Raste količina otpada u Srbiji, potreban efikasniji nadzor

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Dec.2019, 15:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Raste količina otpada u Srbiji, potreban efikasniji nadzor

U Srbiji nisu u dovoljnoj meri uspostavljeni efikasan nadzor i kontrola nad upravljanjem industrijskim otpadom, usled čega su prihodi budžeta od 2014. do 2018. godine bili manji za 6,7 milijardi dinara i to samo zbog uvoza polovnih vozila, koja posle nekog vremena idu u otpad, pokazali su rezultati revizije svrsishodnosti poslovanja, koju je DRI sprovela na temu upravljanja industrijskim otpadom.

Nedovoljno uspostavljen efikasan nadzor ogleda se u nedovoljnoj koordinaciji između >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << subjekata nadležnih za upravljanje otpadom, nedovoljnom inspekcijskom nadzoru kao i nedovoljno pouzdanom sistemu izdavanja i oduzimanja dozvola za upravljanje otpadom, saopštili su revizori DRI predstavljajući rezultate na konferenciji za novinare u Beogradu.

Za period od 2016. do 2018. utvrđen je rast količine proizvedenog otpada sa 9, 2 miliona tona (2016.) na 11, 6 miliona tona (u 2018.)

Naime, kako kaže državni revizor Goran Čabarkapa, revizijom je utvrđeno da je u Srbiji tokom 2018. godine proizvedeno 11,6 miliona tona otpada odnosno 1,7 tona otpada po stanovniku.

Od ukupne količine otpada preko devet miliona tona predstavlja industrijski otpad, a u poređenju za zemljama EU, Srbija spada u zemlje sa najmanjim procentom tretiranog otpada, dodao je on.

U Srbiji nije u dovoljnoj meri uspostavljen efikasan nadzor i kontrola nad upravljanjem industrijskim otpadom, što se ogleda u nedovoljnoj koordinaciji između subjekata nadležnih za upravljanje otpadom, nedovoljnom inspekcijskom nadzoru kao i nedovoljno pouzdanom sistemu izdavanja i oduzimanja dozvola za upravljanje otpadom, istakao je Čabarkapa.

Revizijom je, kaže, utvrđeno da nisu doneta sva planska dokumenta u oblasti upravljanja otpadom, kao ni izveštaji o realizaciji postojećih, što ukazuje da nisu preduzete sve aktivnosti u cilju efikasnijeg planiranja upravljanja industrijskim otpadom", naveo je Čabarkapa.

Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine oko 80 odsto proizvedenog industrijskog otpada u Srbiji ostaje na lokaciji samog proizvođača, što ukazuje na nizak procenat tretmana industrijskog otpada, kao i na nedovoljno korišćenje otpada kao sirovine.

Uz činjenicu da ne postoji postrojenje za tretman opasnog otpada, ukazuje da se industrijskim otpadom ne upravlja u dovoljnoj meri na efikasan način, što predstavlja rizik po životnu sredinu i zdravlje ljudi, kaže Čabarkapa.

Revizijom je takođe utvrđeno da JP „Elektroprivreda Srbije“ nije zatvorila jednu deponiju pepela i šljake u Kostolcu, što je trebalo da uradi do jula 2015. godine, pa se pepeo razvejava u okolna naselja.

Agencija za zaštitu životne sredine, takođe, nije vršila efikasnu kontrolu dostavljanja podataka za Nacionalni registar izvora zagađivanja životne sredine i kontrolu tačnosti dostavljenih podataka, a rad inspekcija nije doprineo u dovoljnoj meri efikasnijem upravljanju industrijskim otpadom, konstatovano je revizijom.

Princip samoprijavljivanja bez efikasne kontrole i nadzora nadležnih institucija nosi rizik da privredni subjekti ne dostavljaju podatke ili dostavljaju netačne podatke jer im to smanjuje obavezu po osnovu naknada čime se ostvaruju manji prihodi od naknada u oblasti životne sredine.

Kroz sistem davanja i oduzimanja dozvola za upravljanje otpadom nije u dovoljnoj meri uspostavljen efikasan nadzor nad upravljanjem industrijskim otpadom, navode predstavnici DRI.

Čabarkapa kaže da je revizija pokazala da je u Srbiji potrebno uspostaviti efikasniji sistem upravljanja industrijskim otpadom radi zaštite i unapređenja životne sredine.

Državna revizorska institucija je nakon sprovedene revizije, dala subjektima revizije preporuke, i to za Ministarstvo zaštite životne sredine da preduzme aktivnosti kako bi se donela sva planska dokumenta u skladu sa zakonom i da prate njihovu realizaciju u cilju efikasnijeg planiranja upravljanja industrijskim otpadom.

Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine AP Vojvodine trebalo bi da preispita izdate dozvole o upravljanju opasnim otpadom na teritoriji AP Vojvodine i preduzme aktivnosti kako bi dozvole bile izdate samo od nadležnih organa u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.