Zagađivači: Ekološki filteri - kad se mora?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Nov.2015, 20:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zagađivači: Ekološki filteri - kad se mora?

Meštani vikend naselja pored Sremskih Karlovaca žale se na povećano zagađenje vazduha, tvrdeći da je za to odgovorna ciglana u vlasništvu Nekse grupe. Ta ciglana kao energent koristi petrol koks, i kako tvrde u tom preduzeću, imaju sve neophodne dozvole za njegovu upotrebu. Međutim zaboravlja se na jedan ne tako beznačajan detalj, zaštitu okoline.

Prema evropskim standardima, jedan od preduslova za korišćenje koks petrola je da fabrike uz dozvolu, moraju imati i ugrađene >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << specijalne filtere za prečišćavanje. Ciglana "Nekse", kako nam je rekao jedan od meštana, godinama odlaže ugradnju filtera koji bi smanjili zagađenje životne sredine.

"To je otrov, taj koks petrol koji sagoreva i odlazi recimo i na voće i na vinograde, svugde to pada... To je nepodnošljivo, mi više ne znamo šta da radimo", kaže Kosta Popović, meštanin vikend naselja u Sremskim Karlovcima.

Iz Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu životne sredine, potvrđeno je da praškaste materije koje ispušta pomenuta ciglana prelaze dozvoljene vrednosti, ali i da će neophodni filteri biti postavljeni do kraja godine.

"U slučaju Sremskih Karlovaca je došlo do određenog povećanja zagađenja vazduha, od 2012. godine kada je ta kompanija zbog skupe cene gasa donela odluku, odgovarajuće odobrenje od lokalne samouprave da koristi koks, znači ugalj. I nakon toga zbog toga što nemaju odgovarajuće filtere za prečišćavanje izduvnih, odnosno otpadnih gasova iz tih svojih ložišta, došlo je do povećanja koncentracije praškastih materija, pre svega zagađujućih materija u vazduhu", objasnio je Slobodan Puzović, Pokrajinski sekretar za zaštitu životne sredine.

Tehnički direktor ciglane "Nekse" Vladimir Nađalin tvrdi da će filtri rešiti problem.

"Izgradnjom filtera prečistićemo dodatno te otpadne gasove iz peći. Mi smo početkom godine imali merenja koja su pokazivala da imamo 140 mg po metru kubnom praškastih materija. Granična vrednost je 40 mg. Mi smo to uspeli da svedemo na nekih 100 mg po metru kubnom, e sad ovom investicijom, svešćemo te praškaste materije ispod 40 koje su propisane našim zakonom, a biće usklađene sa evropskom normom koja je ispod 20 mg po metru kubnom", ističe Nađalin. .

Kako je za RTV rekao pokrajinski sekretar, a kasnije potvrdio i tehnički direktor ciglane, ključni razlozi zbog kojih je postrojenje prešlo na upotrebu petrol koksa je finansijska isplativost.

On je tri puta jeftiniji od gasa.

Jjedan kilogram koksa zamenjuje jedan kubik gasa, a samo korišćenje gasa je ciglani stvaralo dugove koje nije mogla da izmiri.

Zabrinjava činjenica da nisu odmah ispoštovani svi uslovi za upotrebu tog energenta, jer se na ugradnju neophodnih filtera čeka već tri godine.

Opravdanje za to jesu i propisi u Srbiji kojima je ciglanama dat rok od deset godina da ugrade specijalne filtere.

Uz nadu da će obećanje biti ispunjeno i filteri ugrađeni do kraja godine, postavlja se i pitanje da li je zaštita životne sredine u Srbiji i dalje mrtvo slovo na papiru, i hoćemo li je ispoštovati samo kada smo prinuđeni na to.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.