Šta nas vreba sa rafova?

Izvor: RTS, 14.Apr.2014, 11:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta nas "vreba" sa rafova?

Poslednji slučajevi sa prodajom neispravne hrane nemetnuli su pitanje pouzdanosti sistema kontrole namirnica. Iz nadležne inspekcije poručuju da su potrošači zaštićeni ako kupuju u registrovanim trgovinama. Međutim, stručnjaci upozoravaju da neki proizvođači štede na kontroli namirnica.

Hrana koja se legalno prodaje u Srbiji ispitana je i zdravstveno bezbedna, kažu u Ministarstvu poljoprivrede. Od početka godine nadležne inspekcijske službe su obavile više od 30 >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << hiljada kontrola. Situacija se svakodnevno prati i proverava, pa oni koji se snabdevaju u prodavnicama ne treba da brinu, tvrde nadležni.

Metalni opiljci u brašnu, opasne štrudle, pljeskavice od mesa uginulih životinja samo su deo tema kojima se mediji u Srbiji sve češće bave.

Građani se žale da zaštite nema, i smatraju da nisu upućeni u proizvodnju.

Oko 500 veterinarskih i poljoprivrednih inspektora svakodnevno brine o bezbednosti hrane, kažu u Ministrastvu poljoprivrede.

Načelnik Republičke veterinarske inspekcije Sanja Čelebićanin napominje da su potrošači zaštićeni ako kupuju na mestima koja su za to registrovana i koja ispunjavaju uslove.

"Ako kupuju na livadi, sa automobilske haube, onda su rizik preuzeli na sebe. Kupujte samo ono što ima deklaraciju koju možete da pročitate, proverite podatke o proizvođaču, nutritivnim svojstvima i rokovima upotrebe", poručuje Čelebićaninova.

Neusaglašenost standarda Srbije i Evropske unije predstavlja dodatni problem.

Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović smatra da je osnovni problem je nepostojanje nacionalnog saveta za bezbednost hrane, iako je, kako kaže, zakonska obaveza bila da se taj savet formira još 2009. godine kada je na snagu stupio Zakon o bezbednosti hrane.

Svih ovih godina Savet ne postoji, ne postoji nacionalna laboratorija. Prema tome nema, ili se ne procenjuje rizik za određenu vrstu i grupe proizvoda, dodaje Papović.

Prehrambene proizvode kontrolišu proizvođači, akreditovane laboratorije i inspekcije.

Kako kažu nadležni, ne može se očekivati da inspektor prekontroliše baš svaki proizvod, jer sistem tako ne funkcioniše.

Načelnik Republičke poljoprivredne inspekcije Nenad Vujović tvrdi da sitem funkcioniše tako da za svaku partiju, svaki proizvod, kompletan proces proizvodnje moguće dokazati da je upreduzeto sve da namirnica bude bezbedna.

Najveća odgovornost je na proizvođačima.

"Često mali proizvođači vođeni logikom ekonomskog interesa čak i kad imaju sopstvenu laboratoriju i stručnjake utiču kao vlasnici firmi da mišljenje stručnjaka ne bude primarno u odlučivanju da li će taj proizvod izaći ili neće izaći na tržište", napominje predsednik Društva agrarnih ekonomista Srbije Miladin Ševarlić.

Da neko brine o nama, govori i podatak da su pored brojnih prijava, od početka godine, inspektori između ostalog zaplenili i sedam hiljada kilograma neispravnog mesa i oduzeli i uništili 387 litara rakije.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.