Ponoš: Civilno služenje vojnog roka dovedeno do apsurda

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Sep.2008, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ponoš: Civilno služenje vojnog roka dovedeno do apsurda

BEOGRAD - Načelnik generalštaba Vojske Zdravko Ponoš izjavio je da pitanje ostanka Kosova u Srbiji nije samo stvar vojne kontrole tog dela naše teritorije, već mnogo kompleksnije pitanje, koje zaslužuje razmatranje svih modaliteta kako bi se obezbedio prosperitet naše zemlje.

On je naglasio da vojska mora da bude spremna za sve varijante i ocenio da je loša ranija državna politika uzrok zato što Kosovo i Metohija nije pod kontrolom Srbije.

"Vojska Srbije >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je u stanju, naravno, da zauzme Kosovo, ali nije pitanje dobiti rat i zauzeti teritoriju, nego održati mir, i ostvariti i braniti nacionalni interes", rekao je Ponoš u intervjuu listu "Pres".

Na pitanje zašto vojska nije reagovala kako bi očuvala teritoriju Srbije 17. februara, kada je doneta jednostrana odluka Albanaca o proglašenju nezavisnosti Kosova, Ponoš je kazao da vojska ne odlučuje šta da radi, nego kako da uradi svoj posao, i dodao da je ona "jedan, ali ne i jedini alat spoljne politike".

Ponoš je kazao da NATO ili neutralnost zemlje nije tema o kojoj bi se izjašnjavao zato što je njegov "glas samo jedan od glasova sedam i po miliona građana".

Ocenjujući šta je bolje za Vojsku Srbije - NATO ili neutralnost, on je rekao da posao vojske nije da se opredeljuje šta treba da radi, nego kako.

"A šta treba da se radi, o tome odlučuje vlast koja je od građana dobila mandat", rekao je Ponoš i dodao da je za savezništvo potrebna saglasnost bar dveju strana, a za neutralnost se država može opredeliti i unilateralno.

On je istakao da obe opcije imaju "cenu i benefite" i da savezništvo podrazumeva koordinaciju planiranja upotrebe i resursa, otvorenost i poverenje, dok "za neutralnost morate imati 'ja', jer tada o svemu sami vodite računa".

Na pitanje može li Srbija u EU, a da ne bude u NATO-u, Ponoš je kazao da je to put kojim se ređe ide, ali da je moguć i dodao da se Srbija u mnogo čemu razlikuje od svih drugih zemalja koje su išle tim uobičajenim putem - prvo NATO, pa EU.

On je naglasio da srpski vojnik vrednosno u poređenju s vojnikom okolnih zemalja nema čega da se stidi i da našsa vojska ima reference vredne poštovanja.

"Tokom saradnje s drugim vojskama, uverili smo se da možemo potpuno da se merimo s njima i da to što neko ima opremu staru pet, a mi 25 godina, drugo je pitanje, jer se oprema može brzo nadoknadi", ukazao je on.

Ponoš je istakao da vojska Srbije očekuje veću podršku države za investicije i objasnio da vojska ne traži dodatni novac, nego predlaže da se proda vojna imovina koja nam ne treba i da se za to kupi potrebna oprema.

Ponoš je rekao da smatra da je civilno služenje vojnog roka došlo gotovo do apsurda i da danas više mladića vojsku služi civilno nego pod oružjem. To je loša računica i sa stanovišta društvenog interesa, jer nije baš normalno da 15.000 mladih, zdravih ljudi, u vreme kada imamo i demografski problem i veliki broj nezaposlenih, radi poslove koje mogu da obavljaju i ljudi s ograničenim zdravstvenim ili radnim sposobnostima", naveo je on.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.