
Izvor: 011vodič.com, 10.Avg.2020, 13:30
Да ли је узгајање говеда пут у пропаст?
Цене живе мере је од 1,20 до 1,60 евра за килограм у зависности од расе, мања је око 60 одсто него пре појаве коронавируса.
– И ако имаш коме да продаш, то је катастрофална цена. Долазе накупци, виде да људи не могу да продају бикове, да не знају шта ће да раде са товном јунади и онда >> Pročitaj celu vest na sajtu 011vodič.com << уцењују – рекао је Каназир.
У месарама тек очекују да ће пад живе мере допринети паду цене јунетине.
– Нестала је куповна моћ људи који су куповали велике количине меса за производњу и ћевапа и пљескавица, и за ресторане. Дошло је до великог пада продаје – каже Небојша Томић, власник месаре.
У удружењу „Агропрофит“ које окупља товљаче наводе да само они могу да понуде 3.000 јунади кланицама. Мере Министарства пољопривреде за развој товног говедарства сада су анулиране стањем на тржишту и зато предлажу да држава помогне произвођачима.
– Да крене размена за меркантилни кукуруз или да се упуте паре према и резерви и да се овога пута плати јунад, а да оде на прераду у кланице. Мислим да би пољопривредници били задовољни са 2,1 или чак и два евра јер ово је сада једна срамотна цена – рекао је Чедомир Кецо, из удружење „Агропрофит“.
Просечно се по становнику код нас троши четири килограма јунећег меса, а за то је довољно 80.000 утовљених грла годишње. Све остало што се произведе је вишак, који без извоза не можемо да потрошимо.
РТС.рс
The post Да ли је узгајање говеда пут у пропаст? appeared first on 011vodic.