Izvor: eKlinika.rs, 19.Jun.2023, 11:01

Bolja krvna slika postiže se hranom i uz dovoljno popijene vode

Krvna slika analizira se u laboratoriji kako bi se dobile sve važne informacije o našem zdravlju. Na osnovu utvrđenih odstupanja standardnih vrednosti slede lekarske terapije kako bi se rešio zdravstveni problem. Jedan od tih problema je malokrvnost, odnosno mali broj crvenih krvnih zrnaca koji ukazuje da imamo problem sa anemijom.
Krvna slika otkriva specifična zdravstvena stanja Krv se sastoji od crvenih i belih krvnih zrnaca i trombocita. Crvena krvna zrnca su odgovorna >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << za transport kiseonika kroz telo, bela se bore protiv infekcija, a trombociti pomažu u zgrušavanju krvi. Krvna slika je određivanje broja svake od ovih ćelija kroz kompletan test krvne slike koji se radi kako bi se procenilo opšte zdravlje osobe, kako bi se dijagnostikovala specifična zdravstvena stanja ili kako bi se pratila ona koja su u toku, kao i da bi se odredio medicinski tretman za određene bolesti. U zavisnosti od starosti i pola, normalne vrednosti crvenih i belih krvnih zrnaca i trombocita su:
Crvena krvna zrnca:  od 4,5 do 5,5 miliona ćelija/mm3 za muškarce od 4 do 5 miliona ćelija/mm3 za žene Bela krvna zrnca; od 5.000 do 10.000 ćelija/mm3 Trombociti: 140.000 do 400.000 mm3 ove vrednosti mogu da variraju kod dece i trudnica. Nizak broj crvenih krvnih zrnaca ukazuje na anemiju Nizak broj crvenih krvnih zrnaca može da znači da osoba ima anemiju. Međutim, nisu svi slučajevi isti. Niske vrednosti bile koje od tri krvne ćelije je nešto što treba ispitati kako bi se utvrdio uzrok, nakon čega može da se ponudi odgovarajući tretman. Prilagođavanje ishrane je jedna od preporuka koje lekar može da da kako bi se poboljšala krvna slika. Od preporučene hrane koja može da poboljša krvnu sliku izdvajaju se:
Hrana bogata gvožđem Crveno meso poput govedine belo meso poput piletine tamnozeleno lisnato povrće kao što je spanać, kelj, pasulj i druge mahunarke žitarice obogaćene gvožđem sušeno voće poput suvog grožđa. Hrana bogata folnom kiselinom (vitamin B9) tamnozeleno lisnato povrće poput spanaća sočivo grašak orašasti plodovi obogaćene žitarice hleb. Hrana bogata folatima (vitamin B12) goveđa džigerica sušeni pasulj spanać i drugo lisnato zeleno povrće obogaćene žitarice hleb testenine. Hrana bogata vitaminom C Namirnice bogate vitaminom C su posebno važne kada je loša krvna slika jer one pomažu u apsorpciji gvožđa u telu. Neki od izvora ovog vitamina su;
agrumi: pomorandže i mandarine brokoli kivi paprike (crvene i zelene). Hrana bogata vitaminom D ulja riblje jetre žumance obogaćeno mleko i jogurt obogaćene žitarice. Hrana bogata vitaminom K bundeva brokoli lisnato povrće kao što su repa i spanać soja i sojino ulje. Zeleno lisnato povrće je izvor većine hranljivih materija potrebnih za poboljšanje krvne slike i stoga ga je veoma važno uvrstiti u svakodnevnu ishranu. Takođe, trebalo bi voditi računa da se u organizam unosi dovoljno vode jer voda čini značajan procenat – oko 55 odsto naše krvi i pomaže u protoku krvi.
Članak Bolja krvna slika postiže se hranom i uz dovoljno popijene vode se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.