
Izvor: 011vodič.com, 21.Jan.2021, 19:54
Dodali ste kilograme tokom praznika? Detoksikujte organizam i povratite energiju
Zamislite sledeći scenario: imate nedelju, dve, ili čak više dana da se prepustite uživanju, odmoru i konačno iskoraknete iz svakodnevice. Znate da vam je reset preko potreban, a onda se uhvatite u zaključku da uopšte nemate osećaj da ste se odmorili.
Paradoksalno, kad prevalite ove zimske dane veselja i opuštanja, tek bi vam tada godio time out. Bez mnogo filozofije, razlozi su prilično jasni.
Ako pođemo od toga da nam je ishrana jedan od glavnih pokretača, manjak energije >> Pročitaj celu vest na sajtu 011vodič.com << dobrim delom dugujemo pretežno jednoličnom zimskom jelovniku. Više jela a manje kretanja – i rezultati se vrlo brzo nakupe u vidu dodate težine.
Drugi dodatak nije toliko vidljiv, ali ga i te kako osećamo.
Za početak, obratite pažnju ako se prepoznajete u nekom od ovih redova:
Konstatno se osećate umorno, tromo i bez snage.
Primećujete učestalije probleme sa varenjem i nadutošću, iako se trudite da se hranite zdravo.
Imate izraženiju potrebu za šećerom i nešto vas „vuče“ da jedete nezdravu hranu.
Koža vam postaje problematična – skloni ste osipu, alegrijama, aknama, iritaciji ili upalama.
Javljaju vam se sezonske alergije ili infekcije usled oslabljenog imuniteta.
Primećujete nadutost oko očiju i krupnije podočnjake.
Češće vas bole zglobovi i osećate krutost u mišićima.
Postajete zaboravni, dekoncentrisani i treba vam više napora da se prisetite čak i nekih skorijih događaja.
Imate izražen osećaj da ste pod stresom i češće zapadate u depresivno raspoloženje.
Ovo su neki od uobičajenih pokazatelja da u organizmu imate previše toksina.
Naravno, oni nisu vezani isključivo za prazničnu sezonu, jer količina toksina u telu zavisi od količine nezdrave hrane koju unosimo. Po pravilu se to ipak poklopi sa zimskim proslavama, pa su ti dani i najkritičniji.
Zato ćete i čuti savete o „prolećnoj detoksikaciji“ i dijetama koje oslobađaju od nakupljenih štetnih materija. Isto će vam savetovati i nutricionisti, i to sa dobrim razlogom.
Gde se sve kriju štetne materije?
Sigurno vam je poznato da se pod „toksinima“ misli na otrove koji se nagomilavaju u telu putem hrane koju jedemo ili nekih drugih spoljašnjih izvora.
Toksini su, zapravo, sve materije koje truju naš organizam: pesticidi i veštački aditivi, sastojci iz lekova i zagađivači u životnoj sredini, ali ima i onih koje na prvi mah ne prepoznajemo kao toksine.
To su, recimo, šećer i holesterol, a čak se i neki vitamini i minerali mogu pokazati kao toksični. Oni nisu štetni ako ih u našem telu ima u potrebnim količinama, ali će njihovo prekomerno nakupljanje poremetiti balans organizma.
Postoji još jedna vrsta toksina koju stvaraju živi organizmi. Oni u naše telo takođe dospevaju putem hrane, a misli se na fitotoksine iz biljaka, mitotoksine iz gljivica, zootoksine koje stvaraju životinje i bakterijske toksine.
Kako se telo bori sa otrovima?
Čak i kada se trudimo da ispratimo zdrav režim ishrane, ove štetne materije se tokom vremena akumuliraju u organizmu.
Naše telo je, ipak, pametna mašina koja je „fabrički podešena“ da automatski rešava ovaj problem. To čini manje-više konstantno, kroz proces detoksikacije.
Ovo je prirodni telesni proces kojim se otrovi iz našeg tela eliminišu kroz jetru, bubrege, limfne žlezde, pluća, kožu i debelo crevo. Istovremeno se regenerišu i ćelije u organima i na taj način se organizam prirodno vraća u ravnotežu kako bi pravilno funkcionisao.
Problem nastaje kada se toksini nakupljaju brže nego što organi mogu da ih prerade. Svi simptomi tada postaju signal da naše telo pati i da je potrebno da mu pomognemo u čišćenju.
3 u 1: mršavljenje, regeneracija i podizanje vitalnosti
Period nakon zimskih praznovanja po pravilu je idealan za sprovođenje detoksikacije. Korist je ovde višestruka – kako se veliki broj štetnih materija taloži u vidu masnih naslaga i dodatih kilograma, čišćenjem organizma se rešavate i prekomerne težine.
Upravo se to kod većine nametne kao aktuelno pitanje: kako smršati i skinuti sa struka zaostatke slavske kuhinje. Uz detoksikaciju kao jedno od rešenja i efekat će biti bolji.
Treba ipak imati u vidu da čišćenje organizma na ovaj način ne bi valjalo olako shvatiti, na šta i nutricionisti skreću pažnju. Cilj jeste da se organizam oporavi, ali budući da je u pitanju ograničeni režim sa unosom niskokalorične hrane, postoji nekoliko osnovnih pravila.
Pre svega, takav bi program trebalo uskladiti sa opštim zdravstvenim stanjem i stilom života, a zatim i sa navikama u ishrani. U suprotnom, ovo može biti šok za organizam, a kod rigoroznijih režima ishrane postoji opasnost i da se naruši zdravlje.
To se posebno odnosi na restriktivnije dijete – čuli ste verovatno za post na vodi i slične programe gde se unosi izuzetno malo kalorija. Nikako ih nemojte praktikovati bez lekarskog nadzora, temeljne pripreme i prethodne provere zdravstvenog stanja. U nekim slučajevima se ovakav režim ne preporučuje – kod trudnica i dojilja, osoba koje boluju od dijabetesa i raka ili imaju probleme sa bubrezima i jetrom.
Detoksikacija – nekoliko važnih pravila
Program čišćenja organizma se u osnovi bazira na unošenju jednostavne hrane kao što je sirovo voće i povrće, lagane supe i čorbe, vitaminski sokovi i biljni čajevi. Takav režim ne traje dugo i podrazumeva da se nakon toga vratite uobičajenom, ali zdravom i izbalansiranom jelovniku.
U međuvremenu, detoksikacijom postižete čišćenje krvotoka i organa za varenje kako biste poboljšali njihovu funkciju. Osim redukcije telesne težine, primetićete da se vaše telo regenerisalo i da vam se vraćaju energija i dobro raspoloženje.
Korisno je prethodno napraviti pripremu: izbegavati alkohol i kofein i odrediti plan obroka. Zdravo mršavljenje podrazumeva i da obezbedite telu sve hranljive sastojke kako biste podstakli sagorevanje masti na prirodan način.
Preporučuje se da sledeće namirnice u potpunosti izbegavate:
Šećer i veštačke zaslađivače
Rafinisane žitarice
Mlečne proizvode
Na vašem detoks-jelovniku uvek mogu da se nađu:
Sveže povrće i voće
Nemasna mesa i sveža ili zamrznuta riba
Jaja
Mahunarke (pasulj, grašak, sočivo)
Neslani orašasti plodovi
Maslinovo i laneno ulje
Seme lana susama, suncokreta i bundeve – bez dodatka soli
Voda, biljni čajevi i sveže ceđeni sokovi
Prilikom odabira namirnica, nutricionisti preporučuju i klice žitarica, smeđi pirinač, proso, heljdu i kinou. Tamno lisnato povrće je takođe prirodni čistač organizma, ali je hranu potrebno i pravilno pripremati.
To znači bez pohovanja i prženja, već da se voće i povrće konzumira sirovo i u salatama. Da biste sačuvali što više hranljivih sastojaka, obroke pripremajte na pari. Raspoređivanje obroka u toku dana je takođe izuzetno važno, pre svega za zadržavanje osećaja sitosti.
Idealan dodatak ovom jelovniku su i čajevi (od maslačka, nane, kamilice i crvene deteline) kojima regulišete varenje, izbacujete iz organizma višak vode i dodatno ga hranite antioksidansima. Nezaobilazan je i zeleni čaj koji, osim pročišćavanja krvi, ubrzava rad metabolizma i jača imunitet.
Detoks režim ne mora biti samo u jelovniku
Ono što ponekad zaboravljamo jeste da detoksikacija u nekom širem smislu nije – niti bi trebalo da bude – ograničena samo na jelovnik.
Neke od svakodnevnih navika mogu dopunuti ovaj ritual, pogotovo kada nakon nekog vremena uočite vidne rezultate. Prvo i osnovno je da režim ishrane uskladite sa dovoljno sna i fizičkih vežbi, a dokazano je da na podizanje energije i vitalnosti izuzetno utiču prakse poput joge, meditacije i masaže.
One će vam pomoći da ublažite stres koji je, složićete se, takođe veoma toksičan. Stres preplavljuje naše telo kortizolom (hormonom stresa) i dodatno ga iscrpljuje, a to često nadoknađujemo kroz veće količine nezdrave hrane.
Zato će nam ovakvi rituali doneti dugoročnu dobrobit. Njihov efekat će se primetiti i na nama, i to ne samo u vidu doterane linije, već i dobrog osećaja koji nas prati iz dana u dan.
Izvor: Dunja Pinter/Ženskikutak.rs
The post Dodali ste kilograme tokom praznika? Detoksikujte organizam i povratite energiju appeared first on Zenski Magazin.