Izvor: Medijski istraživački centar, 03.Avg.2012, 20:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sahranjeni podoficiri nastradali od kasetne bombe

Uz vojne i državne počasti sahranjeni podoficiri Vojske Srbije, koji su u sredu prvog avgusta poginuli na Kopaoniku.
Slaviša Marković sahranjen u Gornjem Kordincu kod Prokuplja, a Nebojša Milić u Nišu.
Nebojša Milić i Slaviša Marković poginuli su 1. avgusta na Kopaoniku čisteći zaostale kasetne bombe iz perioda NATO bombardovanja 1999. godine.
Na niškom Novom groblju Nebojša Milić je sahranjen uz počasni plotun i sve vojne počasti, a sahrani su, pored prijatelja i rodbine, prisustvovali predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
Drugi poginuli iz nesreće na Kopaoniku Slaviša Marković sahranjen je u rodnom selu Gornjem Kordincu kod Prokuplja.
Ministar odbrane Aleksandar Vučić naredio je nakon nesreće hitnu istragu na rasvetljavanju svih detalja i utvrdjivanju odgovornosti.
Dvojica poginulih podoficira bili su pripadnici Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane Vojske Srbije.
Oni su bili angažovani na raščišćavanju terena od minsko-eksplozivnih sredstava na osnovu ugovora Komande ViPVO sa kontrolom letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) radi izgradnje zaštitne ograde oko objekta na Kopaoniku.
Odgoornost za njihovu pogibiju preuzeo je načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković
Srbija je jedina zemlja u regionu koja nije potpisala Konvenciju o zabrani kasetnih bombi, a ministar Vučić je na dan tragedije kazao odgovarajući na pitanje kada će Srbija potpisati konvenciju, da „nije Srbija ta koja je bacala te bombe“.
Medijski istraživački centar je nevladina organizacija koja se u svom radu zalaže da Srbija potpiše KOnvenciju o zabrani kasetnih bombi. MIC je podržao sve akcije sa ciljem da se ohrabri Srbija da potpiše konvenciju koje su organizovale nevladne organizacije i Ban advokati, koji zagovaraju pristup Srbije konvenciji.
Film u produkciji MICa i NGtima (www.ngtim.rs) „13 godina posle gde smo danas“, govori upravo o žrtvama kasetnih bombi.

U Ministarstvu odbrane u prethodnoj vladi nisu želeli da govore za film, o tome zašto Srbije nije kao žrtva kasetnih bombi potpisala konvenciju.
      
Pogledaj vesti o: NATO

Nastavak na Medijski istraživački centar...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Medijski istraživački centar. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Medijski istraživački centar. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.