
Izvor: B92, 23.Nov.2012, 13:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Građani: Za nasilje kriva vlast
Beograd -- Tri četvrtine građana smatra da je povećan nasilje u društvu i da su za to krivi pre svih vlada, pa onda nasilnici, sudstvo i policija.
Tri četvrtine građana smatra da je u srpskom društvu u poslednjih pet godina povećano nasilje, a glavni uzrok vide u lošoj ekonomskoj situaciji, siromaštvu i nedostatku perspektive, pokazuje istraživanje koje je danas predstavljeno.
Istraživanje Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) pokazuje da na porast nasilja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << najviše upozoravaju žitelji Beograda (84 odsto) i mladi (82 odsto), a ispitane najviše zabrinjava individualno nasilje - vršnjačko nasilje u školama, nasilje u porodici i nasilje povezano s narkomanijom i kriminalom.
Anketu BCBP je u septembru sproveo CESID na uzorku od 1.203 punoletne osobe.
Ispitanici su imali mogućnost da imenuju tri glavna krivca za porast nasilja u društvu - polovina njih smatra da je za nasilje najodgovornija vlada, 38 odsto misli da su odgovorni sami nasilnici, 34 odsto krivca vidi u sudstvu, 30 odsto krivca prepoznaje u policiji i političkim partijama, 22 odsto krivicu pripisuje i onima koji provociraju nasilnike.
Jedini razlog zbog kojeg bi većina građana Srbije bila spremna da počini nasilje jeste lična bezbednost i bezbednost porodice (69 odsto), 43 odsto bi nasilje činilo u odbranu naroda, 35 odsto u ime tradicionalnih vrednosti i načina života, a 23 radi skretanja pažnje poliičara na ekonomske probleme.
Istraživač BCBP Katrina Đokić skrenula je pažnju na činjenicu da građani, iako ekonomsku situaciju vide kao glavni okidač nasilja, u ubedljivoj većini nisu spremni ni za nasilne ni za nenasilne proteste protiv takve situacije.
"Ono što građane najviše tangira ne mora nužno biti okidač za nasilje. Građani sa kojima smo razgovarali smatraju da uskoro ne može da dođe ni do mirnih demonstracija u Srbiji, a taj utisak imaju zbog, kako su rekli, sposobnosti građana da trpe i zato što takvi protesti ništa ne mogu da promene", objasnila je Đokićeva.
Prema njenim rečima, petina građana se ne protivi kamenovanju policajaca pri demonstracijama, a među takvima su, zanimljivo je, većina žene.
I pored mnogih izveštaja o nasilju navijača, istraživanje BCBP pokazalo je da je znatno manji postotak građana koji brinu zbog sukoba navijačkih grupa nego, na primer, onih koji su zabrinuti zbog napada na verske objekte i groblja.
Istraživanje se posebno bavilo odnosom građana prema "Paradi ponosa" kao događaju koji potencijalno generiše nasilje i čak 52 odsto ispitanih je potpuno saglasno sa ocenom da organizatori parade svesno provociraju nasilje, a delimično je s tom tvrdnjom saglasno 22 odsto ispitanih.
Većina građana smatra da je potrebno nešto preduzeti protiv nasija, ali manje od polovine bi prijavilo nasilje ukoliko bi neko drugi bio žrtva, a većina misli da je država ta koja je odgovorna za suzbijanje nasilja tako što bi ga oštrije kažnjavala i delotvornije prevenirala.
U istraživanju obrađeno i nekoliko fokus-grupa, a dve grupe su činili mladi Srbi i Bošnjaci u Novom Pazaru. Velika većina ispitanih se u Novom Pazaru oseća bezbedno i misli da ne postoje etničke tenzije u tom gradu, a krivca za raspirivanje etničkih podela vide u medijima.
Mladi Srbi i Bošnjaci su imali različite stavove o radu policije: Srbi su potpuno zadovoljni, dok Bošnjaci policiji zameraju neefikasnost i nereagovanje na bezbednosne izazove.
Istraživanje: Vlada Srbije odgovorna za nasilje
Izvor: EurActiv Srbija, 23.Nov.2012
Ubedljiva većina gradjana, njih 74 %, smatra da je u Srbiji poslednjih godina povećano nasilje čiji je glavni uzrok loša ekonomska situacija, pokazalo je istraživanje Beogradskog centra za bezbednosnu politiku predstavljeno 23. novembra. Gotovo polovina gradjana smatra da su za nasilje u društvu...