Izvor: Nezavisne Novine, 20.Apr.2016, 15:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šprlje: Nema spiska od 300 branitelja koje Srbija optužuje

ZAGREB - Hrvatski ministar pravosuđa Ante Šprlje negirao je danas da njegov resor posјeduje i da je upoznat sa postojanjem spiska 300 hrvatskih branitelja koje Srbija optužuje ili su već osuđeni za ratne zločine, a branitelji koji to jesu o tome su blagovremeno obaviješteni.

Šprlje to objavio na svom Fejsbuk profilu nakon što je što je hrvatska poslanica u Evropskom parlamentu Marijana Petir zatražila od premijera Tihomira Oreškovića da obavijesti hrvatske branitelje >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << koji su na "crnoj listi" Srbije, kao što je to bio i Veljko Marić, koji je zbog zdravstvenog stanja privremeno pušten iz zatvora i Glini.

Hrvatska je 2010, navodi ministar, dostavila Srbiji popis 1.534 osobe optužene i osuđene u Hrvatskoj, dok je Srbija iste godine dostavila Hrvatskoj popis sa 40 osoba.

Napominjući da su posljednji podaci ažurirani dostavljeni Hrvatskoj u januaru 2011, ministar je naveo da se trenutno prema dostavljenim podacima na popisu nalazi 86 osoba.

Taj broj čine i 43 osobe protiv kojih je hrvatsko tužilaštvo sprovelo istragu, te je zbog nedostupnosti počinioca, a na osnovu tužilačkih sporazuma, predmete je ustupilo Srbiji.

"Branitelji koji se nalaze na popisu, a prema informacijama kojima raspolaže ovo Ministarstvo, obaviješteni su o tome od Ministarstva branitelja", ističe Šprlje.

Budući da ne posjeduje novije podatke, Ministarstvo pravosuđa u slučajevima kad hrvatski državljanin zatraži provjeru svoga statusa službenim putem od Srbije traži dodatnu provjeru za tu osobu. Ministarstvo je do danas primilo oko 170 zahtjeva za provjeru statusa.

Šprlje napominje da Ministarstvo pravosuđa u bilateralnim kontaktima od Srbije redovno traži dostavu najnovijih podataka, ali do toga nije došlo.

Komisija za pripremu i razmjenu popisa osoba optuženih ili osuđenih za ratne zločine Hrvatske i Srbije počelo je s radom u januaru 2010. dogovorom ministara pravosuđa.

U međuvremenu je održano nekoliko sastanaka, a posljdnji sastanak je bio 2013, objavio je ministar.

Evroparlamentarka Petir poslala je premijeru Oreškoviću pravnu analizu Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine Srbije, na osnovu kojeg je Marić zatvoren u Srbiji, ističući da je taj zakon prijetnja za još oko 300 hrvatskih branitelja.

Petir tvrdi da Ministarstvo pravosuđa ima podatke ko se od hrvatskih branitelja nalazi na "crnoj listi" Srbije, pa traži od Oreškovića da hrvatski branitelji, kojima prijeti opasnost prilikom prelaska granice sa Srbijom, odmah o tome budu obaviješteni.
Pogledaj vesti o: Facebook

Nastavak na Nezavisne Novine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.