
Izvor: NoviMagazin.rs, 07.Sep.2018, 16:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tači: Kosovo poštuje dogovoreni itinerer Vučićeve posete
Predsednik Kosova Hašim Tači izjavio je danas u Briselu da će Kosovo u potpunosti poštovati dogovoreni itinerer za posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
"Kao suverena i nezavisna zemlja Kosovo ima svoje institucije, dogovorili smo i poštovaćemo u potpunosti itinerer, ne želimo da ponižavamo nikoga", rekao je Tači novinarima u Briselu gde je za danas bila zakazana nova runda dijaloga Beograda >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << i Prištine na najvišem nivou.
Tači je rekao da Priština poštuje legitimni interes predsednika Srbije za Srbe na Kosovu i ponovio da će "u potpunosti poštovati itinerer njegove psoete... na isti način na koji poštuje želju preševske doline da bude sa kosovske strane demarkacije granice".
Povodom odluke predsednika Srbije da se danas ne sastaje s njim zbog čega nije održan trojni sastanak sa predstavnicom EU u Briselu Tači je rekao da ne može govortii o bojkotu.
"Imali smo bilateralni sastanak sa predstavnicom EU, i Srbija je imala svoj sastanak, a u nekom drugom trenutku biće odrčan i trojni sastanak", rekao je Tači.
On je dodao da se proces nastavlja ali da trojni sastanak nije održan jer su "trenutno podele i razlike ;veoma duboke i velike".
Tači je rekao i da je sa Vučićem "na daljinu" postigao sporazum da se ta pitanja rešavaju u narednim danima, da se "nastavi projekat mira i stabilnosti za reigon".
Predsednik Kosova rekao je da je posvećen postizanju sprazuma sa Srbijom ali da će za to "možda biti potrebno vreme".
On je rekao da "konačni sporazum" treba da podrže građani Kosova i Srbije na referendumima.
Tači je ponovio da sporazum ima smisla "samo ako podrazumeva uzajamno priznavanje" i izrazio nadu da će rezultat biti demarkacija 430 kilometra granice".
Šef Tačijevog kabineta: Granice ne bi bile menjane po etničkim linijama
Šef kabineta kosovskog predsednika Bekim Čolaku izjavio je da dogovor o promenama granice između Kosova i Srbije ne bi bio pravljen po etničkim linijama.
Čolaku je u autorskom tekstu za EUobserver, pre nego što je propala današnja runda dijaloga u Briselu, naveo da svako ko prati situaciju zna da je dijalog Kosova i Srbije zastao i da "neće biti bitnije promene ako se ne reši srž problema".
On je naveo da priča o načelima i crvenim linijama može dovesti u opasnost da se ne vidi šumu od drveća.
"Signali i s Kosova i iz Srbije i komentari svetskih sila, doveli su do rasprostranjenih upozoravanja protiv prepravljanja granica zbog mogućeg domino efekta u regionu. Ipak, potencijalni dogovor Kosova i Srbije s promenom granica bi bio uzajamno dogovoren na miroljubiv način i ne bi bio pravljen po etničkim linijama", rekao je on.
Šef kabineta Hašima Tačija je ocenio da bi nasleđe dogovora o promeni granice manje imalo veze s njegovim sadržajem a više sa "sprovođenjem međusobnog dogovora kao osnove međunarodnog mira i stabilnosti"
On je ocenio da biti teško da se postigne konačan dogovor i da je jedini način za to da se usvoji pragmatičan pristup.
Čolaku je naveo da duboko neslaganje Kosova i Srbije, koji imaju "istoriju krvavog sukoba", nije nešto što pripada prošlosti, već postoji i danas i prožima svaki aspekt života s obe strane granice.
On je ocenio da su pojedine snage na Kosovu zadovoljne time što je 116 zemalja priznalo kosovsku nezavisnost i članstvom u nekoliko međunarodnih organizacija, ali da postoje i oni koji imaju koristi od sadašnje situacije i kojima ne odgovara normalizacija odnosa sa Srbijom.