Žene, žrtve porodičnog nasilja, bez podrške porodice i društva

Izvor: RTS, 17.Maj.2019, 10:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Žene, žrtve porodičnog nasilja, bez podrške porodice i društva

Ljubomora ili napuštanje najčešći su motivi nasilnika za ubistvo žena. U susret Danu sećanja na žene žrtve nasilja, tri ženske ogranizacije iz Niša, Pančeva i Novog Sada upozoravaju da femicid, odnosno ubistvo žene samo zato što je žena, a koje počini njen partner, kod nas još nije posebno krivično delo.
Zvanična statistika ne postoji, ali prema podacima iz medija u poslednjih osam godina >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << ubijena je 281 žena.

Da li će jedan šamar navesti nasilnika na ubistvo teško je reći, tek istraživanje pokazuje da najopasnije mesto za ženu koja trpi nasilje upravo njen dom, a da se u javnosti većina slučajeva relativizuje.
„Da se ona krivi za to, odnosno, on je bio ljubomoran zato što je ona, ne znam, izlazila sa drugaricama, da se nalaze prosto opravdanja nekako čini mi se za njega ona koja ne bi smela da se nađu", kaže Kosana Beker, iz Udruženja građanki FemPlatz.
Na osnovu obrađenih 69 pravosnažnih presuda utvrđeno je da je reč o izuzetno teškim ubistvima, da je problem kvalifikacija dela kao i da se prednost daje olakšavajućim okolnostima.
"U mnogim slučajevima krivična dela ubistva zapravo se kvalifikuju kao tzv. obična ubistva, za koje je zaprećena kazna od 15 godina zatvora, a da je bilo elemenata da to budu ubistva koja su kvalifikovana kao teška ubistva za koja je zaprećena kazna mnogo veća", ističe prof. dr Nevena Petrušić, iz Ženskog istraživačkog centra za edukaciju i komunikaciju.
Istraživanje pokazuje i da je u mnogim slučajevima podrška porodica ali društva izostala. U regionalnoj sigurnoj kući u Nišu u proseku godišnje boravi više od stotinu žena.
"Ako neko godinama trpi uvrede, udarce, ako neko godinama sluša da je loša majka da je loša supruga i da ne vredi, onda vremenom gube samopoštovanje i samopuzdanje i ovde su kako bi one psihički ojačale", objašnjava Sonja Šćekić, direktorka Sigurne kuće u Nišu.
U niškoj Sigurnoj kući trenutno boravi pet žena sa šestoro dece. Nažalost, nijedna od njih nije bila spremna da sa nama podeli svoja traumatična iskustva.
Osamnaesti maj proglašen je za dan sećanja na ubijene žene pre dve godine na inicijativu ženskih organizacija zbog toga što je 2015. godine u periodu od 16. do 18. maja ubijeno 7 žena.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.