Inicijativa mladih ekologa - građani moraju da se pitaju kada je reč o upravljanju zaštićenim prirodnim dobrima

Izvor: RTS, 13.Jun.2020, 01:10

Inicijativa mladih ekologa - građani moraju da se pitaju kada je reč o upravljanju zaštićenim prirodnim dobrima

Ekolozi i ljubitelji prirode zalažu se za promenu Zakona, odnosno modela upravljanja zaštićenim prirodnim dobrima u Srbiji. Oni traže veće učešće građana i lokalnih zajednica. Zato su pokrenuli peticiju i do 15. juna prikupljaju potpise u Pirotu, Dimitrovgradu, Knjaževcu i Zaječaru.
 Mladi ekolozi prikupljaju potpise građana u >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << 4 opštine jugoistoka Srbije, koje gravitiraju ka Staroj planini. Oni smatraju da građani i lokalne samouprave moraju da imaju uticaj na odluke i budu obešteni o tome kako radi park prirode "Stara Planina", najveće zaštićeno prirodno dobro u Srbiji.

Mihajlo Pavlović, UG "Stara planina", kaže da bi u tom slučaju opština imala bolju sliku o probemima i kako da priđe njihovom rešavanju.
 Udruženja građana zalažu se za primenu francuskog modela upravljanja prirodnim dobrima.
" Kod nas je potpuno suprotno. Niko ništa ne pita lokalno stanovništvo ni kad se nešto planira, ni kad se izvode radovi," navodi Dragan Toškov, UG "Stara planina", " zbog toga imamo sukobe na terenu. Mi se zalažemo za to da se Srbija šume, kao glavni upravljač parkovima prirode u Srbiji, ne bude jedini upravljač."

Decentalizacija je ključ razvoja, podseća Danijel Dašić iz Nacionalne koalicije za decentralizaciju. U prilog tome i činjenica  da se više od 80 odsto  svih zakona i propisa donosi na lokalnom nivou. To je možda i najveći problem naše države, nepoštovanje glasova na lokalu, kaže Dašić. 
Za svaku dozvolu u parku prirode Stara planina građani Pirota moraju da se obrate resornim ministarstvima. Gradska uprava nema nikakve ingerencije.

" Podržavamo svaku akciju koja povećava ingerencije lokalne samouprave i samim tim čini dobro lokalnoj zajednici. Ovo je tek inicijativa i ja očekujem da u narednom period taj model bude precizno definisan," kaže Bojan Pešić, načelnik u Gradskoj upravi Pirota.
  Ministarstvo zaštite životne sredine  planom za ovu godinu predvidelo je  donošenje novog Zakona o zaštiti prirode, kojim će biti predložena i nova rešenja za upravljanje zaštićenim područjima. Jedno od tih rešenja je osnivanje Stručnog saveta koji će činiti eksperti iz oblasti ekologije, kao i osnivanje Saveta korisnika, koji  će činiti prestavnici lokalnih samouprava, organizacija i udruženja. Uloga ovog Saveta jeste da donosi preporuke o stvarima koje su značajne za lokalnu zajednicu.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.