Zbog serije Igre prestola Srbi masovno koriste OVU REČ

Izvor: SrbijaDanas.com, 20.Maj.2019, 19:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zbog serije "Igre prestola" Srbi masovno koriste OVU REČ

U srpski jezik reč spojlovati ušla je u široku primenu nakon prve epizode osme sezone serije "Igre prestola".

U srpski i druge jezike je ušao iz engleskog jezika, odnosno iz glagola engl. to spoil - pokvariti.

Spojler je izraz koji označava opis zapleta radnje, odnosno raspleta nekog književnog dela, filma, TV serije ili video-igre, čije prerano otkrivanje smanjuje ili potpuno oduzima svaki eventualni užitak neupućenom čitaocu, gledaocu ili igraču.
>> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com <<
Međutim, da li je reč spojlovanje baš tada nastala? Sam koncept spojlera nastao je 2008.godine, tačnije tokom jedne od epizoda "Doctor Who". I to je zvanična verzija.

Na našim prostorima, preteče spojlera bili su ljudi koji su gledali popularnu venecuelansku seriju "Kasandra". Tada je neretko plaćano ljudima koji su gledali epizode, kako bi ispričali događaje strasnim ljubiteljima ove telenovele.

Rasprostranjeno je mišljenje i da je gospodin Spojler svojevremeno bio čovek koji je krišom na prvoj stranici svake knjige Agate Kristi u biblioteci, ispisivao ime ubice.

- Preuzimanje reči spojlovanje ide u red naših navika da tuđe zamišljamo kao pogodnije od domaćeg. Umetničko delo sadrži mnoge slojeve. Završetak je, kao veoma važno mesto dela, samo jedan od njih - naglašava profesor dr Dobrivoje Stanojević.

Klasičan primer spojlera je sažetak kriminalističkog romana Agate Kristi u kojem se iznosi identitet ubice - podatak koji bi čitalac romana trebalo da sazna tek na kraju. Nakon što je izložen takvom spojleru, čitalac gubi interes za roman, s obzirom da se radnja obično svodi isključivo na otkrivanje podatka koji on već zna.

- Ako je delo vredno, dakle slojevito, otkrivanje jednog sloja ne znači gotovo ništa jer ostaje mogućnost da potpunije uživamo u drugim slojevima dela. Spojlujte što više, dobro delo će sve nadživeti i izazvati i dalje interesovanje. Ova pojava je u vezi sa nakaradnim izučavanjem lektire u školi gde je fabula najvažnija. Najzad, svi znamo da nećemo večno živeti, eto pravog spojlovanja, ali volimo da vidimo kako istrajavamo u zabludi da će nas smrt mimoići. Živeli spojlovači svih spolova - zaključuje profesor dr Dobrivoje Stanojević.

Spojleri su pogotovo dobili na važnosti poslednjih godina i decenija zahvaljujući razvoju masovnih medija, odnosno Interneta.

Oni su omogućili da i najsitniji detalji o nekom književnom delu, video-igri ili filmu gotovo momentalno postanu dostupni širom sveta, što može predstavljati problem potencijalnim korisnicima koji su tim informacijama izloženi pre nego što im je dostupno samo delo.

S druge strane, postoji mišljenje kako bi nastojanje da se izbegnu spojleri predstavljalo ograničenje slobode izražavanja. Takođe se navodi kako kod nekih umetničkih i drugih dela koje predstavljaju deo opšte kulture, kao što je npr. Biblija, nema smisla koristiti pravila o spojleru.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.