Izvor: Medijski istraživački centar, 24.Nov.2012, 10:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vlada Srbije odgovorna za nasilje

Ubedljiva većina građana, njih 74 %, smatra da je u Srbiji poslednjih godina povećano nasilje čiji je glavni uzrok loša ekonomska situacija, pokazalo je istraživanje Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Gotovo polovina građana smatra da su za nasilje u društvu odgovorni država i Vlada Srbije, ali da uskoro neće biti „ni mirnih demonstracija“, a tipičan odgovor ispitaniika je „mi smo narod koji može mnogo da trpi“.
Istraživanje „Građani Srbije o nasilju“ >> Pročitaj celu vest na sajtu Medijski istraživački centar << sproveo je CESID od 18. novembra do 25. novembra na uzorku od 1.203 punoletnih građana u Beogradu, Novom Pazaru, Somboru, Valjevu, Vranju i Zaječaru.
Istraživanje je pokazalo i da bi 69 % građana bilo spremno da počini nasilje ako bi bila ugrožena lična bezbednost ili bezbednost njihove porodice, 43 % radi zaštite svog naroda, 35 % zbog zaštite tradicionalnih vrednosti i načina života, a 23 % radi skretanja pažnje političara na ekonomske probleme.
Uprkos velikog nezadovoljstva svojom ekonomskom situacijom, gotovo dve trećine građana nije spremno da nasiljem skrene pažnju političara na ekonomske probleme.
 “Ono što građane najviše pogađa ne mora nužno biti okidač za nasilje. Građani su razočarani prethodnim protestima i uvereni su da protestima ništa ne može da se promeni na bolje, a smatraju i da nema nikoga ko bi mogao da pokrene masovne proteste“.
 Prema rezultatima istraživanja, četvrtina ispitanika je odgovorila da bi „narod trebalo motkama da krene na političare“ ako nisu u stanju da reše probleme nezaposlenosti i siromaštva, dok se tome protivi 35 % građana, a 32 % je na to pitanje zaokružilo odgovor „donekle, malo“.
 Velika većina građana, njih 78 %, smatra da su samo mirni protesti legitimni, dok se petina ispitanika ne protivi u potpunosti kamenovanju policije i u toj petini većinu čine žene.
 Neredi imaju malu podršku i prihvatljivost nasilja je izuzetno niska, jer paljenje banaka i zgrada korporacija, razbijanje izloga, paljenje zgrada ambasada, državnih institucija i medija u potpunosti podržava između 3 i 4 % građana.
Jedini izuzetak prema niskoj prihvatljivosti nasilja je stav o Paradi ponosa, jer polovina ispitanika smatra da organizatori te manifestacije „svesno provociraju nasilje“, od kojih dve trećine ne smatra da ih gej populacija ugrožava.
Istraživanje sprovedeno u Novom Pazaru među mladim Srbima i Bošnjacima pokazalo je da se oni osećaju bezbedno i krive medije jer potenciraju etničke podele, a razlikuju se jedino u oceni rada policije, jer su Srbi zadovoljni, a Bošnjaci smatraju da je policija neefikasna, ali se svi slažu da u policiji ima korupcije.
Svi ispitanici su, povodom nasilja navijačkih grupa, osudili transparent navijača Novog Pazara „Rešen rebus: srce, bubreg, pluća – živela žuta kuća“, ali su naveli da je to bio odgovor na transparent navijača Rada „Nož, žica, Srebrenica“.
Mladi Srbi i Bošnjaci u Novom Pazaru ocenili su da je malo verovatno da će izbiti masovni protesti i kao razlog su naveli nedostatak solidarnosti, ali su istovremeno odgovorili da bi u protestima učestvovali samo zbog ličnog interesa.

Nastavak na Medijski istraživački centar...






Povezane vesti

Nasilje svuda oko nas

Izvor: Politika, 24.Nov.2012

Građane najviše brine vršnjačko i porodično nasilje, ali i nasilni obračuni narkomana i kriminalaca, pokazalo istraživanje Beogradskog centra za bezbednosnu politiku ..Grupa mladića napala je i pretukla sugrađanina R. M. u četvrtak, na Zrenjaninskom putu u Beogradu. Istoga dana napadnut je,...

Nastavak na Politika...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Medijski istraživački centar. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Medijski istraživački centar. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.