Politička kumstva u Srbiji (2): Nekad svetinja, danas vajda

Izvor: Vesti-online.com, 26.Okt.2015, 09:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Politička kumstva u Srbiji (2): Nekad svetinja, danas vajda

U srpskom narodu kumstvo se smatralo kao rod rođeni i negovalo generacijama. Ovu tradiciju poslednjih decenija sve više zamenjuje kumovanje iz vajde.

Naročito u politici, gde se sve više pokazuje da prestanak interesa kida te čvrste veze uspostavljene na venčanju i krštenju.

Bog na nebu, kum na zemlji, stara je srpska izreka na koju ukazuje etnolog Dragomir Antonić objašnjavajući da su kumstva bila čuvana, prenošenjem s kolena na koleno, a razmirica među >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << onima koji su se okumili nije bilo.

- U Srba je bio zanimljiv običaj da se kum ne uzima iz istog sela, već iz drugog, pa su tako i njihova viđanja bila lepim i tužnim povodima, kao što su slave, svadbe, krštenja dece ili sahrane i pomeni. Kum je tada jako poštovan, jer je nastavljana tradicija starog kumstva od čukundede i tu nikakvog interesa nije bilo - priča Antonić za naš list.

Okumljene porodice su, ističe on, uvažavale i poštovale tu vezu i kao šire familije.

- Recimo ukoliko bi se nečija tetka udala za čoveka iz određene porodice, njihovi rođaci bi jedan drugog zvali kumašine - pojašnjava ovaj etnolog koliko je bio jak institut srpskog kumstva.

Ta viševekovna tradicija retko se gde danas može naći, jer je gotovo potisnulo okumljivanje iz interesa. Antonić kaže da se okumljuju političari, poslovni partneri i druge javne ličnosti da bi produbili svoje odnose.

- Veza više nije prijateljstvo iz kumstva, već obrnuto, pa je to kao brak iz računa, odnosno sa neiskrenim pobudama. To su ta interesna ojačavanja prijateljstva, odnosno potvrda političkog, poslovnog ili nekog drugog partnerstva i to iz koristi. Onda kada se političari raziđu, na neki način se rastavlja i kumstvo i građani na delu gledaju svađe i prepucavanja, odnosno nepoštovanje tog u narodu važnog instituta - pojašnjava Antonić.

To rezultira činjenicom da neko i sam ojača uz moćnog kuma u državi, ali kada duhovni otac propadne, ubrzano beži od njega da ih neko ne bi povezao.

Kum crnogorskog premijera Mila Đukanovića je opozicioni prvak Andrija Mandić, koji vodi nedavno započete proteste protiv vlasti u Podgorici. Neki tvrde da Milo može da odahne, a drugi da će ga kum Mandić svrgnuti s

višedecenijske vlasti.

- To je po sistemu da se kum uzme da bi se u nečemu profitiralo recimo novcu ili statusu, a kada se ova veza time ne uspostavlja u prirodnom okruženju, već se teži moćnima, interes ruši kumstvo, pošto je motiv i bio neka vrsta zloupotrebe dotadašnjih odnosa - pojašnjava Antonić zašto kumstva danas sve lakše i brže propadaju.

Zavade, dodaje, nema ako se ljudi nisu vezali iz koristi, jer se oni posećuju, pomažu i mogu se osloniti jedan na drugog, ali razloga za svađe u tim prirodnim izborima gotovo da nema.

U Crnoj Gori je nekada osim mokrog kumstva, kako se zvalo kumstvo prilikom krštenja, postojalo i suvo kumstvo (na venčanju), pa šišano kumstvo, to jest kumljenje između hrišćana i muslimana, pa muhamedanke nisu krile lice pred kumovima i njihovom braćom, jer su ih smatrale članovima porodice. Kumstvo u nevolji, bio je četvrti vid u vreme turskog osvajanja kao zaštita od osvete i zuluma.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.