Srbija: Za 16 odsto građana diskriminacija prihvatljiva

Izvor: NoviMagazin.rs, 21.Dec.2016, 16:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija: Za 16 odsto građana diskriminacija prihvatljiva

Za 16 odsto igrađana Srbije diskriminacija prema pojedinim grupama je prihvatljiva, pokazalo je danas predstavljeno istraživanje "Odnos građana i građanki prema diskriminaciji u Srbiji".

Publikacija je izrađena za potrebe Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, u okviru tvining projekta Evropske unije. Istraživanje na 1.200 ispitanika realizovala je agencija Faktor plus tokom juna ove godine. Prethodno istraživanje takve vrste urađeno je 2013.

Rezultati ispitivanja >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << javnog mnjenje pokazali su i da građani Srbije najveću distancu imaju prema pripadnicima LGBT populacije, Albancima i migrantima.

Pre tri godine 20 odsto ispitanika nije prihvatalo da migranti budu građani Srbije sada je taj broj porastao za 11 odsto. Procenat onih koji ne bi voleli da im migrantri budu komšije porastao je sa 23 na 30 odsto. Ipak, broj onih koji bi se protivili tome da migrant bude član njihove porodice, smanjio se, pa umesto 50 odsto ispitanih sada tako izjasnilo njih 38 odsto.

Četvrtina ispitanika ne želi da im pripadnici LGBT populacije budu kolege, trećina ne želi da se sa njima druži, dok polovina ne želi da pripadnik ili pripadnica te populacije bude vaspitač ili vaspitačica njihovom detetu.

Prema istraživanju, 45 odsto građana navelo je da ne želi Albanca za člana porodice, dok je takav stav pre tri godine imalo 57 odsto ispitanika.

Ipak, u protekle tri godine za 19 odsto se smanjio broj gađana koji bi "imali nešto protiv da oni sami ili njihovo dete budu u braku sa LGBT osobom" i takav stav sada ima 63 odsto ispitanika.

Poverenje u državne institucije raste, pa se broj građana koji bi se zbog diskrimincije obratio državnim isntitucijama u protekle tri godine povećao sa 32 na 63 odsto, pokazala je anketa.

Sudeći po odgovorima ispitanika, raste poverenje građana u rad policije i rad Poverenika za zaštitu ravnopravnosti. Tako je 2013. godine dva odsto građana reklo je da bi se u slučaju diskriminacije obratilo Povereniku, dok je ove godine taj procenat 18.

Pre tri godine 10 odsto gradajana bi se zbog diskriminacije obratilo policiji, dok bi sada to učinilo njih 21 odsto.

Ispitivanje je pokazalo i da 13 odsto ispitanika smatra da je u nekom trenutku svog života doživelo diskriminaciju.

Na predstavljanju publikacije u beogradskom Medija centru, poverenica za zatitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je da sudovi sada sve brže rešavaju slučajeve diskriminacije, za razliku od nekih ranijih vremena kada su sudije priznavale da takve predmete ostavljaju po strani, jer ne znaju kako bi ih rešili.

Ona je istakla je da je za rad te institucije veoma bitno saznanje šta građani i građanke misle i kako doživljavaju diskriminaciju.

Zbog toga, ocenila je poverenica Janković, ovakva istraživanja treba da održe kontinuitet.

Direktor agencije Faktor plus Vladimir Pejić kao jedan od najvažnijih rezultata istraživanja istakao je rast poverenja gradajana u institucije, kao i to da sve više građana ume da prepozna diskriminaciju.

Glavna istraživačica u okviru projekta, koji je podržala EU, Ivana Krstić ukazala je na to da zakonodavstvo u Srbiji prati evropske standarde, ali da građani ipak doživlajavaju da je diskriminacija prisutna i rasprostranjena.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.