
Izvor: RTS, 03.Nov.2010, 16:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Skupština o zadužbinama
Poslanici završili razmatranje Predloga zakona o zadužbinama i fondacijama. Većina poslanika opozicije, ali i pojedini iz vladajuće koalicije, ocenili da je nedopustivo što se u zakonu ne pominju crkve i manastiri na Kosovu.
Skupština Srbije završila je raspravu o Predlogu zakona o zadužbinama i fondacijama, a rad će nastaviti sutra u 10 sati raspravom o potvrđivanju šest sporazuma o zaduživanju Srbije kod komercijalnih banaka.
Predsednica Skupštine Slavica >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Đukić-Dejanović istakla je, u razgovoru sa potpredsednikom Evropskog parlamenta Laslom Tekešom, da očekuje da će izveštaj EP o Srbiji, u decembru ove godine, biti pozitivan.
Ona je pozdravila formiranje neformalne Grupe prijatelja Srbije u EP, uglednih poslanika, nekadašnjih ministara i političara.
Laslo Tekeš pružio je snažnu podršku evropskim integracijama Srbije u odvojenim susretima sa članovima Odbora za evropske integracije i Odbora za inostrane poslove, koje su predvodili Laslo Varga i Dragoljub Mićunović, saopštila je Skupština Srbije.
Tekeš je pozdravio osnivanje nacionalnih saveta manjina u Srbiji i ocenio da su u ovoj oblasti postignuti evropski standardi.
Kako se navodi u saopštenju, Tekeš je ukazao na činjenicu da se nalazimo u istoj regiji i delimo iste probleme i da iskustva njegove zemlje mogu biti od pomoći Srbiji na njenom putu približavanja EU.
Kao predstavnik mađarske manjine u Rumuniji, Tekeš je naglasio da Rumunija podržava evropske integracije Srbije, ali ne i nezavisnost Kosova.
Mićunović je rekao da očekuje da će susedna Mađarska, koja preuzima predsedavanje EU u prvoj polovini sledeće godine, aktivno doprineti bržem priključenju Srbije EU.
Varga je upoznao goste iz Evropskog parlamenta sa ostvarenim rezultatima i planiranim koracima koje će Srbija preduzimati pošto je Savet ministara EU doneo odluku da se odblokira naša kandidatura.
Ministar kulture Nebojša Bradić je rekao da predloženi zakon o zadužbinama i fondacijama ima za cilj da podstakne istaknute i bogate pojedince da Srbiji "vrate i daju" nešto za buduća vremena.
Obrazlažući pred poslanicima taj zakonski predlog, ministar Bradić je rekao da srpska kultura ima brojne primere darodavaca koji su je gradili i da kultura bez njih ne bi bila ono što je danas.
Ministar je dodao da se danas više pažnje posvećuje donatorima i sponzorima, a da je institucija mecena pomalo zaboravljena.
"Tu oblast želimo da zašstitimo a istaknute pojedince želimo da ohrabrimo da njihovo delo bude sačuvano za buduće generacije, ali i da podstaknemo nove", istakao je Bradić i dodao da predloženi zakon treba da postavi novi okvir za razvoj te oblasti.
Kako je navedeno u obrazloženju tog predloga zakona, cilj njegovog donošenja jeste omogućavanje pravnog okvira koji će biti podsticajan za razvoj zadužbinarstva i fondacija, kao i za njihovo transparentno upravljanje i poslovanje
Zamerke poslanika
Većina poslanika opozicije, ali i pojedini iz vladajuće koalicije, ocenili su da je nedopustivo što se u Predlogu zakona o zadužbinama i fondacijama uopšte ne pominju crkve i manastiri na Kosovu.
U raspravi o tom zakonskom predlogu, kritikama većine opozicije što novim rešenjima nije regulisano pitanje zadužbina na Kosovu pridružio se i poslanik PUPS-a Konstantin Arsenović.
Arsenović je naveo da je nedopustivo i politički neispravno da se u predloženom zakonu uopšte ne razmatra pitanje zadužbinarstva na Kosovu koje je, kako je rekao, kolevka srpskog zadužbinarstva.
Saša Dujović iz poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije-Jedinstvena Srbija rekao je da želi da veruje da je nenamerno iz celog teksta predloženog zakona izostavljena mogućnost da se zadužbine i fondacije osnovane na Kosovu vode u registru zadužbina Srbije.
Dujović je rekao da je po Ustavu Srbije Kosovo sastavni deo Srbije i da ipak u zakon treba uvesti reč Kosovo i Metohija, što je zatraženo i amandmanom te poslaničke grupe.
"Zakon prepoznaje samo AP Vojvodinu, a južnu srpsku pokrajinu - nje se jednostavno odrekao", rekla je poslanica Demokratske stranke Srbije Svetlana Stojanović.
Prema rečima poslanice Nove Srbije Aleksandre Janković, predloženi član zakona koji se odnosi na imovinu zadužbine eksplicitno pominje Vojvodinu, ali ne i Kosovo i Metohiju.
Poslanici Srpske napredne stranke ocenili su da u predloženim rešenjima nema vizije i stratgije za razvoj zadužbinarstva, a poslanici Srpske radikalne stranke da je zakon neprihvatljiv.
Poslanik Liberalno demokratske partije Nebojša Ranđelović kaže da je tema zadužbinarstva kompleksna i preširoka da bi mogla da se na odgovarajući način sažme u jedan zakon, navodeći pitanje rehabilitacije zadužbinara i prihoda zadužbine.
U raspravi, poslanici su istakli da su brojni dobrotvori kroz istoriju pokazali koliko je važno činiti dobro za opštu korist i da zadužbinarstvo kao plemenita tradicija uspostavlja najbolje vrednosti jednog naroda.
Poslanici su ukazali na viševekovno zadužbinarstvo koje je u Srbiji bilo zastupljeno sve do početka Drugog svetskog rata posle koga je gotovo zamrlo.
Poslanica DSS Milica Vojić Marković navela je podatak da u Srbiji trenutno ima 110 zadužbina od koji je polovina aktivnih i 800 fondova od kojih je trećina aktivna.