
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Jun.2011, 18:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Udžbenik istorije "pao" zbog Miloševića
BEOGRAD -
Udžbenik istorije za osmi razred profesora Predraga Simića nije dobio pozitivno mišljenje Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, zbog poglavlja koja govore o bivšem predsedniku SRJ i Srbije Slobodanu Miloševiću, izjavio je autor Tanjugu.
Udžbenik je, prema Simićevim rečima, dobio pozitivne recenzije izdavača, ali je Zavod to odbacio i dao negativno mišljenje i praktično sprečio da se udžbenik nađe na sednici Nacionalnog prosvetnog saveta.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Razlozi za neodobravanje knjige vezani su za odeljak o Miloševiću i događajima vezanim za njegov uspon na vlasti i govor na Kosovu polju, rekao je Simić, profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka i doskorašnji ambasador Srbije u Parizu.
Udžbenik se smatra nedovoljno nacionalnim i nedovoljno srpskim, posebno zbog stava prema Miloševiću i raspadu Jugoslavije, pošto same istorijske činjenice nisu bile predmet ocene kvaliteta i negativnog stava iz zavoda, rekao je Simić.
"Radi se o direktnom nametanju retrogradnog shvatanja istorije, nespojivog sa ciljevima današnje Srbije", rekao je autor i dodao da je u njegovom udžbeniku ponuđen građanski pogled na istoriju Srbije, za razliku od "radikalno nacionalnog, kakav je bio zastupljen u Srbiji 90-tih godina".
On je najavio da će od Nacionalnog prosvetnog saveta tražiti ekspertizu rukopisa, jer, kako tvrdi, Zavod nije dao stručnu ocenu kvaliteta udžbenika na osnovu propisanih standarda.
U Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja Tanjugu je rečeno da će direktor Šćepan Ušćumlić u ponedeljak moći da komentariše Simićeve tvrdnje, a postupak pripremanja, odobravanja, izdavanja i izbora udžbenika za osnovnu i srednju školu regulisan je Zakonom o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima.
U čitav proces uključeni su izadavači, zavod, Ministarstvo prosvete i nauke, Nacionalni prosvetni savet, koji, na predlog Zavoda, najpre utvrđuje postojanje potrebe za novim udžbenicima i donosi plan udžbenika.
Stručnu ocenu kvaliteta rukopisa udžbenika daje recenzentska komisija izdavača. Zahtev za odobrenje udžbenika izdavač podnosi ministarstvu, koje, prema proceduri, zavodu dostavlja rukopis udžbenika, radi davanja stručne ocene kvaliteta rukopisa udžbenika.
Rukopis udžbenika i stručnu ocenu kvaliteta rukopisa, sa obrazloženjem, Zavod potom dostavlja Nacionalnom prosvetnom savetu, koji predlaže ministru da odobri udžbenik.
Izdavač može da traži od Nacionalnog prosvetnog saveta ekspertizu rukopisa udžbenika, ako smatra da Zavod nije dao stručnu ocenu kvaliteta rukopisa udžbenika na osnovu propisanih standarda, predviđeno je u proceduri.
Istoričar Predrag Marković, objašnjavajući proceduru pisanja udžbenika istorije, naveo je da autor ima apsolutnu samostalnost i ne postoji cenzura.
"Dokaz da postoji velika samostalnost u pisanju udžbenika je da se ponekad potkradu i greške, jer recenzenti često ne stignu dobro da pregledaju udžbenike", rekao je Marković u izjavi Tanjugu.
"Udžbenici su ograničeni obimom i nastavnim planom i programom, koji je dosta skučen. Malo ima mesta, tako da se po neki put neka nijansa ne vidi dobro", ocenio je Marković.
On je kao primer naveo da je i za "prethodni udžbenik postojala primedba da događaji u Srebrenici nisu prikazani dovoljno patriotski, ali da je uprkos tome, knjiga prihvaćena".
Marković smatra i da udžbenik istorije koji se trenutno koristi u nastavi u osmom razredu, pored ostalog govori i o "četnicima i partizanima" i o Miloševiću i to, kako je rekao, kritički.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...