Šetnja u Beogradu na Dan ponosa LGBT osoba

Izvor: Mondo, 23.Jun.2015, 13:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šetnja u Beogradu na Dan ponosa LGBT osoba

Međunarodni dan ponosa LGBT osoba - 27. jun, treći put zaredom biće obeležen u subotu u Beogradu akcijom "Zona slobodna od mržnje", koja je ove godine posvećena antifašizmu.

Foto: Mondo/ Stefan Stojanović

Kako se navodi u saopštenju Gej strejt alijanse (GSA), ciljevi "Zone" su da na pozitivan način ukaže na postojeću društvenu netoleranciju prema LGBT zajednici, da od mržnje simbolično "oslobađa" javne prostore u Beogradu i u drugim gradovima širom >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << Srbije i da doprinese pozitivnim društvenim promenama.

Organizatori u okviru akcije svake godine pažnju posvećuju ukazivanju na različite probleme u društvu i na položaj drugih društvenih grupa i pojedinaca/ki.

Prva "Zona slobodna od mržnje" bila je posvećena sećanju na ubijenog francuskog državljanina Brisa Tatona, dok je prošlogodišnja akcija bila posvećena solidarnosti LGBT zajednice sa romskom zajednicom.

"Zona slobodna od mržnje" ove godine je posvećena antifašizmu, a šetnja u okviru "Zone" biće organizovana od Trga Republike do Spomenika obešenim antifašistima na Terazijama u Beogradu.

Akciju zajednički organizuju Žene u crnom, GSA, Gej lezbejski info centar, Asocijacija "Duga" Šabac, Centar za kvir studije, Udruženje "Hestija", Komitet pravnika za ljudska prava i Savez antifašista Srbije.

Međunarodni dan ponosa obeležava se u svetu kao znak sećanja na Stounvolsku revoluciju - prvu otvorenu pobunu protiv američkih vlasti zbog sistematskog hapšenja, progona i zlostavljanja lezbejki, gejeva, biseksualnih i transrodnih osoba.

U noći između 27. i 28. juna 1969. godine u gej klubu Stounvol-In u Njujorku sprovedena je jedna u nizu policijska racija, a koja je, međutim, prerasla u spontani fizički sukob između policije i LGBT osoba koje su odlučile da se suprostave maltretiranju i zahtevale poštovanje svojih ljudskih i građanskih prava.

Policija je uhapsila vođe protesta, vodenim topovima razbila ostale okupljene, ali su se demonstracije proširile na druge delove Njujorka i nastavile sledećih dana. Ti protesti predstavljaju začetak organizovanog aktivizma i savremenog pokreta za uspešno ostvarivanje prava LGBT zajednice u SAD, a zatim i u ostatku sveta.

Ponos u kontekstu proslave Međunarodnog dana ponosa označava potrebu da LGBT osobe žive dostojanstveno kao i svi drugi građani, kao i da učestvuju u svim društveno-političkim tokovima ravnopravno a ne kao prikriveni građani drugog reda sa teretom sramote sopstvenog postojanja, piše u saopštenju.

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.