Izvor: eKlinika.rs, 22.Maj.2025, 10:27

Curenje nosa i kad nismo bolesni tegoba je koja nekada večno traje, zašto se ovo dešava objašnjava doktor

Curenje nosa ne mora da bude po pravilu znak bolesti, može da se javi i usled prisustva stranog tela, ili bude reakcija na nagle promene temperature, zagađenje vazduha, duvanski dim. Neprijatna i uglavnom bezazlena tegoba može, ipak, jako da utiče na kvalitet života. Čini se da nekad nos curi večno i da uz sebe u svakom trenutku moramo da imamo maramicu. Rinitis je upala sluzokože nosa koja može biti uzrokovana raznim faktorima, ukoliko curenje nosa traje duže od 12 nedelja lekari >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << govore o hroničnom rinitisu.
Curenje nosa je jedan od simptoma rinitisa, sluz je uglavnom bistre boje, mada može da bude i gušće strukture i bele boje. Akutni rinitis uglavnom je posledica prehlade – curenje iz nosa prestaje samo od sebe i taje kraće od 4 nedelje. Ovo su neki od najčešćih razloga zbog kojih dolazi do curenja nosa.
Alergije Alergije su glavni razlog za stalno curenje nosa, kaže otorinolaringolog dr Natalie Earl. Alergije su uglavnom praćenje i nizom drugih simptoma kao što su kijanje, svrab u nosu, moguće je da dođe i do začepljenja nosa, svraba suzenja i/ili peckanja očiju.
Vremenske promene Temperatura vazduha, vazdušni pritisak i druge vremenske fluktuacije, mogu da izazovu curenje nosa. Moguće je da će nam u ovim uslovima skoro stalno biti potrebna maramica.
– Nos je termometar, higrometar, barometar. Kod osetljivijih osoba uvek će doći do reakcije, koja može da se očekuje i u „sudaru“ nosne sluznice sa iritantom prašinom, na primer prilikom građevinskih radova – navodi otorinolaringolog i specijalista za alergije dr William Reisacher, Weill Cornell Medicine, Presbyterian Hospital u Njujorku.
Lekovi Određeni lekovi na recept, kao što su beta-blokatori u terapiji visokog krvnog pritiska, poznati su po tome što izazivaju curenje iz nosa kao neželjeni efekat, kaže Reisacher. Slično deluje i hormonska kontracepcija, navodi Američki koledž za alergiju, astmu i imunologiju (ACAAI).
Dr Reisacher kaže da i promene vrste ili doze leka, nekada mogu da izazovu uporno curenje nosa.
Strukturni problemi Strukturne abnormalnosti nosa takođe mogu da budu praćene i curenjem nosa. Moguće je da su razlog nazalni polipi, morfološke formacije lokalizovane u nosnoj šupljini ili devijacije septuma, to jest, stanje zakrivljenosti nosne pregrade sačinjene od tankog, hrskavičavog zida koji nosnu duplju razdvaja na dva dela. Usled deformacije septuma nosna pregrada malo je ukrivljena na levu ili desnu stranu i zato dolazi do tegoba kao što su otežano disanje, curenje nosa.
Trudnoća Curenje nosa je često tokom trudnoće kada se donekle menja telo, pa i nos.
– Zbog hormonskih fluktuacija šire se krvni sudovi kako bi telo mame i bebe dobilo što više hranjivih materija. Ove promene deluju i na tkivo unutar nosa usled čega dolazi do ovo neprijatnog simptoma – kaže dr Reisacher.
Lečenje Doktori uglavnom savetuju primenu fiziološkog rastvora ili oralnih antihistaminika, ako je curenje nosa posledica alergije. Ukoliko i posle dve sednice ispiranja nosa fiziološkim rastvorom ili slanom vodom nema olakšanja potrebno je da potražimo stručnu pomoć.
Bitno je da pratimo stanje, nastojimo da uočimo moguće okidače curenja nosa, jer i pored toga što sve može da bude posledica alergije, ne možemo da se testiramo na sve moguće alergene.
Sve je nekada i reakcija na jake mirise, izduvne gasove, ovaj rinitis nije posledica delovanja alergije, lekari kažu da nastaje zbog disbalansa inervacije sluzokože nosa. Pojedine osobe reaguju curenjem nosa i pri konzumaciji vruće ili ljute hrane.
Članak Curenje nosa i kad nismo bolesni tegoba je koja nekada večno traje, zašto se ovo dešava objašnjava doktor se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.