Sahrana Karađorđevića - doprinos pomirenju

Izvor: Press, 24.Maj.2013, 20:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sahrana Karađorđevića - doprinos pomirenju

Posmrtni ostaci četvoro pripadnika dinastije Karađorđević - poslednjeg jugoslovenskog monarha kralja Petra Drugog, njegove majke kraljice Marije, supruge kraljice Aleksandre i brata princa Andreja biće sahranjeni u crkvi Svetog Ðorđa na Oplencu u nedelju, 26. maja.

Kako je objasnio Oliver Antić, prenos i sahrana zemnih ostataka članova loze rodonačelnika moderne Srbije Ðorđa Petrovića Karađorđa, koji je 14. februara 1804. započeo srpsku revoluciju i pokrenuo najveći ustanak u istoriji Osmanskog carstva, ima ogroman značaj jer pokazuje da građani Srbije, kao svaki prosvećeni narod, poštuju svoju tradiciju i vrednosti koje su postavili oni pre njih.

On je Tanjugu pokazao najvrednije odlikovanje u Kraljevini Jugoslaviji, orden Karađorđeve zvezede dodeljen kraljici Mariji, koji je napravljen od zlata i ukrašen brilijantima, smaragdima i rubinima. Kako je naveo, orden će moći da se vidi u povorci na ceremoniji sahrane.

"Otac moderne Srbije, kako ga je i Njegoš okvalifikovao, jeste Karađorđe Petrović. On je na neki način i vratio onaj stari sjaj što je nekada bila srednjevekovna Srbija sa Nemanjićima. Taj prvi i najznačajniji impuls oslobođenju dao je sam Karađorđe", smatra Oliver Antić.


Istoričar Čedomir Antić u vraćanju posmrtnih ostataka potomaka vožda Karađorđa u Srbiju vidi ispravljanje velike nepravde i doprinos pomirenju u Srbiji neophodan za uspostavljanje države zasnovane na demokratskim principima.

"Kada govorimo o državi i njenoj istoriji porodica Karađorđević je svakako najznačajnija srpska porodica u 19. i 20. veku. Poznato je da je rodonačelnik te dinastije započeo srpsku revoluciju, odnosno Prvi srpski ustanak, najveći ustanak u istoriji Osmanskog carstva, da je postavio temelje srpskoj državi", objašnjava Čedomir Antić.
"Grčka tragedija" Kako je podsetio, Karađorđev najmlađi sin Aleksandar vodio je Srbiju u vreme ustavobranitelja, u doba njene modernizacije, donošenja prvog građanskog zakonika, kao i raznih reformskih zakona.

"Unuk voždov Petar Prvi bio je vladar u vreme velikog uspona parlamentarizma, građanskih sloboda početkom 20. veka. Potom je bio na čelu države u vreme najvećeg rata u njenoj istoriji iz kojeg je Srbija izašla kao pobednica i kao ujedinitelj srpstva i jugoslovenstva", podsetio je Čedomir Antić.

On je ukazao i na to da je Aleksandar Prvi rukovodio jednom od armija tokom balkanskih ratova, da je vojsku vodio kao regent i bio istinski ujedinitelj i okosnica jugoslovenske države, ali i da je pao kao jedna od prvih žrtava fašizma i nacizma u svetu.

Oliver Antić je istakao da je bilo "tužno, ružno i velika grehota" što Karađorđevići posle Drugog svetskog rata nisu imali nikakva prava u Jugoslaviji i Srbiji, poistovetivši sa grčkom tragedijom zabranu da čak budu i sahranjeni u svojoj zemlji.


Kako je naveo, do današnjih dana u Srbiji je bila prisutna grčka tragedija u kojoj se Antigona borila za pravo da se njen brat Polinik dostojno sahrani.

"Sada ispravljamo tu nepravdu.To je uočio i predsednik Srbije Tomislav Nikolić, koji se stavio na čelo tog odbora. I to je velika simbolika i ostaće za istoriju upamćeno da se pod njegovim pokroviteljstvom ostvarilo jedinstvo srpskog naroda i zbog toga je važan ceo ovaj simbolički događaj", smatra Oliver Antić.
Visok ugled Karađorđevića Čedomir Antić, pak, smatra da je vraćanje Karađorđevića u Srbiju učinjeno "bez sistema", dodavši da je tužno što "republika koja je u krizi pokušava da se rehabilituje preko monarije koja je nekada oborena u nedemokratskim uslovima diktature".

Sagovornici Tanjuga se ipak slažu da Karađorđevići i dalje imaju visok ugled u narodu, ali i u inostranstvu.

"U svetu se na vraćanje posmrtnih ostataka Karađorđevića u Srbiju gleda kao na jedan visoki civilizacijski čin. Imamo najave da na sahranu dolaze najviše delegacije čak iz arapskih zemalja, poput prestolonaslednika princa od Bruneja, čak i države koje nisu evropske ili hrišćanske, čak i one poštuju taj civilizacijski čin koji mnogo znači ugledu Srbije", rekao je Oliver Antić, citirajući srpskog patrijarha Irineja da je sahrana "događaj koji je i tužan i srećan".

Čedomir Antić smatra da je kraljevska dinastija Karađorđević jedna od velikih veza srpskog naroda sa evropskim narodima jer su, kako kaže, još od venčanja kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića i kraljice Marije, potomka rumunskoga kralja Ferdinanda Prvog Hoencolern-Sigmaringena i unuke britanske kraljice Viktorije, oni postali deo evropskog sistema dinastija i da su u rodu sa svim velikim evropskim dinastijama.

Nastavak na Press...






Povezane vesti

Posmrtni ostaci Karađorđevića poslednji put u prestonici

Izvor: Blic, 25.Maj.2013, 07:12

Beograd se juče opraštao od zemnih ostataka četvoro članova kraljevske porodice Karađorđević koji će danas biti preneti u Topolu, da bi u nedelju bili sahranjeni u Crkvi Svetog Đorđa na Oplencu. ..Posle liturgije i pomena u kraljevskoj kapeli Crkve Svetog Andreja Prvozvanog u okviru kraljevskog...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.