Strukovna udruženja o nacrtu novog Zakona o Pravosudnoj akademiji

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Sep.2024, 13:58

Strukovna udruženja o nacrtu novog Zakona o Pravosudnoj akademiji

U susret donošenju novog zakona o Pravosudnoj akademiji, više strukovnih udruženja iznelo je svoje mišljenje o nacrtu zakona koji je Ministarstvo pravde 12. septembra uputilo Venecijanskoj komisiji na mišljenje o usklađenosti sa standardima Saveta Evrope.

Uz nacrt zakona koji je objavljen na sajtu Ministarstva pravde alternativno su postavljena odgovarajuća rešenja koja se tiču uslova za izbor sudija i javnih tužilaca.

Forum pravnika Srbije saoštio je u subotu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da je Ministarstvo pravde usvojilo predloge Udruženja sudija i tužilaca Srbije (UST) za izmene Zakona o pravosudnoj akademiji kojima je, pored ostalog, predviđeno da sudijski, odnosno javnotužilački pomoćnici koji su zasnovali radni odnos pre stupanja na snagu novog Zakona, što je predviđeno za 1.mart 2025. godine, nisu u obavezi da prođu obuku na Pravosudnoj akademiji kao uslov za prvi izbor na sudijsku, odnosno javnotužilačku funkciju.

Pored toga, kako je naveo Forum pravnika Srbije, u nacrtu je predviđen predlog UST da sudijski, odnosno javnotužilački pomoćnici koji imaju položen test za proveru stručnosti i osposobljenosti kandidata kod svojih pravosudnih saveta (Visokog saveta sudstva i Visokog saveta tužilaštva) nisu dužni, kao uslov za izbor, da polažu obuku na Pravosudnoj akademiji najkasnije do 2030. godine.

Udruženje tužilaca Srbije (UTS) obavestilo je javnost da su između ostalih, u nacrta ušli predlozi tog udruženja koji se tiču statusa Pravosudne akademije i uvođenja nadzora nad njenim radom, kao i ulaska u pravosuđe sudija i javnih tužilaca.

Shodno ovom rešenju Visoki savet sudstva i Visoki savet tužilaštva bi vršili stručni nadzor nad radom Akademije čime bi njen rad vratio pod okrilje pravosudnih saveta kao ustavnih garanta nezavisnosti sudija i samostalnosti tužilaca, navodi UTS.

Početni tekst kao uslov za izbor predviđao je obaveznu prethodnu obuku na Pravosudnoj akademiji, čemu se UTS protivilo i zalagalo za očuvanje postojećeg rešenja koje podrazumeva i drugi kolosek ulaska polaganjem testa pred pravosudnim savetima, navodi se u saopštenju.

Sa druge strane Društvo sudija Srbije i Asocijacija sudijskih pomoćnika kritikovali su, kako navode u saopštenju, hitnost u izradi nacrta, nedovoljnu inkluzivnost i transparetnost.

Pozvali su Ministarstvo pravde da ne čeka da Venecijanska komisija dostavi svoje mišljenje, već da odmah nastavi rad na izradi zakona tako što bi Radnoj grupi i posmatračima obezbedilo održavanje radnih sastanaka na kojima bi se raspravljalo i o načelnim pitanjima i mogućim i primenjivim konceptima obuke u pravosuđu u Srbiji i da paralelno sa tom organizuje i javne rasprave o tome.

Takođe su pozvali Visoki savet sudstva da analizira nacrte zakona, i zauzme stav da li se njima zadire u Ustavom i zakonima uređenu nadležnost tog tela, te ugrožava nezavisnost sudstva, dok su Vrhovni sud pozvali da razmotri nacrte zakona i podstakne raspravu sudija, sudijskih pomoćnika i pripravnika u svim sudovima o ovom pitanju.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.