
Izvor: eKlinika.rs, 17.Apr.2025, 07:00
Kako se prenose papilomi i imaju li veze sa mladežima: Dr Vesna Aleksić o načinima uklanjanja ove kožne promene
Papilomi su dobroćudne kožne promene koje često pogrešno identifikujemo sa bradavicama ili visećim mladežima. Briga o koži mora da bude sastavni deo higijene i zdravstvene kulture, a procenu o tome da li je reč o benignoj promeni kakva je papilom ili o nečemu što na to samo liči, donosi dermatolog.
Svi elementi kože podložni su promenama
Koža je naš najveći organ i predstavlja složen i sofisticiran sistem. Iako se često misli da su promene na koži lako uočljive i >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << jednostavne za dijagnostikovanje upravo zato što su spolja vidljive, stvarnost je često drugačija. Naša koža „komunicira“ i sa spoljašnjim svetom i sa unutrašnjim stanjem organizma. Zato zaslužuje stalnu brigu i pažnju.
Koje su najčešće kožne promene i da li su opasne
– Svi elementi kože: od krvnih sudova, limfnih puteva i nerava do folikula dlake, lojnih i znojnih žlezda, mogu reagovati i izazvti određene promene, koje mogu biti benigne (dobroćudne) ili maligne (zloćudne). Najčešće benigne promene uključuju mladeže, hemangiome, fibrome i lojne ciste, kao i virusne bradavice – papilome. Među malignim oblicima dominiraju melanom, bazocelularni i planocelularni karcinom. Dobro je da se širenjem svesti pre svega o melanomu pažnja ljudi i odnos prema koži značajno poboljšan – konstatuje u razgovoru za eKlinika portal dr Vesna Aleksić, specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije.
Kako ih prepoznati i mogu li papilomi da imaju različiti oblik
Teško da ima osobe koja barem jednom na koži nije uočila sitniju promenu koja „visi“ na koži, grudvastog, obično duguljastog oblika.
– Papilomi su izraštaji na koži virusnog porekla. Retko su pojedinačni, uglavnom višestruki i umnožavaju se. Podjednako su zastupljeni kod oba pola. Obično su na uskoj peteljci, boje kože, povremeno mrko prebojeni. Pored estetskih smetnji, može se javiti i svrab ili nelagoda usled iritacije ili uvrtanja peteljke kada može doći do otoka, bola, promene boje ili opadanja visećeg dela papiloma – detaljno opisuje naša sagovornica.
Najčešći izgled papiloma na koži Foto: Shutterstock
Gde se papilomi najčešće javljaju i kako se prenose
Dr Aleksić dodaje da se papilomi najčešće javljaju u pregibnim regijama, često usled pojačanog znojenja. Najčešće ih, kaže, viđamo na vratu, pazuhu, kapcima, ispod grudi, kao u regijama ostalih kožnih nabora.
Virusnog su porekla, pa se prenose kontaktom. Prema rečima dr Vesne Aleksić, osim pojačanog znojenja, njihovom širenju doprinosi gojaznost, iritacija ili hormonske promene.
Da li su papilomi opasni i kako se uklanjaju?
Papilomi se uklanjanju na više načina, a najvažnije je da proces uklanjanja nije komplikovan, niti bolan.
– Ove promene uklanjaju se putem više metoda: hirurški, kauterizacijom, radiotalasima, laserom, tečnim azotom. Uska peteljka doprinosi da je u minimalnom broju slučajeva potrebno ušivati ranu nakon skidanja papiloma. Uglavnom nakon uklanjanja zaostaju tačkasti defekti koji zarastaju, brzo i bez ožiljaka. Naravno, uklanjanje se vrši u lokalnoj anesteziji, bilo infiltracionoj, ili u obliku kreme – navodi dr Aleksić.
Nemojte sami procenjivati i obrađivati kožnu promenu
Doktorka još jednom naglašava da kakva god da se kožna promena pojavi, menja se ili krvari (što može da se desi zbog otkinutog papiloma, ali i melanoma za koji i ne znamo da imamo), ne treba sami da procenjujemo prirodu, karakteristike i prognoze.
Iako su papilomi po nastanku benignog porekla (nekancerozne promene), ne treba ih samostalno otklanjati neproverenim metodama ili zapustiti. Posebno je opasno na svoju ruku po njima „čeprkati“, seći ih ili fizički otklanjati. Takav je slučaj i sa papilomima, zaključuje dr Vesna Aleksić, specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije.
Članak Kako se prenose papilomi i imaju li veze sa mladežima: Dr Vesna Aleksić o načinima uklanjanja ove kožne promene se pojavljuje prvo na eKlinika.