Rezultati istraživanja: Građani veruju Povereniku za ravnopravnost i policiji

Izvor: Blic, 22.Dec.2016, 00:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rezultati istraživanja: Građani veruju Povereniku za ravnopravnost i policiji

Broj građana koji bi se obratili institucijama države u slučaju da dožive diskriminaciju dvostruko je povećan u odnosu na 2013. godinu i to bi uradilo 63 odsto ispitanika, pokazalo je istraživanje "Odnos građana i građanki prema diskriminaciji u Srbiji".

Najviše je povećana vidljivost i poverenje u instituciju Poverenika za zaštitu ravnopravnosti kome bi se obratilo 18 odsto građana, za razliku od 2013. godine kada je, na osnovu istraživanja, na to bilo spremno samo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << dva odsto građana, saopšteno je iz kabineta Poverenice za ravnopravnost.

Takođe, istraživanje je pokazalo da raste i poverenje u policiju.

Prema rečima poverenice Brankice Janković to istraživanje je važno jer možemo da saznamo šta misle građanke i građani, kako vide instituciju Poverenika i kakav je efekat rada.

- Kroz detalje možemo videti da li smo na pravom putu - kako građani percipiraju našu instituciju i koliko brojne aktivnosti koje sprovodimo imaju uticaja, a tu pre svega mislimo na obuke namenjene zaposlenima u policiji i organima sudske vlasti - izjavila je Janković na skupu na kojem je predstavljeno istraživanje.

Profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu i glavni istraživač projekta Ivana Krstić istakla je da se, prema rezultatima, Romi, pripadnici LGBT populacije i siromašni smatraju najviše izloženim diskriminaciji i to, pre svega, u oblasti rada i zapošljavanja.

Ona je dodala da gradjani smatraju da je diskriminacija rasprostranjena na istom nivou kao i pre tri godine, kao i broj onih koji smatraju da je diskriminacija prihvatljiva za neke grupe.

Najveća socijalna distanca postoji prema pripadnicima LGBT populacije, Albancima i migrantima.

- Istraživanje pokazuje da je neophodno nastaviti sa aktivnostima koje su usmerene na povećanje vidljivosti Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, paralelno sa intenzivnijim informisanjem stanovništva o tome šta je diskriminacija i kako je prepoznati - smatra Krstić.

Inače, istraživanje je deo IPA tvining projekta EU čiji je cilj puna zaštitu ravnopravnosti i postizanje nulte tolerancije na diskriminaciju, kroz ojačavanje i primenu zakonodavnog okvira u oblasti ljudskih prava i manjina.

Istraživanje je sprovela agencija Faktor plus tokom juna 2016. u organizaciji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Odnos građana Srbije prema diskriminaciji – ohrabrujuće i stagnirajuće

Izvor: VOA, 22.Dec.2016

Broj građana i građanki koji bi se obratili institucijama države Srbije u slučaju da dožive neki oblik diskriminacije povećan je, smanjen je broj onih koji smatraju da diskriminacija u Srbiji raste, nepoverenje u institucije opada, ali je nepromenjen broj onih koji misle da je diskriminacija prihvatljiva. Takođe,...

Nastavak na VOA...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.