Vučić: Ne plašimo se da budemo prijatelj Nemačke

Izvor: Politika, 10.Apr.2014, 16:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić: Ne plašimo se da budemo prijatelj Nemačke

BEOGRAD – Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić ukazao je danas da je pred Srbijom težak put, ali da ima sigurnu budućnost, jer je sve u njenim rukama i poručio da se Srbija ne plaši da bude prijatelj Nemačke.

„Srbija se neće plašiti da bude prijatelj Nemačke - a to znači da ispunjava svoje teške spoljno-političke obaveze, ali i unutrašnje, što podrazumeva teške reforme, ali i da se izleči od socijalističkog samoupravaljanja, kako bismo napravili modernu >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << zemlju tržišne ekonomije. Tu nećemo praviti kompromise”, poručio je Vucić na svečanosti povodom otvaranja Foruma Srbija-Nemačka.

Pred Srbijom je težak put, ali zemlja ima sigurnu bućnost i sve je u našim rukama i sve zavisi od našeg rada, spremnosti i marljivosti, istakao je Vucičh uveren da ćemo u tom slučaju, ukoliko se budemo ponašali odgovorno i ozbiljno, imati podršku i Gerharda Šredera, koji prisustvuje skupu, Nemačke i kancelarke Angele Merkel kao i nemačkog naroda.

„Mnogo bolnih i teških stvari moraćemo da napravimo da bi Nemačka prihvatila Srbiju kao što je prihvatila neke druge zemlje”, naglasio je Vučić.

Pominjući dve predrasude koje su u Srbiji postojale o nemačkoj državi i narodu, on je naveo da odnedavno, međutim, mnogi govore o prijateljstvu sa tom zemljom, razmišljaju o tome kako nam je potreban nemački novac, a da je „srpska pamet valjda uvek iznad”.

Međutim, najvaznije u tom odnosu, kako je istakao, jeste da naučimo od nemačkih ptijatelja kako se vodi odgovorna i ozbiljna politika i kako da se radi više i da barem po nečemu možemo da se poredimo sa Nemcima.

Vučić je zahvalio Šrederu što je došao u Beograd čime je pokazao da razume potrebe drugih manjih naroda, kao i koliko je važno ne samo za balkanski region, već i za celu Evropu da Srbija napreduje ekonomski i da sve uradi što je u njenoj moći da do 2018. i 2019. godine ispuni uslove za članstvo u EU, a da je onda na Nemačkoj i drugim članicama Unije da odluče da li Srbiju prihvataju kao ravnopravnu člancu.

Vicepremijer je rekao i da je sa Šrederom razgovarao o reformama koje je sprovodio u Nemačkoj, te da i on smatra da će to biti teško sprovesti u Srbiji, u sredini gde je, kako je rekao Vucičh, lakše prećutati i pustiti da prolazi vreme nego preduzimati bolne rezove.

„Ali mi ćemo postupati drugačije”, poručio je Vučić.

Svečanosti prisustvuju ministri u tehničkoj vladi Lazar Krstić i Ivan Mrkić, predstavnici političkog, privrednog i javnog života Srbije, među kojima su Kori Udovički, Vuk Jeremić, Željko Sertić, Veselin Jevrosimović, Siniša Mali, Goran Vesić...

------------------------------------

R. Đinđić: Najvažnija spona dve zemlje međusobno poverenje

Predsednica UO Fonda „Dr Zoran Đinđić” Ružica Đinđić izjavila je danas nakon sastanka lidera SNS Aleksandra Vučića i bivšeg nemačkog kancelara Gerharda Šredera da volja građana da Srbija postane deo EU unosi optimizam, ali da predstavlja i veliku odgovornost za sve državne institucije, političke partije i pojedince koji tu volju građana treba konkretno da realizuju.

Ona je na prijemu u prostorijama Udruženja „Forum Srbija Nemačka”, dodala da to nije nimalo lak, ni brzo dostižan cilj koji zahteva odlučnost i spremnost za suovčavanje sa mnogim problemima.

Nemačka sa duhom njenih građana, institucijama i moćnim mehanizmom demokratskog odlučivanja dobar je primer za Srbiju, dodala je Đinđić, a današnji početak srpsko-nemačkog foruma za nju, kako je navela, ima i dublje, simbolično značenje.

„Već punih 10 godina Fondacija 'Dr Zoran Đinđić', zahvaljujući podršci nemačke države i privrede, gradi trajnije, na uzajamnom poverenju, zasnovane veze između naše dve zemlje”, ukazala je ona i dodala da Fondacija već deceniju nastoji da ostvaruje ideje Zorana Đinđića, koji „nikada nije imao dilemu o karakteru i značaju obnove i jačanja srpsko-nemačkih odnosa u svim oblastima”.

Tradicionalna povezanost naših kultura, ekonomije i nauke samo su neka od spona koje nas povezuju, a najvažnija spona je, u šta je, kako je rekla, ubeđena, međusobno poverenje i iskreni partnerski odnosi kojima potvrđujemo naše prijateljstvo.

Tanjug

objavljeno: 10.04.2014.

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Vučić: Najteže ekonomske reforme u posljednjih 30 godina

Izvor: Capital.ba, 10.Apr.2014

BEOGRAD, Prvi potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se Srbija neće plašiti da ispuni teške spoljnopolitičke i unutrašnjopolitičke reforme, kao i najteže ekonomske reforme kakve nisu pravljene u ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.