Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Okt.2014, 13:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Miščević: Stolica u UN za Kosovo nije uslov
Šefica pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanja Miščević izričito je odbacila spekulacije da je prihvatanje stolice u UN za Kosovo uslov našoj zemlji za otvaranje Poglavlja 35 u pregovorima sa EU.
Na pitanje novosadskog nedeljnog "Dnevnika" da li je u tom poglavlju negde "zaglavljena" stolica za Kosovo u UN, Miščević je rekla "ne, i izričito ne", istakavši da "sveobuhvatna normalizacija >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << odnosa sa Prištinom ne podrazumeva da Srbija mora da pristane na bilo šta drugo".
Jedina obaveza Srbije jeste da ne ometa evropski put, odnosno međusobna obaveza i Beograda i Prištine je da jedni drugima ne ometaju put u EU, podsetila je Miščevićeva.
"Teško da je Srbija ta koja može da obezbedi ili omete članstvo bilo koga u UN. Poznato je da je za to potrebna saglasnost pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN, a Kosovo nema priznanje dve od njih, Rusije i Kine", rekla je Tanja Miščević.
Ona je napomenula da je 17. i 18. decembar, kada je sednica Ministarskog saveta EU u Briselu, prvi momenat za otvaranje Poglavlja 35, koje se tiče normalizacije odnosa Beograda i Prištine, kao i Poglavlja 32 koje obrađuje finansijsku kontrolu.
Do tada ima dovoljno vremena da se donese i politička odluka i uradi sav tehnički posao, kazala je šefica našeg pregovaračkog tima.
U vezi sa uslovima Nemačke koje bi Srbija trebalo u tom pogledu da ispuni, Miščevićeva je navela da bi, prema njihovoj oceni, trebalo da dođe do zadovoljavajućeg stepena implementacije Briselskog sporazuma, "sve u uslovima kada već nekoliko meseci nema visokog političkog dijaloga, jer Beograd nema sagovornika iz Prištine, pošto nije formirana vlada".
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...










