Izvor: eKlinika.rs, 21.Dec.2023, 16:02

Greške koje pravimo, a koje mogu uticati na holesterol

Holesterol je lipid koji se stvara u jetri. Njegova koncentracija u krvi usko je povezana sa metabolizmom masti u organizmu i zavisi, pre svega, od načina ishrane, naslednih faktora, funkcije hormona, jetre i bubrega.
Vrednosti holesterola Nivoi holesterola odražavaju prisustvo masti u krvi. Nezdravi nivoi povezani su sa otvrdnjavanjem arterija, što može izazvati srčana oboljenja, srčani udar i moždani udar. Vrednosti holesterola odnose se na „loš” (LDL) >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << i „dobar” (HDL) holesterol i trigliceride, uobičajenu masnoću u našem telu. Ako razumemo naše vrednosti holesterola i šta na njih može da utiče, možemo da uradimo sve što je u našoj moći da njima upravljamo.
Ne proveravamo naš holesterol Nezdravi nivoi holesterola obično ne izazivaju nikakve simptome, pa je važno da ih proveravamo. Ako ustanovite da postoji problem, ishrana, promene životnih navika i lekovi mogu da pomognu. Nakon 20. godine lekar savetuje da se jednostavna analiza krvi radi svakih 4 do 6 godina da bi se videlo da li su vrednosti holesterola u zdravom opsegu. Ako su nivoi smanjeni, lekar će ih pažljivo pratiti i odlučiti da li je potrebno lečenje.
Preskačemo treninge Redovno vežbanje jedan je od najboljih načina da kontrolišemo holesterol. Ne moramo da trčimo maraton – 40 minuta hodanja, plivanja, vožnje bicikla ili plesa 3 ili 4 puta nedeljno biće dovoljno. Ako nemamo vremena, možemo u toku dana da odemo u nekoliko 10-minutnih šetnji. Trening otpora – sklekovi, zgibovi, tegovi – takođe mogu da budu korisni.
Predugo sedenje i ležanje nije dobro Predugo sedenje može biti povezano sa gojaznošću, srčanim oboljenjima i visokim krvnim pritiskom. Ono snižava „dobar” holesterol, koji pomaže da se oslobodimo loših stvari i podiže nivoe triglicerida. Ovo može da bude slučaj čak i ako redovno vežbamo. Ako naš posao zahteva sedenje na radnom mestu, trebalo bi da svakih 30 minuta ustanemo i prošetamo.
Pušenje smanjuje „dobar” holesterol Pušenje smanjuje nivoe „dobrog” holesterola, što znači da u sebi zadržavamo više loših stvari. Ovo je povezano sa visokim krvnim pritiskom, dijabetesom i srčanim oboljenjimaPrestanak pušenja može poboljšati nivo holesterola i pomoći u zaštiti arterija. Ako ne pušite, potrudite se da se klonite pasivnog pušenja.
Ignorišemo svoju težinu Višak kilograma, posebno na stomaku, može povećati „loš” holesterol (LDL) i smanjiti dobar holesterol (HDL). Ali ako izgubimo samo 10 odsto svoje težine mogli bismo da pomognemo i postignemo zdrave nivoe holesterola. Lekar može da nam pomogne da se odlučimo za najbolju ishranu i program vežbanja koji će nam pomoći da izgubimo težinu.
Jedemo puno zasićenih masti Zasićene masti nalaze se u govedini, svinjetini, jagnjetini i punomasnim mlečnim proizvodima kao što su puter, kajmak, mleko, sir i jogurt, kao i u tropskim uljima poput palminog i kokosovog. Sve ovo može da poveća LDL, ili „loš” holesterol. Protiv ovoga možemo da se borimo tako što ćemo ukloniti vidljivu masnoću iz mesa i odlučiti se za obrano mleko i jogurt sa niskim sadržajem masti. Ako nam je LDL visok, ne bi trebalo da dobijemo više od 6 odsto kalorija iz zasićenih masti.
Konzumiramo puno trans masti Trans masti ponekad se nazivaju „delimično hidrogenizovane” masti ili ulja, a nalaze se u prženoj hrani, pecivima, testu za picu, krofnama, mafinima, kolačićima, krekerima i mnogim unapred upakovanim namirnicama. One podižu nivo lošeg holesterola i snižavaju dobar. Da bismo ograničili unos trans masti treba da proveravamo etikete na hrani. Dobar izbor bio bi da jedemo puno voća, povrća, integralnih žitarica, nemasnih mlečnih proizvoda, živine, ribe i orašastih plodova.
Izbacujemo sve masti Nisu sve masti loše. Zasićene i trans masti treba zameniti zdravijim polinezasićenim i mononezasićenim mastima. Te masti naći ćemo u pastrmkama, lososu, haringi, avokadu, maslinama, orasima i tečnim biljnim uljima poput onog od šafranike, repice, suncokreta i maslinovog ulja. Treba paziti da ne više od 25-35 odsto naših dnevnih kalorija potiče iz bilo koje vrste masti.
Zaboravljamo na vlakna Postoje 2 tipa vlakanarastvorljiva, koja se rastvaraju u vodi, i nerastvorljiva, koja se ne rastvaraju. Oba su dobra za zdravlje srca, ali rastvorljiva vlakna posebno pomažu u smanjenju nivoa LDL-a. Svojoj ishrani možemo da ih dodamo u vidu jutarnjeg obroka ovsene kaše ili ovsenih mekinja, voća, pasulja, sočiva ili povrća.
Pijemo previše Preterivanje sa alkoholom može izazvati nezdrave nivoe holesterola. Konkretno, može povećati nivo masti u krvi. Muškarci ne bi trebalo da piju više od dva pića dnevno, a žene jedno. Ako se toga držimo, mogli bismo i da povećamo svoj HDL ili nivo „dobrog” holesterola.
Ignorišemo druga zdravstvena stanja Važno je razumeti i lečiti sve zdravstvene probleme povezane sa lošim holesterolom kao što su visok krvni pritisak, dijabetes, bolest bubrega, bolest jetre i hipotireoza. Ako imamo jedno od tih stanja i držimo ga dobro pod kontrolom, možemo da pomognemo i da održavamo dobre nivoe holesterola.
Ponekad preskačemo lekove Treba da pratimo uputstva svog lekara o svim lekovima datim na recept. Ako smo zaboravili da uzmemo lek, nikako ne treba da „nadoknadimo” propuštenu dozu uzimajući više sledeći put. Može da se desi da ne funkcionišemo onako kako bi trebalo ili da nam se zavrti u glavi i da nam bude muka. Svog lekara obavezno treba da obavestimo o svim lekovima koje već uzimamo. Neki lekovi mogu izazvati probleme ako se uzimaju istovremeno sa drugim lekovima.
Članak Greške koje pravimo, a koje mogu uticati na holesterol se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.