Vlada bez straha od opozicije

Izvor: Politika, 05.Jan.2008, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vlada bez straha od opozicije

Posle sedam godina reformi, demokratske ustanove naše države još su uvek u nastajanju, dok narodnu većinu i dalje treba ubeđivati da demokratija nije za jelo. U središtu pažnje javnosti su daleka i teško rešiva pitanja kao što su status Kosova i Metohije, saradnja sa Tribunalom u Hagu ili brzina evropskih integracija, a druge, javnosti manje zanimljive, ali svakako važne teme – kao da su zaboravljene. Tokom prvih 11 meseci 2007. godine neto zarada u Republici Srbiji povećana je za čitavih >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << 14,94 odsto! Dakle, prosečna plata u Srbiji je u novembru iznosila 29.373 dinara, odnosno 374 evra. Reč je o velikom uspehu tranzicione vlade. Ipak, razumno je postaviti pitanje da li je ovaj napredak nastao na stvarnim osnovama. Tokom 2007, zbog manevara oko sastavljanja nove vlade, prepolovljena su strana ulaganja u odnosu na prethodnu godinu. Srbija ponovo ima značajan budžetski deficit od čak 13,7 milijardi dinara. Inflacija preti da postane dvocifrena, dok je agonija oko privatizacije druge po veličini osiguravajuće kuće u zemlji – novosadskog DDOR-a – dovela do istinske krize na berzi i povlačenja stranog kapitala. Ovome treba dodati činjenicu da najavljenu podelu akcija 15 odsto vrednosti javnih preduzeća mnogi ekonomisti smatraju političkom demagogijom, čije će posledice biti katastrofalne, a rezultati – dodatna tajkunizacija našeg društva. Čak je i guverner Narodne banke Srbije kritikovao novi budžet kao potrošački. Činjenica da su pojedini budžetski korisnici nepažnjom ili predizbornom računicom vlade dobili mogućnost isplate trinaeste plate, a istovremeno su najavljene mere zamrzavanja plata u sledećoj godini, govori mnogo o istinskim namerama vladajuće koalicije. Ipak, zato je broj siromašnih veoma opao. Kažu da ih danas ima dvostruko manje nego pre neku godinu. Niko, međutim, ne pojašnjava da li su možda granicu siromaštva "zaboravili" tamo gde je bila pre nekoliko godina (na primanjima do 100 evra mesečno). Logično je da se sa rastom prosečne zarade i standarda pomera i granica siromaštva. Nije isto biti siromašan kada je prosečna plata 200 ili 400 evra.

Ako su svakodnevne i svakom građaninu bliske teme ovoliko kontroverzne, zamislite kakva je tek situacija s "velikim" državnim pitanjima. Vlasti su se dugo hvalile uspehom jedinstvene politike kad je reč o statusu Kosova. Ipak, sada je izvesno da pregovori neće biti produženi, kao i da su naši pregovarači, pozivajući se na status Hongkonga i Olandskih ostrva, u stvari zaboravili na Srbe sa Kosova i Metohije. Prezreli su čak i plan o uspostavi srpskih kantona u pokrajini, koji je Skupština jednoglasno usvojila 2004. godine. Pojedinim političarima kao da je najvažnije što je proces priznavanja Kosova odložen za vreme posle predsedničkih izbora.

I kad je reč o evropskim integracijama, demokratska vlada se uplela u nerazmrsive kučine. Ministar spoljnih poslova g. Jeremić tvrdi da je po ovom pitanju postignut veliki napredak. Pregovori su pre izbora nove vlade bili suspendovani, a sada više nisu. Ipak, Srbija nije potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Bilo da su pregovori zamrznuti ili raskravljeni, naš položaj je sličan onom iz maja 2006. godine. Postoji samo jedna značajna razlika: Demokratska stranka je sada deo vlade, tako da njena velika medijska i tajkunska sila više nije u opoziciji. Sve ostalo je nepromenjeno. Međutim, možda ovaj politički savez ne koristi toliko građanima. Vlada u nedostatku straha od opozicije nema razloga da ubrzano sprovodi reforme. Nema prave alternative, pa zato ne postoji ni istinska potreba za nepopularnim potezima u prvim godinama mandata. U celini, mnoga pitanja svela su se na marketing.

Građani Srbije imaju pravo na ozbiljnu raspravu o svim važnim pitanjima. Svaki izbori bi trebalo da podrazumevaju pravo građana da izaberu između makar dve racionalno i realno definisane politike. Građani Srbije tokom proteklih decenija uglavnom nisu imali sreće da stvarno uživaju takvo pravo.

istoričar

[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.