
Izvor: Politika, 19.Jun.2013, 17:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Stop uništavanju kulture
Protest kulturnih radnika zakazan za subotu 22. juna u 18 sati na Trgu republike, iniciran je neodrživim stanjem u kojem se ova oblast našla i odnosom države prema umetnicima
„Čekamo datum za kulturu”, „Renovirajte sva dečja pozorišta”, „Kultura je kako jedeš”, „Klasična muzika nije samo simbol za dan žalosti” i „Hitno potreban rebalans odnosa države prema kulturi”– poruke su srpskih kulturnjaka pred protest zakazan za subotu 22. juna u 18 sati na >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Trgu republike, koji je iniciran lošim stanjem u kojem se ova oblast našla i neodrživim odnosom države prema umetnicima u svim oblicima stvaralaštva.
Posledice višegodišnjeg nemarnog odnosa vlasti prema kulturi proširile su se na sve segmente života, a takva situacija preti da dovede do nesagledivih posledica razvoj čitavog društva, saglasni su u Organizacionom odboru protesta, čiji su zahtevi, između ostalog, i sledeće: hitno definisanje kulturne politike i strategije razvoja kulture, reforma i donošenje zakona u skladu sa potrebama različitih aktera u kulturi i umetnosti, pronalaženje načina za adekvatnije finansiranje, uvažavanje struke i stručnosti, depolitizacija i departizacija kulture i povratak umetničkog i obrazovnog programa na Javni servis Srbije. Kako je rekla Milica Kralj, rediteljka i predstavnica odbora, sve ove parole mogu se svesti na jednu, koja ja ujedno i najvažniji zahtev: stop uništavanju kulture.
Kako je najavljeno, na protestu neće biti govora, a poziv za učešće upućen je svim pojedincima i društvenim grupama koji imaju potrebu da svojim prisustvom izraze nezadovoljstvo stanjem u društvu uopšte. Skupovi će biti održani u isto vreme i u Novom Sadu i Nišu.
– Protest predstavlja samo prvih sat vremena početka borbe protiv degradacije kulture u najširem mogućem smislu, a ne kuknjavu za parama. Lično apelujem na osećaj građanske odgovornosti spram situacije u kojoj smo se našli te da konačno zaboravimo na međusobne podele i nešto učinimo zajedno, jer ovako više ne može. Mene je strah za budućnost našeg naroda i društva ako se nešto ne bude promenilo, ako nastavimo da ćutimo, kao što smo to činili do sada, ako se izložbe budu održavale u mraku, ako se pozorištima seče struja, ako ne bude predstava, jer više neće biti ni publike – objasnila je Milica Kralj.
Svetlana Bojković, koja se na konferenciji za novinare obratila putem skajpa iz Helsinkija, istakla je da kultura nije luksuz, već nasušna potreba bilo kog zdravog društva.
– Smatram da upravo sada, kad je kriza, država mora da nađe način da pomogne kulturi, da upravo sada kada se nema i kada su kase prazne mora da se nađe bar malo više sredstava koja bi mogla da se ulože u kulturu. Jer, bez kulture dodatno će se strmoglaviti već sada urušene moralne vrednosti – istakla je Bojković.
Književnica Gordana Ćirjanić osvrnula se na teško stanje u oblasti književnosti i rekla da će „ovakva raspodela ničega svakako dovesti do bujanja diletantizma” a Radoslav Milenković, glumac, upitao je:
– Sve njih, koji nam govore neprestano o tržištu i o tome kako bi pozorišta trebalo da zarađuju na blagajnama, mogao bih da pitam da li misle da bi iko kupio karte za Skupštinu Srbije ili sednicu njihove vlade. Kako se sa osam ili devet posto, koliko se u Titovo vreme odvajalo iz budžeta za kulturu, i oko četiri ili pet, koliko je bio postotak za vreme ozloglašenog Slobodana Miloševića, stiglo na današnjih 0,62 posto za kulturu?
Podsećajući na to da Narodni muzej i Muzej savremene umetnosti u Beogradu ne rade, slikar Uroš Đurić ocenio je da mu se čini da je njegova profesija nezvanično ukinuta, jer oni koji se njome bave nemaju gde da izlože svoje radove.
– Rat je objavljen, mi smo ti koji smo ugroženi pa ćemo da se branimo. Jer, ukidanje kulture i umetnosti je ukidanje postojanja – poručio je Đurić.
M. Dimitrijević
objavljeno: 19.06.2013.
Građanska odbrana kulture
Izvor: SEEcult.org, 19.Jun.2013
Organizatori Protesta za kulturu i grupa istaknutih umetnika i književnika pozvali su sve kolege i najširu javnost da 22. juna u 18 sati na Trgu republike u Beogradu izraze građansko nezadovoljstvo stanjem u kulturi i umetnosti u Srbiji i time jasno poruče nadležnima da prestanu da uništavaju kulturu,...