Udar na SPC na KiM: Pokušaj falsifikovanja istorije srpskih manastira

Izvor: B92, 13.Jan.2024, 00:33

Udar na SPC na KiM: Pokušaj falsifikovanja istorije srpskih manastira

Zadužbina kralјa Milutina, podignuta 1306, crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu poslednja je u nizu meta u pokušaju prekrajanja istorije.

Ovog puta našla se na udaru lista Koha ditore u kojem se osporava njena istorija.

Analitičari ocenjuju da je ovo još jedan brutalan pokušaj falsifikovanja, u cilju slamanja Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji.

U tekstu zagrebačkog autor Agon Reja, doktoranta na Univerzitetu u Zagrebu, tvrdi se da je jedna >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << od najvećih svetinja Srpskog naroda izgrađena na temeljima paganskog dardanskog svetilišta, podignuta u čast boginje Premte. Ide se i korak dalje, Srbi su nazvani okupatorima koji su došli u Prizren sa "osvajačima Nemanjićima".

"Uloga ovakvih tekstova jeste da oblikuje albansko javno mnjenje i o tome se prilično daleko odmaklo. U ovom momentu ne verujem da može da bude slučaj da Aljbin Kurti traži prisvajanje verskih objekata, ali to je opasnost za budućnost, kada bi u nekom momentu to mogao da bude slučaj", kaže za Blic Ognjen Gogić, politički analitičar.

Od prisvajanja crkve u Podujevu, preko premeštanja spomenika sa groblja u Prištini do nazivanja Visokih Dečana kosovskim manastirom prisvajanja svojine SPC više nije incident.

"To je cilj da se potvrdi kosovska državnost, ali pre svega isključivanjem srpskog naroda i svega onoga što potvrđuje da je to srpsko i da je Kosovo sastavni deo Srbije. Došla je na red SPC, kao jedan kohezioni faktor ne samo na Kosovu, nego na Balkanu u celini, i to se sad tokom posete patrijarha Kosovu i videlo koliko to znači", kaže za Blic Zoran Milivojević, karijerni diplomata.

Iako od međunarodnih faktora ne dolaze konkretne oštre reakcije, već i blaga, poput one koju daje američki ambasador u Prištini, podrška ovakvim idejama nema uporište u međunarodnom pravu.

"Ahtisarijev plan koji je plasirala međunarodna zajednica je nedvosmisleno utvrdilo da mora da se poštuju imovinska i verska prava srpskih vernika, tako da to nikada ne bi našlo razumevanje u međunarodnoj zajednici. Ovo podiže nivo značaja našeg otpora onim tendencijama koji vode ka defakto priznanju i onim elementima Ohridskog sporazuma koji idu u prilog ovome, govorim pre svega o tački 4, koja govori o pristupanju međunarodnim organizacijama, pre svega Uneska", kaže Milivojević za Blic.

Još jedna od faktora vlasti u Prištini da prisvoji srpsko nasleđe mogao bi da bude i ekonomski, jer srpski manastiri na Kosovu i Metohiji predstavljaju veliki turistički potencijal. Sam grad Prizren i njegove manastire godišnje poseti više desetina hiljada ljudi i pravoslavnih hodočasnika iz celog sveta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.