
Izvor: eKlinika.rs, 12.Maj.2025, 07:01
Hirurg Nebojša Stojaković: Rak debelog creva uspešno se operiše i laparoskopski uz brži oporavak, manje bola i rizika od komplikacija
Rak debelog creva (kolorektalni karcinom) zahvata kolon i rektum, a hirurški tretman igra ključnu ulogu u lečenju ove maligne bolesti. S obzirom na to da je rano otkrivanje kolorektalnog karcinoma često povezano sa povoljnim ishodima, hirurški zahvati ostaju najefikasniji način lečenja u stadijumima kada tumor još uvek nije metastazirao.
Rak debelog creva i indikacije za hirurški tretman: Zašto je važan stadijum tumora
Kako je za eKlinika portal ispričao dr Nebojša >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << Stojaković, specijalista opšte i abdominalne hirurgije i instruktor edukator za primenu minimalno invazivne hirurgije u oblasti koloproktologije, hirurški tretman kolorektalnog karcinoma indikovan je u različitim fazama bolesti, zavisno od stadijuma i lokalizacije tumora.
– Glavni cilj hirurške intervencije je uklanjanje tumora, postizanje tumor-free margina (granice između tumora i zdravog tkiva) i sprečavanje recidiva bolesti. U ranim stadijumima (I i II) kada tumor nije metastazirao, hirurška resekcija tumora je najvažniji tretman. Operacija ima visok stepen uspeha, a šanse za izlečenje su značajno veće. U ovim slučajevima, hirurgija može biti kurativna i omogućiti pacijentu dugoročnu kontrolu bolesti. U stadijumima kada je karcinom metastazirao na limfne čvorove (stadijum III), operacija ostaje ključna, ali se obično kombinuje sa adjuvantnom terapijom kao što su hemoterapija ili radioterapija. U uznapredovalim slučajevima (stadijum IV), kada su prisutne metastaze u drugim organima, hirurgija može biti korišćena kako bi se ublažili simptomi, poboljšala funkcija probavnog sistema ili obezbedila kontrola lokalizovanih metastaza – objašnjava naš sagovornik.
Minimalno invazivna hirurgija i rak debelog creva: Koje su specifičnosti najčešće korišćenih metoda?
Prema njegovim rečima, vrsta hirurškog zahvata zavisi od lokacije i veličine tumora kao i od stadijuma bolesti, što je u razgovoru za naš portal već detaljno pojašnjeno. Posebno mesto ostavili smo za minimalno invazivni pristup, čiji se osnovni principi moraju poštovati kod hirurškog rešavanja kolorektalnog karcinoma u slučaju ove metode kao izbora.
Dr Stojaković ističe da minimalno invazivna hirurgija (MIH) obuhvata nekoliko tehnika koje omogućavaju izvođenje operacija sa minimalnim oštećenjem tkiva.
– Najčešće korišćene metode uključuju laparoskopsku i robot-asistiranu hirurgiju. Laparoskopska tehnika koristi male rezove (obično 3-5 cm) kroz koje se uvode kamera (laparoskop) i specijalizovani hirurški instrumenti. Hirurg vidi unutrašnjost trbušne šupljine na ekranu, što omogućava precizno uklanjanje tumora i minimalnu povredu okolnog tkiva. Robot-assistirana hirurgija je tehnika pri kojoj hirurg upravlja robotizovanim instrumentima putem računarskog sistema. Robot omogućava veću preciznost i kontrolu tokom operacije, posebno u teškim slučajevima, kao što su tumori u trudnoćama u karlici. Ova metoda nudi veću stabilnost i 3D prikaz hirurškog polja – objašnjava član Udruženja endoskopskih hirurga Srbije.
Primena minimalno invazivne hirurgije u odnosu na stadijum bolesti
Minimalno invazivna hirurgija primenjuje se u različitim fazama kolorektalnog karcinoma, zavisno od stadijuma i lokalizacije tumora. Iako se metoda sve više koristi, postoji nekoliko ključnih faktora koji utiču na odluku o njenoj primeni, precizira dr Stojaković.
U ranim stadijumima kolorektalnog karcinoma (I i II), kada je tumor lokalizovan i nije došlo do invazije u okolna tkiva ili metastaza MIH je često izvodljiva i predstavlja standard u lečenju. U ovim slučajevima, kako kaže stručnjak Službe hirurgije ZC Valjevo, MIH metodom može se izvršiti kompletna resekcija tumora, sa visokim stopama preživljavanja i minimalnim komplikacijama.
Sa kojim metodama MIH može da se kombinuje zbog veće efikasnosti lečenja
– U uznapredovalim fazama (stadijumi III i IV), gde tumor zahvata limfne čvorove ili okolna tkiva, minimalno invazivna hirurgija može biti izazovna. Ali, moguće je primeniti ovu tehniku kod selektovanih pacijenata. Upotreba laparoskopije ili robot-assistirane hirurgije može omogućiti bolje uklanjanje tumora i limfnih čvorova, a kod metastaza u jetri, takve operacije mogu biti efikasne u uklanjanju primarnih lezija. U lečenju tumora rektuma, minimalno invazivna hirurgija postepeno zauzima važno mesto. Ovo posebno važi za tumore koji nisu previše duboko u rektalnoj šupljini. Low anterior resection (LAR) i robot-assistirana proktokolektomija postale su standardne procedure za rak rektuma. Minimalno invazivna hirurgija često se kombinuje sa adjuvantnim terapijama kao što su hemoterapija i radioterapija. Na primer, preoperativna radioterapija može pomoći u smanjenju veličine tumora, čineći laparoskopsku intervenciju izvodljivijom, dok postoperativna hemoterapija pomaže u smanjenju rizika od metastaza – detaljno objašnjava dr Nebojša Stojaković.
Prednosti minimalno invazivne hirurgije u lečenju kolorektalnog karcinoma: Skraćeno vreme opravka, manje bola i mogućnosti komplikacija…
Jedna od ključnih prednosti minimalno invazivnih tehnika je skraćenje vremena oporavka. Pacijenti koji se podvrgavaju laparoskopskim operacijama obično se oporavljaju brže u poređenju sa onima koji imaju tradicionalne otvorene operacije. Poznato je da je vreme hospitalizacije kraće. Povratak u svakodnevne aktivnosti je brži, što je od posebnog značaja za pacijente sa ozbiljnim zdravstvenim problemima. No, to nije sve.
– Budući da se u minimalno invazivnoj hirurgiji prave manji rezovi, postoperativni bol je znatno smanjen. To znači i manju potrebu za analgeticima. Ovo omogućava brži povratak pacijenta u normalne životne aktivnosti. Ali, i smanjenje rizika od komplikacija povezanih sa dugotrajnim uzimanjem lekova protiv bola. Postoperativne infekcije, krvarenja i komplikacije povezane sa ranom, kao što su otvoreni rezovi i ožiljci, značajno su smanjeni. Takođe, manji rezovi smanjuju rizik od nastanka hernija ili drugih problema koji su često prisutni nakon otvorenih operacija – navodi sagovornik eKlinika portala i dodaje:
Estetski efekat takođe nije zanemarljiv
– Minimalno invazivne tehnike ostavljaju mnogo manje ožiljke. To je od značaja za pacijente, posebno u slučajevima kada je reč o mlađim osobama ili onima koji se brinu o estetskom izgledu. U laparoskopiji, laparoskop sa kamerom omogućava hirurgu da vidi unutrašnjost trbušne šupljine u visokokvalitetnom, povećanom 3D formatu, što povećava preciznost operacije. Ovo omogućava preciznije uklanjanje tumora, bolje očuvanje zdravih tkiva i smanjenje mogućnosti za recidiv bolesti.
Rak debelog creva i izazovi minimalno invazivne hirurgije
Iako postoji nekoliko izazova u primeni ovih tehnika, posebno u uznapredovalim stadijumima, minimalno invazivna hirurgija ostaje ključna metoda u modernom lečenju kolorektalnog karcinoma. Pored toga što laparoskopija omogućava visok nivo preciznosti, hirurzi moraju imati specifične veštine i iskustvo u ovom području. U nekim slučajevima, komplikacije tokom operacije mogu zahtevati prelazak na otvorenu hirurgiju.
– U slučaju metastaza ili velikih tumora, minimalno invazivne tehnike možda neće biti dovoljno efikasne. Tumori koji su u kontaktu sa okolnim organima ili krvnim sudovima zahtevaju opsežnije pristupe, gde je otvorena hirurgija možda neophodna. Takođe, za upotrebu laparoskopskih i robotizovanih sistema potrebna je specijalizovana oprema i obuka, što može biti skupo i manje dostupno u određenim zdravstvenim ustanovama – kaže o najvećim izazovima MIH u slučaju lečenja kolorektalnog karcinoma dr Stojaković.
Umesto zaključka
Kolorektalni karcinom je ozbiljan zdravstveni izazov. Međutim, on može biti uspešno lečen ukoliko se otkrije u ranim fazama. Razumevanje faktora rizika, korišćenje naprednih dijagnostičkih metoda, kao i sprovođenje odgovarajuće terapije i preventivnih strategija, ključni su za smanjenje mortaliteta od ovog raka.
– Edukacija javnosti i primena preventivnih mera, naročito u visokorizičnim grupama, mogu značajno smanjiti broj obolelih i povećati kvalitet života pacijenata – podseća dr Nebojša Stojaković, specijalista opšte i abdominalne hirurgije.
Članak Hirurg Nebojša Stojaković: Rak debelog creva uspešno se operiše i laparoskopski uz brži oporavak, manje bola i rizika od komplikacija se pojavljuje prvo na eKlinika.