Zbogom, Tijaniću!

Izvor: RTS, 01.Nov.2013, 18:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zbogom, Tijaniću!

Porodica, prijatelji i kolege oprostili su se danas od generalnog direktora RTS-a Aleksandra Tijanića, jednog od najboljih srpskih i jugoslovenskih novinara.

Uz zvuke pesme Arsena Dedića "O mladosti", porodica, prijatelji, kolege i brojni poštovaoci oprostili su se danas od novinara Aleksandra Tijanića. 

Na oproštaju, govorili su njegova kćerka Zara, novinar Slavoljub Slava Đukić i Tijanićev kum Vasa Jeremić. Opelo je držao episkop jegarski Porfirije. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<

"Tijanić je svojim duhom, ogromnim talentom i Božjom duhovitošću bio pravi gigant novinarstva. Imao je britko pero ali i dobru dušu, i u potpunosti je davao sebe u poslu", rekao je Ćukić.

Đukić je naveo da je Tijanić bio jedinstven i po tome što je bio ne samo dobar novinar, nego i odličan urednik, što, kako je rekao, nije čest slučaj.

"To što je bio dobar urednik govori o tome da su svi voleli da rade s njim", rekao je Ćukić.

Sahrani su prisustvovali premijer Srbije Ivica Dačić, bivši premijer Vojislav Koštunica, ministri Rasim Ljajić i Branko Ružić, lider Demokratske stranke Dragan Đilas, predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković sa suprugom Danicom i veliki broj poznatih ličnosti.

Urna će, naknadno, biti položena u Aleji zaslužnih građana. 

Smrt Aleksandra Tijanića nenadoknadiv je gubitak za srpsko novinarstvo i Radio-televiziju Srbije, poručili su njegovi prijatelji i kolege na jučerašnjoj komemoraciji u Skupštini Grada.

Tijanić je bio kolumnista, pisac, ministar, savetnik, generalni direktor. Voleo je da se predstavlja samo kao novinar. Lucidan, oštar, direktan, ciničan, hrabar, duhovit. Za mnoge je Aleksandar Tijanić najautentičniji i najprepoznatljiviji novinarski jezik od Beča do Atine.

Rođen je u Đakovici 1949. godine. Živeo je u Podujevu i Prištini. Studirao je žurnalistiku na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, odakle je pozvan u nedeljnik NIN, gde započinje profesionalnu karijeru. Tekstovi iz tog perioda danas su udžbenici za sve one koji se bave novinarstvom. Suvereno je vladao gotovo svim oblastima od spoljne i unutrašnje politike, kulture, do sporta.

Pisao je za najznačajnije listove na prostoru bivše SFRJ. Devedesetih je bio i ministar za informisanje, ali na tu funkciju daje ostavku.

Posle petooktobarskih promena bio je savetnik predsednika Jugoslavije Vojislava Koštunice za medije i informisanje.

Aleksandar Tijanić bio je početkom 90-ih jedan od voditelja emisije "Umijeće življenja", koja se još pamti.

Bio je direktor tri televizije - Politike, na kojoj je radio od 1993, BK televizije, koju je osnovao, i RTS-a, kojem je vratio ugled i poverenje gledalaca.

Od 2004. pod njegovom palicom, Radio-televizija Srbije je najuspešnija televizija. Borbu za opstanak Javnog medijskog servisa smatrao je borbom za normalnu i pristojnu Srbiju.

Aleksandar Tijanić se poslednji put u javnosti pojavio pre nekoliko dana, na raspravi o medijskim zakonima. Prvi tekst objavio je 1976. godine, a poslednji rukopis završio je nedavno.

Knjiga "Ja i niko moj", trebalo bi da bude objavljena krajem godine.

"Računam da će knjigu čitati moji protivnici. Tiraž je, dakle, obezbeđen. Tu je i stotinak javnih ličnosti sa tajnim sklonostima o kojima sam pisao tokom tri decenije. Bez obzira na naslov, nisam glavna ličnost knjige, već mali novinar rastrzan željom da preživi i manjkom hrabrosti da bude kukavica", pričao je Tijanić.

Iza sebe je ostavio suprugu, sina, ćerku i dvoje unuka.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.