Rektor: Pozvao sam na sprečavanje nasilja

Izvor: Politika, 29.Okt.2011, 00:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rektor: Pozvao sam na sprečavanje nasilja

Nije slučajno izabran „ženski fakultet”, kaže dr Branko Kovačević. – Tvrdim da policija nije ulazila na Filološki, kaže dekan dr Aleksandra Vraneš

– Nisam pozvao na nasilje, već na sprečavanje nasilja, a na državi je da odabere hoće li to uraditi pregovorima ili uključivanjem onih koji su zaduženi za obezbeđivanje reda i mira. Organi reda i mira nisu nasilne institucije, njihov zadatak je da spreče nasilje i ja sam na to i pozvao – izjavio je rektor Univerziteta >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << u Beogradu dr Branko Kovačević.

On je objasnio da je situacija jako opasna na fakultetima koji su u blokadi, a da niko ne garantuje bezbednost.

– Kažu mi i da su ulazili neki ljudi sa noževima i vikali: „Nož, žica, Srebrenica”... Otkud mi znamo, može neko stvarno da izvadi bombu i baci među njih. I nije slučajno odabran Filološki fakultet. To je ženski fakultet – 80 odsto su studentkinje, a rukovodstvo su takođe žene – kaže Kovačević.

Na naš komentar da je slična situacija i na Filozofskom, po polnoj strukturi, a da je tamo mirnija situacija, on odgovara:

– Ja ne bih poredio ta dva fakulteta, na Filozofskom je malo drugačija situacija, tamo su pravi studenti i tamo je, da kažem, redovan vid nastave da malo vežbaju revoluciju. Mladost je po prirodi revolucionarna.

Po njegovom mišljenju u protest je verovatno i politika umešala prste, jer je predizborna godina, a„tada je dobro da bude haos i da se digne tenzija”.

– Potpuno sam ubeđena da rektor nije mislio onako kako se to protumačilo u javnosti i kako su plasirali mediji. Ja nisam čula da je rekao „milom ili silom”, već je pozvao državu da reaguje u smislu da vodi računa kad je reč o protivpožarnoj zaštiti, da bude u kontaktu s fakultetom, da se postara da hitna pomoć stigne na vreme, ja to tako razumem, dakle jedno drugačije angažovanje države, a ne policije – kaže dekan Filološkog fakulteta dr Aleksandra Vraneš.

Ona podseća da je na samoj konferenciji za novinare, posle rektorove emotivno obojene izjave da poziva državu da uvede red, odmah rekla da apeluje na medije da ne tumače pogrešno i da su svi za mirno rešavanje problema.

– Rektor mi se tu nije suprotstavio, dakle, da je mislio drugačije on bi to sigurno i rekao – istakla je dr Vraneš i dodala da je jednoglasan stav i Saveta i Nastavno naučnog veća fakulteta da ne žele nasilnim putem da isteruju mali broj mladih ljudi, bez obzira na to da li su zaista studenti ili politički aktivisti.

Po njenim rečima, ovde jedna mala grupa koristi svoje pravo da ima stav, dok se ogromnoj većini, a reč je o hiljadama studenata, to onemogućava. Neistomišljenicima se uskraćuje čak i sloboda kretanja i ta manjina, među kojima čak i nisu studenti Filološkog, ističe, šalje ružnu sliku u javnost.

– Tvrdim da policija nije preksinoć ulazila na fakultet, kako su saopštili predstavnici Plenuma juče, već su to bili samo profesori koji su pokušali da sklone klupe i uđu u svoje prostorije. Jednoj devojci su čak onemogućili i da uđe u toalet – naglašava dekan Vraneš.

„Naše ustavno pravo je da radimo, a ustavno pravo studenata je da se slobodno kreću po svom fakultetu i ostvaruju pravo na obrazovanje”, saopštili su juče posle incidenta profesori ovog fakulteta.

S druge strane, juče su se oglasile i Žene u crnom, koje zahtevaju prekid nasilja nad studentima i studentkinjama i da profesori koji su „omalovažavali, vređali, šutirali i gurali studente i cepali njihove plakate” budu najoštrije kažnjeni. Socijaldemokratska unija pozvala je rektora da opozove izjavu u kojoj je pozvao državu da, ukoliko ne dođe do obustave protesta studenata, uvede red milom ili silom.

Štrajk studenata je podržao i Pedagoški pokret Srbije, a predsednik dr Drago Pantić je ponašanje rektora okarakterisao kao „neodgovorno i neprofesionalno”.

Dekan Filozofskog fakulteta dr Vesna Dimitrijević je takođe uveravala novinare u mirno rešavanje problema i objasnila da je u planu da se potraži pomoć drugih fakulteta za održavanje nastave, kao i da je napravljen plan nadoknade nastave koji podrazumeva radne vikende i praznike.

Na Platou je juče u podne neuspešno organizovan novi studentski protest, jer su fakulteti Univerziteta umetnosti i visoke škole odbili dogovor koji su prošlog petka postigli studenti i Ministarstvo prosvete. Miloš Kuvekalović s Fakulteta dramskih umetnosti je rekao novinarima da se nastava odvija nesmetano, ali da je Viša elektrotehnička škola najavila blokadu te ustanove od ponedeljka, kao i da je s državnim sekretarom Ministarstva prosvete Radivojem Mitrovićem dogovoreno da se održi sastanak s prodekanom Univerziteta umetnosti.

Sandra Gucijan

objavljeno: 29.10.2011.

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.