Završen 81. Vukov sabor

Izvor: RTS, 14.Sep.2014, 21:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Završen 81. Vukov sabor

U Tršiću je posle desetodnevnih programa završen 81. Vukov sabor. Ove godine zbog lošeg vremena završna svečanost nije organizovana na otvorenoj pozornici saborišta u Tršiću – već u Vukovoj spomen-školi.

Izvedeni su delovi predstave "Srpska trilogija" Narodnog pozorišta u Beogradu, koja će u celosti biti izvedena na otvorenom naredne subote u Tršiću, saznaje RTS.

Nakon pozdravne reči zamenice gradonačelnika Loznice Ranke Živanović-Marković, saborsku >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << besedu održao je predsednik Matice srpske Dragan Stanić, koji je podsetio da je ta ustanova "mesto gde se neguje svest o bogatstvu i širini tradicijskih tokova srpske književnosti i kulture, i da je Vuk i danas naš savremenik jer je postavio tvrde jezičke i književne temelje".

Obeležavanje najstarije i najmasovnije manifestacije u kulturi srpskog naroda – 81. po redu Vukovog sabora – počelo je 5. septembra.

Tokom deset dana publici u Loznici, Banji Koviljači i Tršiću prikazani su muzički, scenski i drugi sadržaji posvećeni obeležavanju jubileja – 150 godina od Vukove smrti, 200 godina od njegove "Pismenice" i "Pjesnarice", 150 godina od rođenja Branislava Nušića, 100 godina od Velikog rata.

Organizator manifestacije bio je Centar za kulturu iz Loznice, a pokrovitelji Grad Loznica i Ministarstvo kulture i informisanja.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.