telefona u satu koji prethodi spavanju.[2]
– Vreme provedeno pred ekranom pred spavanje aktivira um. Ako pojedinac konzumira sadržaj koji je veoma interesantan, može odložiti odlazak na spavanje, ili ako je sadržaj uznemirujući ili izaziva anksioznost, to bi moglo otežati uspavljivanje – kaže dr Vishesh Kapur, direktor medicine spavanja na Univerzitetu Vašington u Sijetlu, koji nije bio uključen u studiju.
Plavo svetlo sa ekrana takođe može da podstakne budnost.
– Plavo svetlo sa ekrana potiskuje proizvodnju melatonina, hormona neophodnog za započinjanje sna – kaže dr Nitun Verma, specijalista za probleme spavanja i portparol Američke akademije za medicinu spavanja.
Saveti za prekidanje navike korišćenja mobilnih telefona i tableta pre spavanja
Dr Verma, koji nije bio uključen u istraživanje, nudi sledeće savete za prevenciju efekata budnosti uzrokovanih pametnim telefonima i poboljšanje sna:
izbegavajte ekrane 30 do 60 minuta pre spavanja
ako morate da koristite ekrane, smanjite osvetljenost na minimum
koristite ugrađene funkcije telefona kao što je noćni režim, koji smanjuje plavo svetlo, i funkciju ne uznemiravaj, koja utišava obaveštenja, pozive i alarme
zamenite vreme provedeno ispred ekrana opuštajućim ritualom pred spavanje, kao što je čitanje knjige, ali ne na tabletu, ili lagano istezanje
budite se uz staromodni budilnik umesto da podešavate alarm na telefonu da biste smanjili onlajn iskušenje
– Naša studija pokazuje da čak i mala smanjenja vremena provedenog pred ekranom mogu poboljšati kvalitet i trajanje sna. Nije reč o potpunom prestanku korišćenja mobilnih telefona, tableta, već o tome da treba da vodimo računa o tome kako i kada ih koristimo, posebno noću – upozorava dr Sivertsen.
Članak Korišćenje telefona ili tableta u krevetu može biti uzrok ovog problema se pojavljuje prvo na eKlinika.