Lopovi porazbijali epruvete sa virusom side

Izvor: S media, 23.Jun.2009, 14:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lopovi porazbijali epruvete sa virusom side

Nepoznati lopovi koji su u noći između petka i subote provalili u Zavod za javno zdravlje „Timok” u Zaječaru nalaze se u životnoj opasnosti jer su razbili staklene posude u kojima su bili uzorci krvi za testiranje na virus HIV-a, kao i na hepatitis A i hepatitis B.

Uzorci su bili u laboratoriji, u frižideru i zamrzivaču, a lopovi su nakon premetačine po rashladnim uređajima oborili na pod epruvete, >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << polomili ih i izgazili, a postoji mogućnost da su došli i u kontakt sa virusima.

Zbog velike verovatnoće da su se zarazili, direktor Zavoda, doktor Ljubiša Đorđević uputio je apel provalnicima da se što hitnije jave lekaru radi neophodnih pregleda.

- Počinioci moraju da budu svesni da su bili izloženi zarazi i da je to izuzetno opasno po njih, ali i njihovu najbližu okolinu - kaže doktor Đorđević. On navodi da su stručnjaci Zavoda juče popisivali ispremeštane i polomljene epruvete sa uzorcima krvi, kao i vakcine, ali za sada još nije tačno utvrđeno šta je sve razbijeno.

- Naši stručnjaci su juče radili sa zaštitnim rukavicama i maskama. Pošto su sakupljali krhotine stakla u kojima su bili uzorci, uglavnom krv uzeta od pacijenata, teoretski su mogli da se poseku i samim tim zaraze. Bilo je više od 50 uzoraka od pacijenata iz cele Timočke krajine jer naš zavod pokriva svih osam opština - kaže doktor Đorđević. On navodi da su osim razbijenih epruveta sa uzorcima krvi, evidentirali i veći broj zgaženih vakcina, kao i da je izvestan broj najverovatnije ukraden.

- Popis nađenih uzoraka, kao i onih koji nedostaju biće predat policiji, a meštani koji su dali svoje uzorke krvi na analizu biće pozvani da to učine ponovo - kaže doktor Đorđević.

U zgradu Zavoda lopovi su ušli kroz garažu polomivši prozor, a zatim su provalili vrata laboratorije i ambulante. Iako su u tim prostorijama bile vredne stvari, kao što je kompjuter, ništa od toga nije odneto. Doktor Đorđević zbog toga pretpostavlja da su počinioci narkomani koji su tražili metadon, kojeg inače nema u Zavodu, ili sličnu zamenu za narkotike, kao i da je staklena ambalaža polomljena slučajno.

U Zavodu su juče bili i inspektori zaječarske policije koji su, prema nazvaničnim saznanjima, uzimali otiske i vršili uviđaj, ali je zbog rizika to rađeno van laboratorije. Policija za počiniocima intenzivno traga.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.